حلقه‌های اورانوس چگونه توسط جیمز وب شکار شد؟ (زیرنویس فارسی)

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

هفته‌ی گذشته، تیم تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا، تصویر جذابی را از اورانوس به اشتراک گذاشت که حلقه‌های این سیاره را به واضح‌ترین شکلی که تا کنون دیده شده نشان می‌دهد.

هرچند توانایی‌های جیمز وب تا کنون بارها ثابت شده است اما عکس‌برداری آن از اورانوس هم یک شاهکار علمی محسوب می‌شود و به درک بهتر بشر از این سیاره کمک می‌کند. چون پیش از این تنها دو ابزار علمی موفق به انجام چنین کاری، آن هم با وضوح بسیار کمتری شده بودند.

اورانوس هفتمین سیاره‌ی منظومه‌ی شمسی از سمت خورشید محسوب می‌شود و در فاصله‌ی متوسط ۲.۶ میلیارد کیلومتر از زمین قرار گرفته است، بنابراین رصد آن برای ناظر زمینی بسیار دشوار است. تا کنون فقط فضاپیمای وویجر ۲ هنگام گذر نزدیک از کنار این سیاره در سال ۱۹۸۶ میلادی و رصدخانه‌ی کک با استفاده از اپتیک تطبیقی پیشرفته موفق به مشاهده‌ی برخی جزئیات این سیاره شده بودند.

برای دیدن اورانوس از روی زمین نیاز به ابزار اپتیکی مانند دوربین دوچشمی یا تلسکوپ است اما باز هم به‌صورت یک گلوله‌ی برفی آبی و محو دیده می‌شود. تلسکوپ جیمز وب اما تنها در مدت ۱۲ دقیقه نوردهی، توانست جزئیات چشمگیری از اورانوس را ثبت کند.

تلسکوپ زیتازی مدل F70076 NEW

در این تصویر ۱۱ حلقه از ۱۳ حلقه‌ی اورانوس که توسط ابزارهای علمی دیگر کشف شده‌اند، دیده می‌شوند. با توجه به اینکه جیمز وب در طیف فروسرخ کار می‌کند و این تصویر را در طیف نزدیک فروسرخ (دو طول موج ۱.۴ و ۳.۰ میکرومتر) گرفته است، برخی از حلقه‌ها به اندازه‌ای درخشان دیده می‌شوند که در مناطقی به هم پیوسته‌اند و مانند یک حلقه‌ی بزرگ‌تر به چشم می‌آیند.

علاوه بر حلقه‌ها برخی قمرهای سیاره هم در تصویر حضور دارند. نمای آبی رنگ خود اورانوس هم در حقیقت ماده‌ی سطح آن را به نمایش می‌گذارد که یک سیال یخی بسیار متراکم اطراف یک هسته‌ی کروی سنگی است. دانشمندان دریافته‌اند که این سیال یخی از یخ آب، یخ متان و یخ آمونیاک تشکیل شده است.

حالا این گلوله‌ی برفی در تصویر جیمز وب به زیبایی تمام می‌درخشد. اما این پایان ماجرای جیمز وب با اورانوس نیست. رصدهای بیشتری هم در حال انجام است و قرار است این ابزار علمی قدرتمند رازهای بیشتری را از این سیاره بگشاید. این ویدیو از The Spicy Short به بررسی جزئیات تصویر تازه از اورانوس می‌پردازد.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه