گذر شهابی بسیار درخشان از آسمان کانادا

۴ شهریور ۱۳۹۸

دوربین‌های تمام‌آسمان مستقر در کانادا عبور یک آذرگوی بسیار درخشان را در آسمان این کشور ثبت کردند.

۱۰ دوربین تمام‌آسمان از گذر این شهاب بسیار پرنور، که درخشش آن معادل نور ماه کامل بود، تصویربرداری کردند. طبق نظر پژوهشگران سنگی که سوختن آن در جو باعث ایجاد این آذرگوی درخشان شده قطری در حدود ۳۰ سانتی‌متر داشته است. به احتمال زیاد قطعاتی از این سنگ از جو زمین جان سالم به در برده و به زمین رسیده باشند.

درخشش این آذرگوی از فاصله‌ی بیش از چهارصد کیلومتری محل احتمالی برخورد ثبت شده است. گزارش‌هایی مبنی بر مشاهده‌ی این آذرگوی از آمریکا نیز به دست انجمن شهاب آمریکا رسیده است.

این سنگ آسمانی با سرعت ۷۲ هزار کیلومتر بر ساعت وارد جو زمین شده و به نظر از کمربند سیارک‌ها مسیرش را به سمت زمین آغاز کرده است. طبق اعلام ناسا این سیارک کوچک در ارتفاع ۲۹ کیلومتری از زمین متلاشی شده است.

با توجه به این که این سنگ آسمانی به بخش‌های بسیار پایین جو زمین راه پیدا کرده احتمال رسیدن قطعاتی از آن به زمین بسیار زیاد است. پژوهشگران از مردمی که ممکن است به قطعاتی از این شهاب‌سنگ دست پیدا کنند خواسته‌اند تا با حفظ شهاب‌سنگ و تحویل آن به موزه سلطنتی انتاریو کانادا فرصت انجام پژوهش‌های علمی را در اختیار دانشمندان قرار دهند.

بررسی شهاب‌سنگ‌هایی که ار نقاط مختلف منظومه شمسی به زمین راه پیدا کرده‌اند فرصتی عالی را در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد تا بدون ارسال فضاپیما بتوانند نمونه‌های باارزشی را از گوشه و کنار منظومه شمسی بررسی کنند. تحقیقات انجام شده روی شهاب‌سنگ‌ها به دانشمندان در درک بهتر چگونگی شکل‌گیری و تکامل منظومه شمسی کمک می‌کند.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه