۱۴ اتفاق مهم که عکاسی را متحول کرد (از ۱۸۲۶ میلادی تا امروز)

به لطف دوربین گوشی‌های موبایل عکاسی کردن امروز به قدری ساده و طبیعی شده است که بسیاری از ما فراموش می‌کنیم روزی کسی آن را ابداع کرده. گویی عکس و دوربین عکاسی برای همیشه همراه بشر بوده. از سوی دیگر ممکن است برخی از ما تصور کنیم عکاسی پدیده‌ای بسیار نوین است. اما در واقع این تصور هم چندان درست نیست. شاید این هنر نسبت به فرم‌های هنری دیگری مانند نقاشی یا مجسمه‌سازی جدید باشد، ولی تاریخ عکاسی به قرن نوزدهم میلادی و چیزی در حدود دویست سال پیش برمی‌گردد.

در ویدیوکست این هفته‌ی عکاسی موبایل تصمیم داریم به عقب برگردیم و تاریخ عکاسی را از اولین روزهای آن مرور کنیم. در طول دو قرن اتفاقات بسیار زیادی افتاده و افراد بزرگی برای پیشرفت این هنر و صنعت تلاش کرده‌اند و هر کدام به نوعی دنیای عکاسی را تحت تاثیر قرار داده‌اند. در مسیر بازگشت به آینده‌ای که در واقع همین امروز ماست، به ۱۴ اتفاق مهم خواهیم پرداخت که هر کدام به شکلی در وضعیت فعلی هنر عکاسی مؤثر بوده‌اند؛ اتفاقات مهمی نظیر ثبت اولین عکس تاریخ با تکنیک هلیوگرافی توسط ژوزف نیسه‌فور نیپس (Joseph Nicephore Niepce)، ابداع تکنیک داگرئوتایپ و کالوتایپ، پیدایش عکاسی مستند در دهه‌ی ۱۸۵۰ میلادی، ثبت اولین عکس‌های تجاری از بندبازی روی آبشار نیاگارا، عرضه شدن اولین فیلم‌های رولی از جنس نیتروسلولوز شفاف توسط کداک، محبوب شدن عکاسی خبری، انقلاب عکاسی ۳۵ میلی‌متری با معرفی دوربین‌های لایکا، محبوب شدن عکاسی میان توده‌ی مردم با دوربین‌های چاپ سریع پولاروید، تشکیل آژانس عکاسی مگنوم با مشارکت هنری کارتیه برسون (Henri Cartier-Bresson)، ساخته شدن اولین دوربین دیجیتال در سال ۱۹۷۵ میلادی، تولد دوربین‌های ورزشی با عرضه‌ی اولین دوربین گوپرو و سرانجام انقلاب عکاسی موبایل با معرفی آیفون در سال ۲۰۰۷ میلادی.

پیشنهاد می‌کنیم ویدیوکست این هفته را حتما ببینید. همچنین اگر دوست داشته باشید می‌توانید نسخه‌ی متنی این ویدیوکست را در مقاله‌ی زیر مطالعه کنید.

۱۴ نقطه عطف تاریخ عکاسی


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما