تست سقوط آیفون SE 2022؛ تماشا کنید مقاوم‌ترین شیشه چه زود می‌شکند!

در این مطلب ویدیوی تست سقوط آیفون SE 2022 را مشاهده خواهیم کرد تا ببینیم عملکرد ارزان‌قیمت‌ترین نماینده‌ی کنونی شرکت آمریکایی از لحاظ مقاومت چگونه است.

زمانی که اپل از آیفون SE 2022 رونمایی کرد مدعی شد که مقاوم‌ترین شیشه را در ساخت آن بکار گرفته است. البته اپل همیشه در رویداد رونمایی از محصولاتش چنین ادعایی را مطرح می‌کند و آیفون SE جدید هم از قاعده مستثنی نبود. آیفون جدید اما هیچ تفاوتی با نسل گذشته‌ی خود که در سال ۲۰۲۰ رونمایی و راهی بازار شده بود ندارد. بیشتر تغییراتی که صورت گرفته درونی هستند و در واقع اینطور به نظر می‌رسد که اپل فقط همان گوشی قدیمی را باز کرده و مادربرد آن را با یک نمونه‌ی جدیدتر تعویض کرد.

در نتیجه انتظار می‌رفت همان عملکردی که آیفون SE قدیمی در مقابل ضربه از خود به نمایش گذاشت را اینجا هم شاهد باشیم. آیفون SE 2020 شاید قدرتمندترین شیشه‌ی محافظ را در اختیار داشته باشد اما این شیشه خیلی هم جدید نیست. همانطور که می‌دانید، در ساخت آیفون ۱۲ بود که اپل مدعی شد از مقاوم‌ترین شیشه استفاده کرده است. حال همان شیشه را هم در طراحی آیفون ۱۳ و هم SE 2022 مورد استفاده قرار داده با این تفاوت که در سری ۱۲ و ۱۳ از پرچم‌دران شرکت این شیشه‌ی محافظ فقط روی پنل پشتی ولی در SE هم روی پنل پشتی و هم روی نمایشگر شاهد قرارگیری آن هستیم.

بنابراین روی پنل جلوی این گوشی شاهد سرامیک شیلد نیستیم بلکه از شیشه‌ی محافظ معمولی استفاده شده که در آیفون‌های قدیمی‌تر شاهد بودیم. سرامیک شیلد فوق‌العاده شیشه‌ی مقاومی است و در تست‌ها هم عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشت اما شیشه‌ی بکار رفته روی پنل پشتی آیفون‌ها خیلی مقاوم نیست و متأسفانه این‌بار شاهد بکارگیری آن روی پنل جلویی آیفون SE هستیم تا در ضربه‌های احتمالی، عملکرد این گوشی اندکی نگران‌کننده باشد.

وب‌سایت Cnet این گوشی را در سه مرحله به زمین انداخت تا میزان مقاومت آن را مورد بررسی قرار دهد. در ادامه هر سه حالت را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا اگر به هر دلیلی شانس تماشای ویدیو را نداشتید بدانید چه اتفاقی برای مقاوم‌ترین شیشه‌ی بکار رفته در ساخت یک گوشی (طبق ادعای اپل) می‌افتد.

تست نخست

طبق معمول در اولین تست، گوشی به روی نمایشگر از فاصله‌ای که معمولا جیب شلوار یک کاربر با قد معمولی قرار دارد به زمین می‌افتد. شاید برخی‌ها با دیدن تصویر اول بگویند که تست سقوط آیفون SE 2022 باید همینجا تمام شود چرا که پنل جلویی گوشی کاملا شکست اما نکته اینجاست که آیفون مورد نظر همچنان بدون هیچ مشکلی کار می‌کند و نمایشگر هم به تمام فرامین لمسی پاسخ می‌دهد. شیشه هم طوری نشکست که صدمه‌ای به دست کاربران وارد کند بنابراین در مرحله‌ی اول آسیبی به کاربرد گوشی وارد نشد اما ظاهر آن از بین رفت.

همچنین در این تست پنل پشتی گوشی هیچ آسیبی ندید و بنابراین تست همچنان ادامه پیدا کرد و به مرحله‌ی دوم رسید.

تست دوم

در این مرحله، گوشی از فاصله‌ی تقریبا سه‌متری به زمین می‌افتد اما این‌بار نه از جلو بلکه به پشت. البته از آن‌جایی که این تست آزمایشگاهی نیست و شرایط واقعی را شبیه‌سازی می‌کند، به همین خاطر لحظه‌ای که گوشی به زمین برخورد می‌کند شاید کاملا به پشت نباشد.

همین اتفاق هم دقیقا رخ داد. در اولین تلاش، گوشی از گوشه‌ی سمت راست فریم آلومینیومی خود به زمین برخورد کرد که البته هیچ اتفاق خاصی هم جز یک سری خط و خش روی آن رخ نداد. هیچ آسیبی هم به پنل پشتی وارد نشد بنابراین تست مجددا با همین وضعیت تکرار شد و این‌بار گوشی تقریبا می‌توان گفت به پشت به زمین برخورد کرد. البته باز هم این فریم کناری بود که بیشترین ضربه را جذب کرد ولی صدمه‌ی زیادی به آن وارد نشد.

در این تست پنل پشتی فقط در قسمتی که دوربین وجود داشت اندکی آسیب دید و در گوشه‌ها هم خط و خش ریزی دیده می‌شد. خیلی بد نبود چرا که تا اینجای کار در این تست این گوشی سه‌باز به زمین برخورد کرده و انتظار مقاومت خیلی بالایی را هم نداشتیم.

پنل جلویی در اثر این ضربه‌ها آسیب بدتری دید و بیشتر شکست. بعد از این تست، کل پنل جلویی کاملا شکست و حتی خرده شیشه‌هایی هم از آن بیرون آمد. اما با این حال باز هم نمایشگر سالم ماند و خوب کار می‌کرد. در واقع اگر قرار باشد آیفون SE شما هم به زمین بیفتد، باید امیدوار باشیم این برخورد از پشت باشد و نه جلو.

تست سوم

در این تست در ارتفاعی دو برابر ارتفاع قبلی گوشی به زمین برخورد کرد. از آن‌جایی که پنل جلو تا اینجای کار نابود شده بود، شخص بررسی کننده تصمیم گرفت گوشی را از پشت به زمین بیندازد تا ببیند وضعیت پنل پشتی چگونه خواهد بود. هرچند باز هم این تلاش خیلی دقیق نبود و گوشی از روی فریم به پایین برخورد کرد.

صدمه‌ای که گوشی در این صورت متحمل شد بسیار شدید بود به‌طوری که فریم کناری آن کاملا شکست و این شکستگی هم تا نیمه‌های پنل پشتی ادامه پیدا کرد. اما از آن‌جایی که تست در مرحله‌ی نخست خیلی خوب پیش نرفت، بار دیگر گوشی به زمین برخورد کرد و این‌بار هم گوشی خیلی دقیق به زمین برخورد نکرد. اما بعد از ۵ بار، شخص بررسی کننده دیگر از زجر دادن این گوشی دست برداشت و تصمیم گرفت آیفون را به حال خود رها کند.

بعد از ۵ بار افتادن به صورت شرایط واقعی و نه آزمایشگاهی، گوشی روی پنل پشت و جلوی خود و همچنین در کناره‌ها آسیب و شکستگی جدی را متحمل شد. دو شکستگی بزرگ در قسمت راست-بالای نمایشگر، شکستگی کامل در پنل جلو و شکستگی نسبتا کامل در پنل پشت.

قسمت راست-پایین نمایشگر هم آنقدر صدمه دید که حتی حفره‌ای درون آن ایجاد و خرده شیشه‌های زیادی هم پخش شد. اما نکته‌ی حیرت‌انگیز ماجرا جایی بود که نمایشگر گوشی همچنان بدون مشکل مشغول بکار بود و به کنش‌های لمسی واکنش نشان می‌داد.

وب‌سایت Cnet معمولا در تست نهایی خود گوشی را از بالای یک نردبان به پایین می‌اندازد اما تصمیم گرفت با آیفون SE 2022 این کار را انجام ندهد چون فایده‌ی خاصی نداشت. این گوشی به اندازه‌ی کافی صدمه دید چون آیفون ۸ هم که دقیقا همین طراحی را دارد مقاومت مشابهی از خود به نمایش گذاشت و دیگر نیازی نبود کار اضافه‌ای انجام شود.

روز سختی برای آیفون SE بود اما آیا این تست سقوط باعث می‌شود فکر کنیم شیشه‌ای که در این گوشی بکار رفته واقعا مقاوم‌ترین شیشه‌ی محافظ نیست؟ نمی‌توان پاسخ قطعی بخ این پرسش داد چرا که این تست‌ها خیلی آزمایشگاهی نیستند در حالی که شیشه‌های محافظ در شرایط آزمایشگاهی تست شده و ارزیابی می‌شوند. این تست فقط شبیه‌سازی از شرایط واقعی است که اگر قصد نابودی گوشی خود را داشته باشید، چقدر باید آن را به زمین بیندازید. البته شاید بهتر بود اپل در این گوشی هم از سرامیک شیلد استفاده می‌کرد.

مثل همیشه بزرگ‌ترین درسی که از یک ویدیوی تست مقاومت می‌توان گرفت این است که نتیجه را فراموش کرده و برای گوشی خود یک قاب محافظ و برچسب پوششی تهیه کنید. هرچه گوشی مقاومت بالایی داشته باشد، باز هم نمی‌توان ریسک کرد و از محصولی که از شیشه و فلز ساخته شده و بسیار در مقابل ضربه‌های احتمالی و پیش‌بینی نشده آسیب‌پذیر است، بدون محافظ استفاده کرد.

منبع: Cnet

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
  1. Ali

    صد بار انداختین پایین صفحه خوب کار میکنه بعد میگین اصلا مقاومتش خوب نیست واقعا متاسفم کدوم آدم دیوانه ای انجام میده؟؟؟

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما