مقیاس کارداشف؛ آیا می‌توانیم ارباب کهکشان‌ها بشویم؟

تا حالا به مفهوم کلمه‌ی «تمدن» دقت کرده‌اید؟ نیکلای کارداشف اخترفیزیکدان روسی، که در زمینه‌ی جست‌وجو برای یافتن تمدن‌های هوشمند فرازمینی تحقیق می‌کرد، در سال ۱۹۶۴ نظریه‌ی مشهور مقیاس کارداشف را برای سنجش تمدن مطرح کرد. کارداشف معتقد بود برای اندازه‌گیری میزان پیشرفت یک تمدن می‌توان از میزان تسلط آن‌ها بر منابع طبیعی در دسترسشان استفاده کرد.

بر این اساس به طور خیلی ساده، جامعه‌ای را متمدن می‌گویند که دارای ساختار اجتماعی باشد و بتواند از تمام انرژی‌های موجود در محل زندگی خود نهایت بهره را ببرد. با توجه به این موضوع، دانشمندان سطوح مختلفی از تمدن را برای ساکنان جهان هستی تعریف کرده‌اند.

ساده‌ترین سطح، تمدن سطح صفر است که نوع بشر از آغاز زندگی‌اش روی کره‌ی زمین تا امروز هنوز در آن قرار دارد. تمدن سطح صفر یعنی یک جامعه‌ی سازمان‌یافته، بتواند روی کلیه‌ی انرژی‌های سیاره‌ی محل سکونتش مسلط باشد. دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند که انسان تا رسیدن به این مرحله، حداقل ۲۰۰ سال فاصله دارد. بعد از این مرحله‌ است که تازه انسان‌ها می‌توانند به تمدن سطح ۱ برسند.

تمدن سطح ۱ یعنی این که تسلط یک جامعه ورای سیاره‌ی محل سکونتش باشد. به طور مثال، تمدن انسانی سطح ۱ به صورت تسلط کامل بر انرژی یک ستاره (برای منظومه‌ی شمسی ما خورشید) تعریف می‌شود، و این موضوعی است که شاید هزاران سال با آن فاصله داشته باشیم.

جالب است بدانید که سطوح ۲ و ۳ و ۴ و ۵ هم برای تمدن‌ها تعریف شده و این یعنی انسان هنوز مسیری چند میلیون، یا شاید چند میلیارد ساله پیش روی خود دارد؛ مسیری که نهایت آن تبدیل شدن به ارباب کهکشان‌ها و جاودانه بودن است.

اگر می‌خواهید در این باره بیشتر بدانید، ویدیوی ما را از دست ندهید.

دیجی‌کالا مگ تَلِنت بستری برای کشف و پرورش، کسب درآمد و مشهور شدن استعدادهای تولید محتوای ویدیویی است. بستری برای افرادی که توانایی ساختن انواع ویدیو را برای دیجی‌کالا در «استاندارد حرفه‌ای محتوا و تصویر» دارند. افراد حاضر در پروژه‌ی تَلِنت، با ساختن ویدیو برای دیجی‌کالا، به طور مستقیم از دیجی‌کالا کسب درآمد می‌کنند.

دیجی‌کالا به سادگی امکان دسترسی به کالا را برای افرادی که توانایی ویدیوسازی حرفه‌ای دارند، فراهم می‌کند. اگر فکر می‌کنید استعداد، توانایی، امکانات، انگیزه و اشتیاق ویدیوسازی دارید، به دیجی‌کالا مگ تَلِنت بپیوندید.

برای کسب اطلاعات بیشتر روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید.

درباره‌ی دیجی‌کالا مگ تَلِنتبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۲ دیدگاه
 1. زهرا

  این واقعا خیلی قشنگه تا ادم بخواد این مساعل فکر کنه کل عمرش میگذره و واقعا ارزشش رو داره. کاش ادما یاد می گرفتن به هم احترام بزارن و نژاد پرستی رو انجام ندن

 2. Nh.n

  بابا چه خبره این یک ویدئو ی علمیه. خیلی هم خوبه.

 3. آران حسن نژاد

  سلام
  علی جان به من به نظر تو احترام می‌گذارم.ولی هر کسی نظرش رو میگه، خوب تو هم نظرت رو بگو.چرا میگی تو کی باشی و اینا…
  من نمی دونم من فقط نظر شخصی خودم رو نوشتم. خوب هرکسی اعتقاداتی داره و باید به نظر دیگری احترام بذاره.
  با تشکر.

  1. هرکی هسم

   نگاه کن ور نزن اینا هم کفر نیس ما تا یه میلیون سال آینده اگه زنده بمونیم میتونیم خودمون موجودات جدید بسازیم ۱ملیون خیلی زیاده ها یعنی چند تا تکامل انسان

 4. علی

  و این زیباست که خداوند انسان را ازاد گذاشته و بهش اختیار داده. الان دارم فک می

  شاید خدا این اختیارو به انسان داده تا ببینه خودش رو از بین میبره یا پیشرفت

  میکنه و جهان رو در اختیار خودش قرار میده و یروزی شاید به بعد های دیگر سفر کنه

  و به چرایی وجودش در این دنیا پی ببره خیلی فرضیه ساده و پیش پا افتاده ایه ولی

  عجیبه.

  هدف بشر چیه واقعا از وجود؟؟

  1. آران حسن نژاد

   ببخشید عمو علی خودت هم خیلی نظر فیلسوفانه ای ندادی پس اگر فقط اومدی حرف بزنی بهتره که جای بهتری رو پیدا کنی.
   هر کس ی نظری داره و تو کی باشی که بخوای نظر یکی دیگه رو رد کنی؟ پس برو به کارات فکر کن. مطمئن باش انسان های کینه ای مثل تو ایران رو به این همه بی دینی ترسوندن. پس حرف از دین نزن.

  2. آران حسن نژاد

   من معذرت می خواهم اگر به اعتقاد کسی بی احترامی کردم، این نظر من بود، ومن هم خیلی چیز ها رو از شما یاد گرفتم. واقعا میگم. همین که کسی رو کافر خطاب نکنم. چون واقعا فقط خدا میدونه! بعد هم ، خدا آسمانها و زمین رو برای انسان ساخته. اگر انسان قادر نبود تخیل کنه و ریسک، هیچ وقت اینهمه پیشرفت
   نمی کرد. از آقای حبیبیان هم بخاطر ویدئو هاشون متشکرم. من دیگه حرفی تو دلم ندارم.
   با تشکر.

 5. آران حسن نژاد

  به نظر من دنیا اینقدر کوچیک نیست که قرار باشه تا یک میلیارد ساله دیگر هم به دست بشر بیفته. پس اعتقاداتمون کجاست؟ یعنی انسان که الان ذره ای نیست با این همه ادعا نمی فهمه که این دنیا الکی نیست و دست یکی دیگه است؟ شاید حتی ذره ای یک میلیارد بار کوچک تر از اتم وجود داشته باشه، یا یک میلیارد بار بزرگتر از کیهان؟ چه کسی میدونه؟ اصلا اگر قرار باشه بمیریم، و مثلا از هفت آسمون عبور کنیم، آیا خودمون بعد یه میلیارد قرن هم به دنیای دیگه می رسیم؟ من نمی فهمم بشر چطور به خودش اجازه میده کفر کنه؟ وقعا اگر ما حواس پنجگانه مون دنیا رو احساس نمی کرد، اصلا به چیزی اعتقاد داشتیم؟
  اگر الان بشر رو تک و تنها توی فضا رها کنن، می تونه هیچ کاری بکنه؟ فکرش رو بکنید. همه چیز که الکی نیست. به نظر من اگر اعتقادمون الکی و ظاهری باشه، همون بهتر که اعتقاد نداشته باشیم.الان مردم بعضی کشور ها که در رفاهن، شاید بنظر ما خیلی بی دین باشن، ولی از ما مومن ترن. چون ایمانشون واقعیه. و به علم و تلاش کردن ایمان دارن.
  منظور من این نیست که فیلم آقای حبیبیان بد است، ولی بهتر می شد که از لحاظ اعتقادی هم می پرداخت.
  بعضی ها میگویند که خدا نیست. من هم از آنها می پرسم که ثابت کن خدا نیست.آنها هم میگویند تو ثابت کن خدا هست. من می گم، خدا نیازی به اثبات وجود نداره. چون اگر الله نبود، تو حتی نمی تونستی هیچی هم نباشی. چون اصلا وجود نداشتی که بخوای از بین بری. به نظر من انسان خودش هم میدونه که خدا هست، ولی چون شیطان وسوسه ش میکنه، خودش به خودش دروغ میگه.
  اونهایی که می گویند قرآن دروغ است، چون به ضرر شان است. قرآن که فقط برای تو نیست، برای تمام بشر از ۱۴۰۰ سال پیش تا قیامت است.

  1. G.h

   چه خوب گفتی. موافقم. به نظر من باید آقای حبیبیان ویدیو هاشون رواز نظر اعتقادی هم بررسی کنند.

  2. علی

   ببین حرفت اشتباهه و هیچ فکتی توی گفته هات نیست. ما داریم از علم حرف

   اصلا چه ربطی به خدا و دین داشت. مثلا صد یا دویست سال پیش میگفتی میتونیم

   با یه صفحه کوچک به تمام دنیا پیام بفرستی و دنبال کننده جذب کنی و غیره میگفتن

   تو کفر میگی و حرف های کفر امیز میزنی دقیقا مثل تو که از این خرافی گری ها

   میگی . در ویدیو اقای حبیبیان هم گفته شده که اگر به همین خرافه گری ها و

   دعوا ها و اینجور چیز های ناچیز ادامه بدیم به نوع ۱ هم نمیرسیم. (: پس همه

   چیز را به هم ربط ندهیم لطفا. و یچیز دیگه تو کی باشی که کفر گفتن یا نگفتن را

   بیای مشخص کنی ؟ هیچکس نه میتونه خوب و نه بد را مشخص کنه و فقط خدا

   میتونه.پس اندیشه را در کنار افکارمون قرار دهیم.

  3. نیما

   نه تنها متنتون ارتباطی با موضوع نداشت بلکه اصلا معلوم نشد چی میخوای بگی. پیشنهاد میکنم این چنین مطالب رو بدون تعصب دنبال کنید و بخونید و به علمتون اضافه کنید و درگیر مسائل حاشیه ای و ربط دادن اعتقاد به همه مسائل نشوید که کمکی به شما و دیگران نمیکنه

   1. آران حسن نژاد

    از بازخوردت ممنونم. شاید مشکل از من باشه.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما