جانی آیو؛ طراح افسانه‌ای اپل

۱۵ تیر ۱۴۰۱ | ۲۳:۰۰ ۱۴ تیر ۱۴۰۱

محصولات اپل در کنار بهره‌گیری از سخت‌افزارهای قدرتمند، از طراحی‌های جذاب و منحصر‌به‌فردی استفاده می‌کنند. اما بسیاری از کاربران نمی‌دانند که یک فرد به شدت خلاق به نام جانی آیو نقش مهمی در ایجاد زبان طراحی محصولات اپل ایفا کرده است.

جانی آیو گفته که در دوران کودکی دستگاه‌های الکترونیکی را باز می‌کرده تا ببیند قطعات مختلف چگونه کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. او به فلسفه‌ی طراحی مینیمال علاقه‌مند بود که به زبان ساده، دستگاه‌های مبتنی بر این طراحی باید تا حد ممکن ساده باشند. او در سال ۱۹۸۹ در یک استارت‌آپ مشغول به کار شد و محصولات متنوع زیادی را طراحی کرد. جانی آیو در آن دوران می‌خواست طراحی‌های خلاقانه‌ی خود را عملی کند ولی در این زمینه با چالش‌های زیادی روبرو می‌شد.

اپل یکی از مشتریان این استارت‌آپ بود و آیو برای طراحی لپ‌تاپ‌های سری پاوربوک مشاوره می‌داد. در نهایت اپل در سال ۱۹۹۲ آقای آیو را استخدام کرد. او در همان سال‌های ابتدایی فعالیت، دستیار دیجیتالی نیوتون را برای این شرکت طراحی کرد که در نهایت در بازار به موفقیت نرسید. جانی آیو می‌خواست اپل را ترک کند اما مدیر آیو به او گفت که اپل طی سال‌های آینده تاریخ طراحی صنعتی را دگرگون می‌کند.

استیو جابز که قبل از آمدن آیو، شرکت اپل را ترک کرده بود، در سال ۱۹۹۷ به این شرکت برگشت. استیو جابز به آیو و گروهی از طراحان این شرکت اعلام کرد که روی پروژه‌ی جدید به نام آی‌مک کار کنند. این محصول با استقبال گسترده روبرو شد و راه را برای ساخت محصولات جذابی مانند آیفون، آیپاد و آیپد باز کرد. تمام بخش‌های آیفون توسط جانی آیو طراحی شد و با این کار تا سال‌ها زبان طراحی گوشی‌های اپل را تعیین کرد.

جانی آیو که در این دوران رییس بخش طراحی اپل شده بود، بعد از استیو جابز در زمینه‌ی طراحی مهم‌ترین فرد این شرکت به حساب می‌آمد. او از حوزه‌های مختلف الهام می‌گرفت و مثلا برای طراحی نسل دوم آیپد، از نحوه‌ی ساخت شمشیر ژاپنی بهره برد. در نهایت بعد از حدود ۳۰ سال فعالیت در شرکت اپل، او در سال ۲۰۱۹ از این شرکت جدا شد و یک شرکت جدید در زمینه‌ی طراحی صنعتی تاسیس کرد.

دیجی‌کالا مگ تَلِنت بستری برای کشف و پرورش، کسب درآمد و مشهور شدن استعدادهای تولید محتوای ویدیویی است. بستری برای افرادی که توانایی ساختن انواع ویدیو را برای دیجی‌کالا در «استاندارد حرفه‌ای محتوا و تصویر» دارند. افراد حاضر در پروژه‌ی تَلِنت، با ساختن ویدیو برای دیجی‌کالا، به طور مستقیم از دیجی‌کالا کسب درآمد می‌کنند.

دیجی‌کالا به سادگی امکان دسترسی به کالا را برای افرادی که توانایی ویدیوسازی حرفه‌ای دارند، فراهم می‌کند. اگر فکر می‌کنید استعداد، توانایی، امکانات، انگیزه و اشتیاق ویدیوسازی دارید، به دیجی‌کالا مگ تَلِنت بپیوندید.

برای کسب اطلاعات بیشتر روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید.

درباره‌ی دیجی‌کالا مگ تَلِنت

جانی آیو؛ طراحی افسانه‌ای اپل

برچسب‌ها :
دیدگاه شما