زمان چیست و چرا فقط رو به جلو حرکت می‌کند؟

۲۴ خرداد ۱۴۰۱

ماهیت زمان یکی از اسرار جذابی است که دانشمندان زیادی طی سال‌ها در این زمینه پژوهش‌های گسترده‌ای را انجام داده‌اند. از نظر فیزیک کلاسیک، جهان ما سه بعدی است. اما اینشتین به این ابعاد، موضوع زمان را هم اضافه کرد. اما چرا در فضا می‌توانیم در هر جهتی حرکت کنیم اما در زمان که محوری از ساختار جهان ما محسوب می‌شود، تنها در مسیر رو به جلو می‌توانیم پیش برویم؟

یک محفظه را تصور کنید که دو نوع گاز با رنگ قرمز و آبی با یک مانع از یکدیگر جدا شده‌اند. حالا اگر این مانع برداشته شود، دو گاز با یکدیگر مخلوط می‌شوند و یک گاز بنفش رنگ به وجود می‌آید. این فرایند فقط یک مسیر را طی می‌کند و از حالت منظم به حالت نامنظم تغییر می‌یابد. در فیزیک از این پدیده به عنوان آنتروپی یاد می‌شود. این یعنی در طول زمان همه چیز به سمت بی‌نظمی حرکت می‌کند.

بر اساس برخی نظریه‌ها، گذشته‌ دیگر یک احتمال محسوب نمی‌شود بلکه قطعی شده است. از آنجایی که گذشته قطعی شده و نمی‌تواند به احتمالات برگردد، زمان را هم نمی‌توان معکوس کرد و زمان صرفا به جلو حرکت می‌کند. البته برخی بر این باور هستند که بازگشت به گذشته امکان‌پذیر است ولی در این صورت صرفا می‌توانیم ناظر باشیم و نمی‌توانیم اتفاقات را تغییر دهیم. اما به نظر شما زمان چه ماهیتی دارد؟

دیجی‌کالا مگ تَلِنت پروژه‌ای برای کشف، حمایت و پرورش استعدادهای تولید محتوای ویدیویی است؛ افرادی که توانایی ساختن ویدیوهای حرفه‌ای «آنباکس»، «نقد و بررسی» و «مقایسه‌» را برای کالاهای موجود در دیجی‌کالا دارند.

افراد حاضر در پروژه‌ی تَلِنت، با ساختن ویدیو برای دیجی‌کالا، به طور مستقیم از دیجی‌کالا کسب درآمد می‌کنند. دیجی‌کالا به سادگی امکان دسترسی به کالا را برای افرادی که توانایی ویدیوسازی حرفه‌ای دارند، فراهم می‌کند. اگر فکر می‌کنید مهارت، امکانات، انگیزه و زمان ساختن انبوه ویدیوهای حرفه‌ای را برای انواع کالاهای موجود در دیجی‌کالا دارید، به دیجی‌کالا مگ تَلِنت بپیوندید. برای کسب اطلاعات بیشتر روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید.

درباره‌ی دیجی‌کالا مگ تَلِنت

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. Avatar سرباز

  دمتون گرم

 2. Avatar فردی

  قشنگ بید

 3. Avatar محمد طاها

  بنظر من زمان مثل یه خطه که به دو نیم خط تقسیم شده و مثلا شما روی یه نیم خط فقط میتونید به سمت جلو حرکت کنی نه به عقب چون شما روی نقطه‌ شروع نیم خط قرار داری حالا میخوام توضیح بدم که چه طور زمان رو به جلو حرکت می‌کنه:
  وقتی که نقطه‌ای که دو نیم خط رو از هم جدا کرده به سمت جلو حرکت می‌کنه زمان به جلو حرکت می‌کنه

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه