عبدالرحمن صوفی؛ کاشف کهکشان آندرومدا

۵ تیر ۱۴۰۱

عبدالرحمن صوفی رازی ۶۰۰ سال قبل از اختراع تلسکوپ، موفق به کشف کهکشان آندرومدا شد. او در سال ۲۸۲ هجری شمسی در شهر ری به دنیا آمد و تحصیلات مقدماتی و اصلی را همین شهر گذراند. بعد از سال‌ها برای تحصیل بیشتر در زمینه‌ی نجوم، در سن ۴۶ سالگی راهی اصفهان شد.

چند سال بعد به دعوت عضدالدوله دیلمی که یکی از پادشاهان علاقه‌مند به علم و دانش بود، شهر شیراز را برای سکونت انتخاب کرد. عبدالرحمن صوفی به رصدهای دیگر دانشمندان اعتماد نمی‌کرد و در این زمینه با دقت زیادی حرکات ستارگان را زیر نظر گرفت. به لطف همین دقت، او موفق شد چندین رصد اشتباه یونانیان را تصحیح کند. او تمام این رصد‌ها را بدون تلسکوپ و صرفا با چشم غیرمسلح ثبت می‌کرد.

او موفق شد چند منظومه‌ی ستاره‌ای دوتایی را شناسایی کند که فقط با تلسکوپ قابل مشاهده هستند. او در سفری به یمن موفق شد ابر ماژلانی بزرگ، کهکشانی در همسایگی راه شیری، را ببیند. کتاب ارزشمند او صورالکواکب (پیکرهای ستارگان) نام دارد که یکی از شاهکار‌ها در زمینه‌ی نجوم محسوب می‌شود و به چندین زبان ترجمه شده است.

صوفی اشتباهات رصدهای بتانی و بطلمیوس را اصلاح کرد و خطاهای آن‌ها را نشان داد. او برای هر صورت فلکی جدولی شامل نام ستارگان و موقعیت آن‌ها ترسیم کرده است. این کتاب در قرن ۱۳ میلادی به اروپا راه پیدا کرد و در محافل علمی این کشورها مورد توجه گسترده قرار گرفت. این کتاب به زبان عربی نوشته شده که در آن زمان زبان علمی دانشمندان مسلمان بود.

انجمن بین‌المللی نجوم به پاس تجلیل از خدمات علمی او، یکی از دهانه‌های ماه را به نام صوفی (Azophi) ثبت کرده است. عبدالرحمن صوفی حدود هزار سال قبل بدون استفاده از تجهیزات امروزی محاسباتی را انجام داد که کاملا صحیح هستند. او برای همیشه شیوه‌ی نگاه کردن ما به ستارگان را تغییر داد.

دیجی‌کالا مگ تَلِنت بستری برای کشف و پرورش، کسب درآمد و مشهور شدن استعدادهای تولید محتوای ویدیویی است. بستری برای افرادی که توانایی ساختن انواع ویدیو را برای دیجی‌کالا در «استاندارد حرفه‌ای محتوا و تصویر» دارند. افراد حاضر در پروژه‌ی تَلِنت، با ساختن ویدیو برای دیجی‌کالا، به طور مستقیم از دیجی‌کالا کسب درآمد می‌کنند.

دیجی‌کالا به سادگی امکان دسترسی به کالا را برای افرادی که توانایی ویدیوسازی حرفه‌ای دارند، فراهم می‌کند. اگر فکر می‌کنید استعداد، توانایی، امکانات، انگیزه و اشتیاق ویدیوسازی دارید، به دیجی‌کالا مگ تَلِنت بپیوندید.

برای کسب اطلاعات بیشتر روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید.

درباره‌ی دیجی‌کالا مگ تَلِنت

منجم ایرانی، کاشف آندرومدا

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar سارا

    چقدر ویدیو هایی که ساختید عالی و مفید و جذاب هستن آقای مهدی حبیبیان ممنون از محتواهای مفیدتون موفق باشید

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه