گلکسی S22 اولترا در مقابل آیفون ۱۳ پرو مکس؛ کدام سریع‌تر است؟

در این مطلب به مقایسه‌ی گلکسی S22 اولترا با آیفون ۱۳ پرو مکس می‌پردازیم تا ببینیم کدام محصول در شرایط واقعی (باز کردن اپلیکیشن‌ها و باز نگه‌داشتن آن‌ها در پس‌زمینه)، از دیگری سریع‌تر است.

بعد از اینکه سامسونگ از گوشی‌های سری گلکسی S22 رونمایی کرد، در بنچمارک‌ها دیدیم که این محصول با تراشه‌ی اسنپدراگون ۸ نسل ۱ و اگزینوس ۲۲۰۰، حرفی برای گفتن در مقابل آیفون ۱۳ با تراشه‌ی A15 نداشت. البته این قسمت خوب ماجرا بود. نماینده‌ی کوالکام و سامسونگ حتی از آیفون ۱۱ که با تراشه‌ی A13 راهی بازار شدند نیز در بنچمارک‌ها ضعیف‌تر ظاهر شدند تا بدین ترتیب اپل باز هم با اختلاف، بهترین تراشه را در مقایسه با سایر شرکت‌ها داشته باشد.

اما آیا در شرایط واقعی، یعنی خارج از بنچمارک‌ها، باز هم آیفون تا این اندازه از نماینده‌های سامسونگ سریع‌تر است؟ خوشبختانه این‌بار دیگر خبری از نتایج بر اساس مشخصات روی کاغذ یا بنچمارک نیست. وب‌سایت معروف Phonebuff تصمیم گرفت این‌بار قدرتمندترین گلکسی موجود را با قدرتمندترین آیفون مقایسه کند تا مشخص شود کدام یک می‌تواند در باز کردن اپلیکیشن‌ها و باز نگه داشتن آن‌ها در پس‌زمینه سریع‌تر از دیگری عمل کند که احتمالا با دیدن نتیجه‌ی بررسی غافلگیر خواهید شد.

با در نظر گرفتن نتایجی که از بنچمارک‌ها بدست آمد و اختلاف فاحشی که بین دو پردازنده‌ی اپل و کوالکام (و البته اگزینوس) وجود داشت و همچنین نتیجه‌ی این بررسی در شرایط واقعی، احتمالا به ایده‌ی درستی از فرق بین نتیجه‌ی بنچمارک و دنیای واقعی خواهید رسید. همیشه گفته می‌شد و باز هم باید این موضوع را تکرار کنیم که در دنیای واقعی، اختلافی که در بنچمارک‌ها مشاهده می‌شود وجود ندارد و همه‌چیز نزدیک به هم است. اما این‌بار واقعا انتظار نداشتیم تا این اندازه دو محصول در شرایط واقعی نزدیک به هم باشند.

مشکل کند بودن گلکسی‌ها، عاملی تأثیرگذار در نتیجه‌ی این بررسی

نمی‌توانیم این بررسی را بدون در نظر گرفتن این موضوع که گلکسی‌های جدید مشکل عجیبی دارند قضاوت کنیم. همانطور که می‌دانید و تاکنون هم بارها شاهد انتشار خبرهایی در این رابطه بوده‌ایم، سری گلکسی S22 و به طور کلی تمام گوشی‌های سامسونگ که از سرویس بهینه‌سازی بازی این شرکت بهره می‌برند، در بیش از ۱۰ هزار اپلیکیشن عملکرد ضعیفی از خود به نمایش می‌گذارند. البته منظور از ضعیف این است که این سرویس یادشده اندکی از قدرت سخت‌افزاری سیستم در اجرای این ۱۰ هزار اپلیکیشن می‌کاهد تا گوشی کمتر داغ شده و مدت زمان طولانی‌تری شارژ نگه دارد. سامسونگ این موضوع را تأیید و اعلام کرد آپدیتی را جهت رفع این مشکل عرضه خواهد کرد تا کاربران خودشان بتوانند تنظیمات مربوط به آن را کنترل کنند.

تست سرعت در دنیای واقعی

برای اینکه از نتیجه‌ی تست‌ها در دنیای واقعی مطمئن شویم، بارها و بارها به بررسی‌های صورت گرفته توسط این وب‌سایت (Phonebuff) دقت کردیم و متوجه شدیم که رویه‌ی مشابه و علمی را در تمام تست‌های خود در پیش می‌گیرد. آن‌ها برای اینکه خطای انسانی را به حداقل برسانند، از یک ربات برای اجرای اپ‌ها استفاده می‌کنند. این اپلیکیشن‌ها شامل اپ‌های عادی و معمولی و اپ‌های سنگین می‌شوند که فشار زیادی روی سیستم سخت‌افزاری گوشی یعنی پردازنده و گرافیک اعمال می‌کنند.

هدف از این تست این است که ببینیم دو گوشی در شرایط واقعی تا چه اندازه می‌توانند در اجرای اپلیکیشن‌های مختلف سریع عمل کنند و چگونه آن‌ها را در پس‌زمینه در حال اجرا نگه می‌دارند که وقتی بار دیگر به سراغ آن‌ها می‌رویم، آماده به کار باشند. اما قبل از اینکه به این بررسی بپردازیم، بهتر است نگاهی داشته باشیم به جدیدترین تست قبل از آن یعنی مقایسه‌ای که بین پیکسل ۶ پرو و آیفون ۱۳ پرو مکس صورت گرفت.

