موشک وگا پس از ۱ سال دوباره به عرصه‌ی فضا بازگشت

۱۳ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۶:۳۵ ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
پرتاب موشک وگا

بوستر چهارمرحله‌ای «وگا» (Vega) متعلق شرکت فرانسوی «آریان‌اسپیس» (ArianeSpace) امروز ۶:۲۱ صبح به وقت تهران (۲۱:۵۱ منطقه‌ی زمانی شرقی) از پایگاه فضایی گویان در آمریکای جنوبی به فضا پرتاب شد تا ۵۳ ماهواره را برای ۲۱ مشتری از ۱۳ کشور گوناگون در مدار قرار دهد.

این مأموریت پس از یک سال تعلیق پرتاب‌های این موشک ۳۰ متری انجام می‌شود که به دلیل مشکل بزرگی که هنگام پرتاب ماهواره‌ی رصد زمین FalconEye1 امارات ایجاد شده بود، صورت گرفت. طی مأموریت سال گذشته ماهواره‌ی امارات و موشک وگا از بین رفتند.

سرانجام پژوهشگران دریافتند که این مشکل موجب نقص ساختار حرارتی بخشی از موتور Z23 که مرحله‌ی دوم وگا شده بود. اما پرتاب موفق امروز نشان می‌دهد که مشکل پرواز برطرف شده است. از سویی این پرتاب یک نقطه عطف هم محسوب می‌شود زیرا آغازی برای خدمات مأموریت فضاپیماهای کوچک (Small Spacecraft Mission Service) اروپا است. در هفته‌های گذشته پرتاب موشک آریان ۵ شرکت آریان‌اسپیس هم با موفقیت انجام شده بود.

مقامات آژانس فضایی اروپا (ESA) اعلام کرده‌اند که توزیع‌کننده‌ی SSMS برای کمک به افزایش گرایش مشتریان به موشک‌های اروپایی طراحی شده است؛ مشتریانی که به دنبال پرتاب ماهواره‌های کوچک و مأموریت‌های اشتراکی هستند. رقابت در بازار رو به رشد پرتاب مشترک دشوار است. برای نمونه اسپیس‌ایکس پرتاب‌های کوچک سوار بر موشک فالکون ۹ را با هزینه‌ای کمتر از ۱ میلیون دلار ارائه می‌دهد و به همین دلیل اروپا هم قصد دارد جایگاه خود را در این بازار داشت باشد.

«رناتو لافرانکنی» (Renato Lafranconi) مدیر برنامه‌ی بهره‌برداری وگا در آژانس فضایی اروپا در این زمینه گفت: «این پرواز عصر تازه‌ای را در پرتاب‌های اشتراکی آغاز می‌کند و نشان‌دهنده‌ی تعهد ما در گسترش دسترسی اروپا به قابلیت‌های فضایی برای خدمات به نهادهای اروپایی و تقویت صنعت فضایی ماست.»

SSMS از یک بخش بالایی و یک بخش پایینی تشکیل شده است. در مأموریت امروز که آریان‌اسپیس آن را VV16 می‌نامد، قسمت بالایی هفت ریزماهواره با وزن ۱۵ تا ۱۵۰ کیلوگرم را حمل می‌کرد. بخش پایینی هم ۴۶ ماهواره‌ی کوچکتر از ۰.۲۵U تا ۶U را دربر می‌گرفت. هر U یا Unit شامل ماهواره‌ای است که در یک سمت ۱۰ سانتی‌متر باشد.

نمای محموله‌ی موشک وگا

طرح گرافیکی محموله‌ی موشک وگا
Credit: ESA

به گفته‌ی نمایندگان آریان‌اسپیس، ماهواره‌ها تقریبا ۱ ساعت و ۴۲ دقیقه پس از پرتاب با موفقیت در مدار قرار گرفتند. این ماهواره‌ها وظایف گوناگونی را از رصد زمین گرفته تا ارتباطات راه دور و آزمایش فناوری ماهواره، برعهده دارند.

موشک وگا برای در مدار قرار دادن محموله‌های نسبتا کوچک یا مانند مأموریت امروز شمار زیادی از ماهواره‌های کوچک طراحی شده است. این پرتابگر در فوریه‌ی ۲۰۱۲ آغاز به کار کرد و پیش از شکستی که سال گذشته طی مأموریت FalconEye1 داشت، ۱۴ پرتاب موفق را تجربه کرده بود.

پیش از این قرار بود پرتاب در ماه ژوئن انجام شود اما به دلیل مشکلات آب‌وهوایی و زمان‌بندی بارها به تعویق افتاد.

عکس کاور: پرتاب موشک وگا

Credit: ESA-CNES-ArianeSpace/Optique Video du CGS – JM GUILLON

منبع: Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما