آدرنالین؛ اولین معجزه تاریخ جام جهانی

فوتبال احتمالا غیرقابل پیش بینی‌ترین ورزش گروهی تاریخ بشریت است. هیچکس نمی‌تواند بگوید نتیجه هیچ مسابقه فوتبالی را با اطمینان کامل پیش بینی می‌کند چون همیشه اتفاق‌هایی میفتند که ممکن است سرنوشت هر مسابقه‌ای را تغییر دهند. اولین معجزه بزرگ تاریخ جام جهانی در سال ۱۹۵۴ اتفاق افتاد؛ معجزه‌ای که یکی از بهترین تیم‌های تاریخ فوتبال را از قهرمانی جهان محروم کرد و نقطه تولد بازگشت‌های بزرگ فوتبال آلمان شد.

مجارستان در دهه ۵۰ قدرت شماره یک دنیا بود. این تیم حدفاصل جام های جهانی ۵۰ تا ۵۴ هیچ مسابقه رسمی را واگذار نکرد و در این برهه میانگین بیشتر از ۳ گل در هر بازی به ثمر رساند. مجارستان پیش از آغاز جام جهانی ۱۹۵۴ در استادیوم ومبلی با نتیجه خردکننده ۶-یک انگلیس یکی دیگر از قدرت های فوتبال در آن زمان را شکست داد.

مجارها جام جهانی ۵۴ را با نتایج باورنکردنی آغاز کردند. پیروزی با ۹ گل مقابل کره جنوبی و پیروزی ۸-۳ مقابل آلمان غربی شکی برای اینکه آنها بهترین تیم جام هستند باقی نگذاشت.

مجارستان در مرحله اول حذفی با نتیجه ۴-۲ برزیل قدرتمند آن روزها و نایب قهرمان دوره گذشته جام جهانی را شکست داد. اروگوئه قربانی بعدی مجارها بود که در نیمه نهایی با نتیجه ۴-۲ بازنده شد. چنین پیروزی مقابل مدافع عنوان قهرمانی و پرافتخارترین تیم دنیا تا آن روز به خوبی قدرت باورنکردنی مجارستان را نشان می داد. مجارستان با مثلث خارق العاده فرانس پوشکاش، ساندرو کوسیچ و ژوزف بوگیچ، مقتدرترین تیم تاریخ جام جهانی شد.

اقتدار مجارستان و حتی شکست ۸-۳ در مرحله گروهی اما آلمان های تازه از جنگ برگشته را وحشت زده نکرد. فینال بازی ها البته با برتری مجارها آغاز شد. پوشکاش و زیبور تا دقیقه ۸ مجارستان را با ۲ گل از حریف پیش انداختند. هرچند مورولوک دقیقه ۱۰ و هلموت ران دقیقه ۱۸ دو گل زدند و بازی را مساوی کردند اما مجارستان تا پایان نیمه اول فرصت زدن ۳ گل دیگر را هم از دست داد.

بین دو نیمه آلمان ها برای اولین بار در تاریخ از تکنولوژی در فوتبال استفاده کردند. آنها که همراه خود میخ ها مخصوص زمین بارانی به سوئیس برده بودند، به توصیه تکنسین تیم این میخ ها را کف کفش های مخصوصشان بستند. نیمه دوم باران زمین را خیس کرد و آلمان جریان بازی را در اختیار گرفت. گل دقیقه ۸۴ هلومت ران اولین بازگشت به بازی مهم تاریخ جام جهانی و اولین قهرمانی آلمان در جهان را رقم زد.برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما