پرده‌ی آخر (خوشحال با کتاب – قسمت نهم)

کمپین خوشحال با کتاب نوروز فیدیبو که در آن کتاب‌ها با ۷۰ درصد تخفیف به فروش می‌رسند به روزهای پایانی‌اش نزدیک شده است و قسمت نهم ویژه‌برنامه‌ی منصور ضابطیان به ادبیات پلیسی و جنایی می‌پردازد. وقتی از ادبیات کارآگاهی و جنایی حرف می‌زنیم اسم آگاتا کریستی خیلی زود به ذهنمان می‌رسد. ملکه‌ی جنایی‌نویسان جهان که کارآگاه‌های محبوبی مثل هرکول پوآرو و خانم مارپل خلق کرده است.

حتی اگر کتاب‌های آگاتا کریستی را نخوانده باشید خیلی از شما با دیدن سریال‌های شبکه‌ی بی.بی.سی برمبنای کاراکترهای پوآرو و خانم مارپل با داستان‌های این نویسنده‌ی انگلیسی آشنا هستید. خانم مارپل پیرزنی تیزهوش است که در دهکده‌ای زندگی می‌کند و قتل‌ها را با توجه به روحیات آدم‌های دوروبرش شبیه‌سازی می‌کند و قاتل را کشف می‌کند.

هرکول پوآرو شخصیتی کاملا متفاوت با اوست. این کارآگاه بلژیکی بازنشسته‌ی پلیس بلژیک است و در زمان جنگ به انگلستان مهاجرت کرده. به شدت وسواسی است و معتقد است که همه‌ی قتل‌ها را با فکر کردن به وضعیت روانشناختی قاتل و مقتول می‌شود حل کرد و از اینکه مثل شرلوک هولمز دنبال ردپاها برود متنفر است.

آگاتا کریستی پرفروش‌ترین نویسنده‌ی جهان است و شاید برایتان جالب باشد که بدانید کریستی در زمان جنگ پرستار بوده و به همین واسطه با سم‌ها آشنایی پیدا کرده است. از طرف دیگر همسر دوم او یک باستان‌شناس بود که کریستی به واسطه‌ی شغل او سفرهای زیادی به نقاط مختلف دنیا از جمله ایران داشت. یکی از کتاب‌های جذاب آگاتا کریستی یعنی «قتل در قطار سریع‌السیر شرق» محصول یکی از همین سفرهای کریستی به ترکیه است.

کتابی که هم فیلمی به کارگردانی سیدنی لومت در دهه‌ی هفتاد با بازی اینگرید برگمن و لورن باکال از روی آن اقتباس شد و هم سال ۲۰۱۷ کنت برانا با بازی خودش در نقش پوآرو اقتباس دیگری از این کتاب را جلوی دوربین برد.

خرید کتاب قتل در قطار سریع‌السیر شرق از فیدیبو

راهنمای خرید کتاب


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما