دریچه‌ای در دیوار سیمانی؛ سفر به کره شمالی (پشت جلد – قسمت ۴)

۶ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۱:۰۰ ۶ فروردین ۱۳۹۹

در قسمت چهارم برنامه‌ی پشت جلد با دو کتابی که معرفی کرده‌ایم به سفر می‌رویم. سفر به سرزمینی که برای مردم اکثر نقاط دنیا ناشناخته است؛ کره شمالی. کشوری که به دلیل فضای محصورش و محدودیت‌هایش برای خروج مردمانش به خارج از کشور معمولا فقط از طریق کسانی شناخته می‌شود که توانسته‌اند از آن فرار کنند و به کره جنوبی پناه ببرند. در این قسمت دو کتاب در مورد کره شمالی بررسی می‌کنیم و با خاطرات سفر به کره شمالی از زبان یک ایرانی همراه می‌شویم.

منصور ضابطیان در این برنامه میزبان زینب کاظم‌خواه مترجم دو کتاب «حسرت نمی‌خوریم» و «هزاران فرسنگ تا آزادی» است و علاوه بر او یک مهمان ویژه هم دارد: حسان جلوداری جوانی که به کره شمالی سفر کرده است.

برنامه‌ی پشت جلد اولین بار از تاریخ ۱۵ مرداد تا ۲۳ مهر ۱۳۹۸ هر هفته سه‌شنبه‌ها از دیجی‌کالا مگ پخش شد. این برنامه با اجرای منصور ضابطیان ساخته شده و برای کرم کتاب‌ها برنامه‌ی مرجعی درباره‌ی کتاب و کتابخوانی و هر سوژه‌ی مربوط به کتاب است. پشت جلد توسط دیجی‌کالا مگ و با حمایت فیدیبو تولید شده و می‌خواهد رابطه‌‌ی شما را با کتاب‌ها و نویسندگان گرم‌تر کند.

دو کتاب «حسرت نمی‌خوریم» و «هزار فرسنگ تا آزادی» هر کدام با رویکردی متفاوت از دل خاطرات همین فراری‌ها تلاش دارند که به کره شمالی و سنت‌ها و مردمانش نزدیک شوند.

زینب کاظم‌خواه در برنامه‌ی پشت جلد از دلایل علاقه‌اش به ترجمه‌ی کتاب‌های مربوط به کره شمالی می‌گوید. این که چطور راز و رمزهای کره شمالی مسحورش کرد. او از تفاوت‌های بین دو کتاب «حسرت نمی‌خوریم» و «هزاران فرسنگ تا آزادی» می‌گوید که چطور اولی راویان مختلفی دارد و یک زن غربی آن خاطره‌ها را جمع‌آوری کرده است و واکاوی‌هایی هم در باب سیاست‌های رهبر کره شمالی دارد. از آن طرف «هزاران فرسنگ تا آزادی» خاطرات یکی از کسانی است که توانسته از کره شمالی فرار کند و به کره جنوبی برود و شخصی‌تر است.

یکی از نکاتی که زینب کاظم‌خواه به آن اشاره می‌کند و در کتاب او را تحت تاثیر قرار داده روایت‌های مربوط به قحطی دهه‌ی نود در کره شمالی است. زمانی که مردم مجبور بودند پوست درخت و حتی علف بخورند.

در مورد این که دقیقا چقدر از روایت‌های کره شمالی صحت دارد و چقدر از آن‌ها اغراق شده است نمی‌شود به تصمیم قطعی رسید چون تنها چیزی که از کره شمالی داریم اطلاعات موجود در همین کتاب‌هاست.

اما به جز آن این هفته پشت جلد میزبان جوان گردشگری بود که با هزینه‌ی ۸۰۰ یورو برای چند روز توانسته یکی از تورهای کره شمالی را بگیرد و به این کشور سفر کند. جالب است بدانید که ویزای کره شمالی فقط از طریق مرز این کشور با چین صادر می‌شود. کارت ویزا هم به مسافران داده می‌شود و در پاسپورت آن را ثبت نمی‌کنند تا بعدتر مشکلی برای سفرهای بعدی گردشگران پیش نیاید.

در آیتم مربوط به حسان جلوداری متوجه چیزهای جالب و عجیبی در مورد کره شمالی می‌شوید. مثلا این که بردن هر نوع کتاب مقدس از تورات و انجیل گرفته تا قرآن به آنجا ممنوع است و همه‌ی گردشگران هم موظفند یک روز با لباس‌های مرتب جلوی مجسمه‌ی رهبران این کشور صف ببندند و به آن‌ها تعظیم کنند.

برای شناختن کره شمالی، این کشور اسرارآمیز این قسمت برنامه‌ی پشت جلد را از دست ندهید و علاوه بر گفت‌وگو با مهمانان از دیدن آیتم‌های مربوط به این کشور و کیم جونگ اون هم استفاده کنید. به علاوه خواندن کتاب‌های مربوط به کره شمالی هم اطلاعات خوبی از این کشور ناشناخته می‌دهد. دو کتابش را در همین برنامه معرفی کرده‌ایم و کتاب‌های دیگری مثل «آکواریوم‌‌های پیونگ‌یانگ؛ ده سال در يك بازداشتگاه كره شمالی» و « فرار از اردوگاه ۱۴» هم در سایت فیدیبو موجود هستند.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar shahrzad

    سلام.برنامه جالبی بود.مخصوصا با اجرای آقای ضابطیان که برنامه رو بسیار جذابترش میکنه.ممنون