لنزها و فواصل کانونی (لذت عکاسی – قسمت ۴)

۱۱ آذر ۱۳۹۹ | ۲۱:۰۰ ۱۱ آذر ۱۳۹۹

امروزه داشتن دوربین‌های متعدد، یکی از ویژگی‌های جذاب گوشی‌های هوشمند به شمار می‌رود. علاقه‌مندان به عکاسی با به کار بردن لنزها و فواصل کانونی متفاوت در گوشی‌های خود، قادر خواهند بود تا عکس‌های منحصر‌به‌فرد و زیباتری از صحنه‌ای که در آن هستند، ثبت کنند. افزایش تعداد دوربین‌های گوشی‌های هوشمند، ویژگی منحصر‌به‌فردی است که تولیدکنندگان به دنبال افزایش رزولوشن و سایز سنسور دوربین، در گوشی‌های هوشمند امروزی تعبیه نموده‌اند. به طوری که داشتن لنزهای تله، واید، اولترا واید و حتی لنز ماکرو به یکی از معیارهای مهم انتخاب خریداران گوشی بدل شده است.

در چهارمین اپیزود از سری لذت عکاسی، حسام خامنه‌زاده به لنزها و فواصل کانونی متفاوت در گوشی‌های هوشمند و کاربردهای آن پرداخته است.

فواصل کانونی مختلف در دوربین گوشی‌های هوشمند امروزی، به کاربر اجازه می‌دهد تا با سرعت بیشتری به ترکیب‌بندی و عکس مورد نظر دست یابد. طوری که شخص می‌تواند با انتخاب لنز اولترا واید، عکس‌های به مراتب چشم‌نوازتری از یک منظره در طبیعت، نسبت به قبل خلق کند، یا اگر فرد قصد عکاسی پرتره را داشته باشد، با انتخاب فاصله کانونی مناسب، قادر خواهد بود چهره سوژه را زیباتر به تصویر بکشد.

استفاده صحیح از لنزهای موجود در گوشی‌های هوشمند به همراه نکانی از قبیل ترکیب‌بندی، انتخاب زاویه و جهت مناسب دوربین و استفاده خلاقانه از نور، منجر به عکس‌هایی متفاوت از سوژه های روزمره خواهد شد. تمرین عکاسی با به کارگیری لنزهای مختلف گوشی همراه خود، باعث خواهد شد که توانایی‌ها و حد و مرزهای لنزهای گوشی خود را شناخته و به عکس‌های با کیفیت و زیباتری نسبت به گذشته دست یابیم.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar سهراب

    اینهمه زحمت کشیدید برنامه عکاسی درست کردید که توش بگید لنز تله نصف درخت رو عکس میگیره لنز واید کل درخت؟ خسته نشید آخه