موشک «وگا» آریان‌اسپیس پس از پرتاب با شکست مواجه شد

۲۷ آبان ۱۳۹۹ | ۱۴:۰۰ ۱۱ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
پرتاب موشک وگا VV16 آریان‌اسپیس

در حالی که به‌نظر می‌رسید مرحله‌ی نخست پرتاب موشک وگا آریان‌اسپیس به‌خوبی پیش رفته است، اما در ادامه مشخص شد که این موشک با شکست مواجه و از مسیر برنامه‌ریزی‌شده‌ی خود دور شده است.

موشک وگا (Vega) متعلق به آریان‌اسپیس (Arianespace) در ساعت ۲۰:۵۳ منطقه‌ی زمانی شرقی (۰۵:۲۳ امروز به وقت تهران) از پایگاه فضایی کورو (Kourou) در گویان فرانسه به فضا پرتاب شد و مرحله‌ی نخست پرتاب به‌خوبی پیش رفت، اما ناظران پرتاب عنوان کردند که موشک از مسیر برنامه‌ریزی‌شده‌ی خود دور شده است.

دو ساعت پس از پرتاب، آریان‌اسپیس هم تأکید کرد که پرتاب با شکست روبه‌رو شده است. این شرکت در بیانه‌ی خود اظهار داشت: «هشت دقیقه پس از پرتاب موشک وگا VV17 و در پی نخستین آتش موتور مرحله‌ی بالایی با نام آوام (Avum)، انحراف مسیر مشخص شد که باعث شد این مأموریت از دست برود. تجزیه‌وتحلیل داده‌های دورسنجی در حالی انجام است تا علت این مشکل مشخص شود.»

این شرکت جزئیات بیشتری درباره‌ی شکست مأموریت اعلام نکرد اما گفت که برای ارائه‌ی اطلاعات بیشتر نشستی برگزار خواهد کرد. آوام یک مرحله‌ی بالایی پیشرفته‌ی موشک با سوخت مایع است که برای تزریق محموله‌ها به مدار و سپس اجرای مانورها استفاده می‌شود. در این پرتاب آوام قرار بود با استفاده از ۵ مرحله آتش، دو ماهواره را ۱ ساعت و ۴۵ دقیقه پس از پرتاب در مدار قرار دهد.

این مرحله‌ی بالایی توسط «اویو» (Avio) به‌عنوان پیمانکار اصلی موشک وگا در آن تعبیه شده است و سازه‌ی آن هم توسط سامانه‌های دفاعی، فضایی و پیشرانش ایرباس و توسط شرکت اوکراینی «یوژونوی» (Yuzhnoye) فراهم شده است.

پس از ۱۴ پرتاب نخست که کاملا موفق بودند، این شکست دومین نمونه از سه پرتاب برنامه‌ریزی‌شده‌ی وگا است که با شکست مواجه می‌شود. یک پرتاب در جولای ۲۰۱۹ (تیر ۱۳۹۸ خورشیدی) در حالی که ماهواره‌ی تصویربرداری از زمین متعلق به امارات با نام «چشم شاهین» (Falcon Eye) را با خود حمل می‌کرد، به دلیل خرابی سازه‌ای در مرحله‌ی دوم موشک سوخت جامد از بین رفت.

پس این شکست وگا تا ۲ سپتامبر (۱۲ شهریور) امسال هنگامی که مأموریت VV16 تعداد ۵۳ ماهواره‌ی کوچک را طی یک مأموریت حمل مشترک در مدار قرار داد، به پرتاب بازنگشت. بازگشتی که با بسته‌شدن فرودگاه فضایی «کورو» (Kourou) به دنبال همه‌گیری کرونا و سپس به‌دلیل نامساعد بودن هوا ماه‌ها به تعویق افتاده بود.

در پی شکست امروز موشک وگا، دو ماهواره‌ی تحقیقاتی اروپا هم گم شدند. نخست ماهواره‌ی ۷۵۰ کیلوگرمی «سئوست-اینجینو» (SEOSAT-Ingenio) بود که به عنوان نخستین ماهواره‌ی تصویربرداری از زمین اسپانیا شناخته می‌شود و توسط سامانه‌های دفاعی، فضایی و پیشرانش ایرباس ساخته شده تا تصاویر میدانی گسترده‌ای را برای کاربردهای شهری ارائه دهد.

ماهواره‌ی ۱۷۵ کیلوگرمی «تارانیس» (TARANIS) هم ابزاری برای تجزیه‌وتحلیل تابش از نور حاصل از پدیده‌های آذرخش (Lightning) و اسپریت (Sprite) بود که توسط مرکز مطالعات ملی فضایی فرانسه (CNES) ساخته شده تا پدیده‌های الکترومغناطیسی بخش‌های بالایی جو را که توسط توفندها ایجاد می‌شوند، بررسی کنند.

پیش از این شکست، پرتاب بعدی وگا با عنوان VV18 برای اوایل سال ۲۰۲۱ برنامه‌ریزی شده بود که حامل ماهواره‌های تصویربرداری Pléiades-Neo 1 و مجموعه‌ای از ماهواره‌های کوچک دیگر خواهد بود.

عکس کاور: پرتاب موشک وگا VV16 آریان‌اسپیس که در ادامه‌ی مسیر با شکست مواجه شد.

Credit: Arianespace

منبع: Space News

برچسب‌ها :
دیدگاه شما