در این تست پیکسل ۶ پرو توانست بررسی را در مدت  ۲ دقیقه و ۵۵ ثانیه به اتمام برساند در حالی که آیفون ۱۳ پرو مکس برای اتمام آن به ۲ دقیقه و ۴۹ ثانیه زمان نیاز داشت. همین تست بین آیفون ۱۳ پرو مکس و گلکسی S21 اولترا نیز انجام گرفت که این‌بار آیفون ۱۳ پرو مکس توانست در مدن ۲ دقیقه و ۳۸ ثانیه و گلکسی S21 اولترا هم در مدت ۲ دقیقه و ۴۸ ثانیه یعنی ۱۰ ثانیه دیرتر تست را به اتمام برسانند تا بدین ترتیب باز هم نماینده‌ی شرکت آمریکایی با اختلاف خوبی سریع‌ترین گوشی لقب بگیرد.

گلکسی S22 اولترا در مقابل آیفون ۱۳ پرو مکس

اما می‌رسیم به اصل مطلب یعنی مقایسه‌ی گلکسی S22 اولترا با آیفون ۱۳ پرو مکس در تست سرعت. هر دو گوشی به نسبت نسل گذشته‌ی خود به شکل محسوسی عملکرد سریع‌تری داشته‌اند اما تفاوت بین خودشان فقط ۳ ثانیه بود. یعنی چیزی که اصلا در شرایط واقعی حس نمی‌شود.

البته شاید با خود بگویید سخت‌افزار آیفون ضعیف‌تر است که در پاسخ باید بگوییم در دنیای اندروید، ۱۲ گیگابایت حافظه‌ی رم برابر با ۶ گیگابایت رم در دنیای iOS است. بنابراین تفاوت سخت‌افزاری دو گوشی اصلا با توجه به ارقام در نظر گرفته نمی‌شود. اگر آیفون ۱۲ گیگابایت رم داشته باشد، محصول اندرویدی مثلا باید به ۲۴ گیگابایت رم مجهز شود تا از لحاظ فنی با آن برابری کند. در نتیجه به اعداد و ارقام توجه نکنید.

این خبر که گلکسی S22 اولترا فقط ۳ ثانیه کندتر از آیفون ۱۳ پرو مکس بود آن هم با توجه به تأثیری که سرویس بهینه‌سازی گیم در عملکرد این محصول داشته واقعا برای کاربران این گوشی عالی است. اگر این موضوع دخیل نبود شاید حتی گلکسی S22 اولترا می‌توانست عملکرد بهتری از خود به نمایش بگذارد و رتبه‌ی نخست را از آن خود کند. البته شاید با خود بگویید در درازمدت، عملکرد خوب آیفون‌ها بیشتر دوام دارد که حق هم دارید. این موضوع بارها ثابت شده و حقیقت هم دارد و دلیل اصلی که آیفون‌ها حتی بعد از گذشت چند سال باز هم ارزش خود را از دست نمی‌دهند همین است.

البته این تست روی مدل مجهز به اسنپدراگون ۸ نسل ۱ گلکسی S22 اولترا صورت گرفت و باید دید اگزینوس ۲۲۰۰ چگونه می‌تواند در مقابل A15 قد علم کند. در بررسی‌های روی کاغذ که به نظر می‌رسد تراشه‌ی اگزینوس هیچ شانسی برای رقابت با A15 ندارد. حال باید دید چه پیش می‌آید.

منبع: Bgr

راهنمای خرید آیفون
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۵ دیدگاه
 1. ----------

  اون زمانی که اس ۶ و اس۶ اجد اومد بهترین زمان بود من چند وقت پیش اس شیشمو که یه ۳ سالی بودد ازش استفاده نمی کردم زدم به شارژ گرچه نسبت به الان خیلی شارژش بده ولی باز کار میکرد و خیلی هم سالم بود . گوشی که باسه ۷ سال پیشه هنوز سالم مونده ولی الان سری اس های جدید خیلی بد شده اخه اس ۲۱ پلاس وقتی برنامه camera رو باز می کنم یه ۵ ثانیه هنگ هست و واقعا نمی دونم چی بگم که اس ۶ از اس ۲۱ پلاس سریع تره البته تو بازی های امروزی نه ولی همون تو برنامه دوربین هم ادم شک میشه

 2. سپهر

  دروغ 👎🏽👎🏽👎🏽👎🏽👎🏾👎🏾👎🏾👎🏾👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎👎👎👎🏻👎🏼👎🏻👎🏼👎🏼👎🏻👎🏼👎🏻

  1. ali

   اصلا مقایسه گوشی های اندروید با آیفون منطقی نیست چون کلا یه دنیای جدا هستن

 3. ali

  این مقایسه منطقی نیست!
  تاریخ رونمایی هرکدوم مربوط به یه سال متفاوته.. پرچمدار ۲۰۲۱ اپل با پرچمدار ۲۰۲۲ سامسونگ ؟!
  هرچند بازهم ایفون قدرت پردازش بیشتری داشته.

  1. ----------

   اس ۲۲ اولترا رقیب ایفون ۱۳ پرومکس هست فقط چند ماه دیرتر اومده دیرتر اومده

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما