چگونه پادکست بسازیم؟ کارگاه پادکست با علی بندری

۴ تیر ۱۳۹۹

کارگاه «چگونه پادکست بسازیم؟» روز چهارشنبه ۷ شهریور ماه به میزبانی فیدیبو و با اجرای علی بندری تولیدکننده پادکست چنل بی در سینما مرکزی تهران برگزار شد. کارگاهی که علاوه بر مخاطبان و دوستداران پادکست، میزان برخی از پادکست‌سازان مطرح فارسی نیز بود.

علی بندری که سازنده پادکست مطرح چنل بی است، در این کارگاه دو ساعته از پادکست‌سازی در دنیا، وضعیت پادکست فارسی و آینده آن، چگونگی ساخت پادکست و راه‌های ترویج آن صحبت کرد و در انتهای برنامه به سؤالات حاضران در برنامه پاسخ داد.

از آنجا که این کارگاه با استقبال بسیار خوب مخاطبان همراه شد و در ساعات اولیه ثبت‌نام تمامی ظرفیت سالن پر شده بود، فیدیبو گزارش تصویری باکیفیتی از این مراسم تهیه کرد تا افرادی که موفق به حضور در برنامه نشدند نیز از اطلاعات آن استفاده کنند.

ویدیوی تصویری این برنامه را می‌توانید از لینک زیر دانلود و مشاهده کنید.

پادکست‌های چنل بی در فیدیبو

گزیده‌ای از نکاتی را که علی بندری در این برنامه مطرح کرد، در ادامه بخوانید:

 • تا وقتی که ۵ هزار شنونده ندارید به داشتن اسپانسر اصلا فکر هم نکنید. بعد از ۵ هزار شنونده تحقیقات خود برای داشتن اسپانسر را شروع کنید و بعد از اینکه مخاطبتان به ۱۰ هزار نفر رسید اسپانسر بگیرید. اما این عدد چگونه محاسبه می‌شود؟ بر اساس تعداد شنونده آخرین اپیزود شما در بازه زمانی‌ای که مخاطبان شما به پادکستتان گوش می‌کنند. یعنی اگر پادکست روزانه دارید پس از یک هفته، پادکست هفتگی پس از دو هفته و پادکست دو هفته یکبار پس از ۶ هفته می‌توانید تعداد مخاطبان خود را بسنجید.
 • کلید اصلی پادکست ساختن قصه گفتن است.
 • سر همه اپیزودها استرس و ترس ما این است که این آخرین اپیزود باشد. چون بعضی از فیدبک‌هایی که می‌گیریم هم این موضوع را ثابت می‌کند.
 • این سؤال که درباره چه چیزی پادکست بسازیم تا مخاطب داشته باشد سؤال و اساسا مسیر اشتباهی است. این مسیر ممکن است برای ساختن یک شوی تلویزیونی مسیر درستی باشد، چون شما با یک جماعت انبوه سروکار دارید. اما در پادکست شما با یک مخاطب انبوه کار خود را شروع نمی‌کنید.
 • درباره انتخاب موضوع پادکست من نمی‌توانم کمک چندانی کنم. فقط می‌توانم این را بگویم که درباره چیزی که واقعا دوست دارید، بلدید و درگیر آن هستید پادکست بسازید.

فیدیبو بزرگترین سامانه قانونی کتاب الکترونیک، صوتی و پادکست است که می‌توانید تمامی پادکست‌های مطرح فارسی را از طریق اپلیکیش آن به صورت رایگان دانلود و گوش کنید. علاوه بر این، پادکست سازان نیز می‌توانند با تماس با فیدیبو به راحتی پادکست خود را در این اپلیکیشن منتشر کنند.

دانلود فیدیبو
دیدگاه شما

۶ دیدگاه
 1. Avatar VAHID BEHRAVAN

  وقتی در دنیای امروز میتونی مثل علی جانِ بندری ۲ ساعت ملت رو پای صحبت هات (ویدیوت) بنشونی یعنی پادکستری.
  اول خواستم از یوتیوب یک سخنرانی خوب پیدا کنم چون پیش فرض ذهنیم این بودکه منبع خوب فارسی نیست. اما بنظرم الان کمتر منبع به این خوبی در زبان انگلیسی باشه.
  ممنون از آقای علی بندری و ممنون از فیدیبو.

 2. Avatar m

  با آرزوی موفقیت روزافزون.

 3. Avatar حمزه

  پادکست ها با تن صدای اقای بندری عالیه.پایدار باشن و همچنان پر انرژی

 4. Avatar حامد

  یکم بیشتر از عالیییییییییییییی

 5. Avatar سروش

  باورم نمیشه تونستم ۲ ساعت کلشو نگاه کنم دمش گرم لذت بردم

 6. Avatar پویا

  این علی بندری خیلی خوبه

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه