چگونه با شناخت نور عکس‌های جذاب‌تری بگیریم؟‌ (لذت عکاسی – قسمت ۲)

شناخت نور یکی از مهمترین فاکتورهای موفقیت در عکاسی به شمار می‌رود. نور نه تنها به عنوان عاملی برای روشنی یا تیرگی عکس، بلکه به عنوان کلیدی‌ترین پارامتر در تعیین حس‌وحال و فضای تصویر، نقش بازی می‌کند؛ بنابراین شناخت و کنترل آن تاثیر بسزایی در کیفیت عکاسی خواهد داشت.‌ ‌در قسمت دوم مجموعه‌ی لذت عکاسی، حسام خامنه‌زاده به اهمیت شناخت نور و همچنین جهت دوربین و زاویه‌ی دید در در عکاسی با موبایل پرداخته است.

نور ممکن است منبعی طبیعی یا مصنوعی داشته باشد. نور می‌تواند گرم یا سرد باشد. با به خدمت گرفتن نور در عکاسی به شیوه‌ای درست و دقیق و همچنین با استفاده کردن صحیح از سایه‌ها و روشنی‌ها، می‌توان عکس‌هایی حرفه‌ای ثبت کرد. عکس‌هایی که به‌واسطه‌ی تابش نور از زاویه‌های مناسب، تخت نیستند و عمق دارند. دقت به همین جزئیات می‌تواند به بیشتر جلوه کردن عکس و سوژه کمک کند.

‌نور می‌تواند مستقیم و شدید به سوژه بتابد یا رفتاری نرم و یکنواخت روی آن داشته باشد. برای عکاسی پرتره، حالت دوم مناسب‌تر است چرا که در آن دیگر خبری از سایه‌هایی تیز و خشن روی چهره نیست.‌

‌نکته‌ی بعدی مربوط به موقعیت و جهت دوربین در عکاسی است. با تغییر دادن پرسپکتیو خود نسبت به سوژه یعنی عکاسی با ارتفاعی کمتر یا بیشتر از حالت معمول، می‌توانید به زوایایی برسید که باعث جذاب‌تر شدن عکس می‌شود؛ تغییری کوچک که نتایجی بزرگ دارد.‌برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. مهدی

    مرسی از حسام عزیز بابت این قسمت

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما