هر دو سازه‌ی پالت تلسکوپ فضایی جیمز وب مستقر شد

۸ دی ۱۴۰۰

تلسکوپ فضایی جیمز وب کم‌کم از حالت تا شده خارج می‌شود و شکل اصلی خود را می‌گیرد. اکنون تیم مأموریت به‌خوبی سازه‌های پالت یکپارچه‌ی جلو و عقب مجموعه را مستقر و درجای خود محکم کرده است.

تیم مأموریت عملیات جیمز وب، کار استقرار پالت‌ها را کمتر از ۲۴ ساعت پیش آغاز کرد. سرانجام در ساعت ۱۳:۲۱ منطقه‌ی زمانی شرقی (۲۱:۵۱ به وقت تهران) روند اسقرار پالت جلویی پایان یافت و به تیم فرصت داد تا برنامه‌ریزی و زمان‌بندی لازم را برای استقرار پالت عقب انجام دهد. در ساعت ۱۹:۲۷ منطقه‌ی زمانی شرقی (۰۳:۵۷ به وقت تهران) فرآیند استقرار پالت عقب هم کامل شد و جیمز وب اکنون برای ادامه‌ی مراحل باز شدن آفتابگیر آماده می‌شود.

در حالی که حرکت پالت جلویی برای استقرار در موقعیت نهایی تنها ۲۰ دقیقه طول کشید و حرکت پالت عقب هم ۱۸ دقیقه به‌طول انجامید، اما روند کلی استقرار هر کدام چندین ساعت طول کشید زیرا ده‌ها مرحله‌ی اضافی دیگر هم نیاز بود.

این مراحل اضافی شامل نظارت دقیق بر دمای سازه‌ها، مانور و چرخش رصدخانه با توجه به موقعیت خورشید برای تثبیت دمای بهینه روی پالت‌ها، روشن کردن گرمکن‌ها (بخاری‌ها) برای گرم نگه داشتن اجزای کلیدی استقرار، فعال کردن سازوکار رهاسازی و همچنین پیکربندی تجهیزات الکترونیکی و نرم‌افزارها و در نهایت قفل و محکم کردن پالت‌ها در جای خود بود.

باز شدن پالت‌ها آغاز بزرگ‌ترین استقرار سازه‌ای تلسکوپ فضایی جیمز وب و همچنین آغاز فاز استقرار سپر خورشیدی را رقم زد. به گفته‌ی ناسا این روند حداقل تا ۲ ژانویه (۱۲ دی) ادامه خواهد داشت.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از باز شدن سازه‌های پالت تلسکوپ وب
Credit: NASA

منبع: NASA

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه