پل اینفینیتی دبی رسما فعالیتش را آغاز کرد

۲۶ دی ۱۴۰۰ | ۱۹:۳۰ ۲۶ دی ۱۴۰۰

پل اینفینیتی دبی که از طراحی مهندسی و معماری متفاوتی بهره می‌برد و برای کاهش ترافیک و زمان سفرهای درون‌شهری درنظر گرفته شده است، امروز رسما فعالیت خود را آغاز کرد.

«پل اینفینیتی» (Infinity Bridge) یا «پل بی‌نهایت» (جسر إنفینیتی) دبی برای نخستین بار در سال ۲۰۱۸ معرفی شد، این پروژه بخشی از پروژه‌ی کریدور «شندغه» یا «الشندغه» (Al Shindagha) به ارزش ۵.۳ میلیارد درهم است. پل اینفینیتی که از شش باند در هر یک از دو جهت رفت و برگشت تشکیل شده، دارای پایه‌ای به شکل نماد بی‌نهایت (∞) است و به گفته‌ی مقامات دبی قرار است نمادی از جاه‌طلبی نامحدود دبی باشد.

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، در روزهای گذشته در مراسم گشایش این پل حاکم دبی گفت: «این پل یک مهندسی نوین جهانی و یک شاهکار هنری و معماری است.» به گفته‌ی او توسعه‌ی زیرساخت‌ها در دبی یکی از ارکان حیاتی برنامه‌ی جامع امارات برای پیشرفت اجتماعی و اقتصادی است.

طبق اعلام سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای امارات (RTA) این پل که از روی رود یا خور دبی می‌گذرد، ۳۰۰ متر طول و ۲۲ متر عرض دارد و در هر ساعت تا ۲۴۰۰۰ وسیله‌ی نقلیه می‌توانند در هر دو جهت از آن تردد کنند. همچنین با قرار گرفتن در ارتفاع ۱۵ متر بالاتر از سطح رودخانه، قایق‌های بزرگ و قایق‌های تفریحی در سراسر شبانه‌روز مشکلی برای حرکت از زیر آن نخواهند داشت.

این پل با افزایش کل خطوط عبوری از روی خور دبی از ۴۸ به ۶۰، ارتباط میان منطقه‌ی دیره و منطقه‌ی بر دبی را بهبود می‌بخشد. پل اینفینیتی همچنین دارای یک مسیر ترکیبی ۳ متری برای عابران پیاده و دوچرخه‌سواران است.

ناحیه‌ی ترابری شندغه به دیره و بر دبی، همراه با چندین پروژه‌ی توسعه‌ای مانند جزایر دیره، ساحل دبی، شهر دریایی دبی و بندر رشید خدمات می‌دهد و انتظار می‌رود که به یک میلیون نفر خدمات‌رسانی کند. این کریدور به طول ۱۳ کیلومتر که تا سال ۲۰۲۷ ساخت آن به پایان می‌رسد، تا سال ۲۰۳۰ زمان سفر میان دو منطقه را از ۱۰۴ دقیقه به ۱۶ دقیقه کاهش می‌دهد و بدین ترتیب در طول ۲۰ سال، حدود ۴۵ میلیارد درهم صرفه‌جویی خواهد شد.

عکس کاور: پل اینفینیتی دبی
Credit: HH Sheikh Mohammed via Twitter

منابع: KhNews, RTA

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. Avatar مهدی آزادباش

    جز حسرت چه نظری میشه داشت ؟

    1. Avatar محمدرضا

      👏🏻