فلسفه به زبان ساده با بهار کاتوزی (کتاب هاوس – قسمت اول)

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

یک زمانی فلسفه خواندن ویژه افرادی بود که در این رشته تحصیل کرده بودند یا مطالعات جدی در این زمینه داشتند اما امروز کتابفروشی‌ها پر هستند از کتاب‌های ساده و قابل فهمی در حوزه فلسفه. استقبال مخاطبان این کتاب‌ها نشان می‌دهد که محتوای فلسفی آنها مورد نیاز مخاطبان و برای آنها جذاب است. کتاب‌هاوس در این قسمت از برنامه میزبان بهار کاتوزی بود. بهار کاتوزی که بیشتر به عنوان بازیگر شناخته می‌شود فارغ‌التحصیل رشته فلسفه هم هست و علاقه زیادی به این رشته دارد. بهار در این برنامه با حوصله به این سوالات پاسخ می‌دهد «آیا فلسفه ترسناک است؟»، «مخاطبانی که تجربه مواجهه با کتاب‌های فلسفی را ندارند از کجا باید شروع کنند؟»، «مخاطبان با تعارض‌هایی که در کتاب‌های مختلف فلسفی وجود دارد چطور باید کنار بیایند؟»
او در این برنامه در خصوص کتاب تسلی‌بخشی‌های فلسفه نوشته آلن دوباتن هم صحبت می‌کند و این کتاب را برای مخاطبان، کتابی مفید می‌داند.

کتاب تسلی‌بخشی‌های فلسفه در چند فصل ناکامی‌های بشر را در حوزه‌های مختلف از عشق گرفته تا شکست‌های مالی بیان می‌کند و در هر فصل از زبان فیلسوف‌های مختلف راهکارهایی برای کنار آمدن با این ناکامی‌ها ارائه می‌دهد.

دوباتن البته به جز این کتاب جستارهایی در باب عشق هم دارد که از نگاه فلسفه است و کتاب‌های مدرسه‌ی زندگی او هم با استقبال زیادی در این سال‌ها مواجه شده‌اند.

برنامه کتاب‌هاوس همزمان با هفتمین نمایشگاه کتاب دیجی‌کالا از ۲۵ اردیبهشت تا ۱۴ خرداد ۱۴۰۰ در رسانه‌های دیجی‌کالا پخش شد. این برنامه با هدف آشنایی عمیق‌تر مخاطبان با موضوع کتاب توسط محمد نادری اجرا شد. این برنامه در دو بخش نمایشی و مصاحبه مخاطبان را با حوزه‌های مختلف مرتبط با کتاب آشنا کرد. در این برنامه به موضوعاتی همچون کتاب و صلح، ادبیات آمریکای لاتین، ادبیات ژاپن، رمان‌های تاریخی، شعر و… پرداخته شد و میزبان اساتید و صاحب‌نظران مختلفی بود.
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. Avatar میثم

    فوق العاده زیبا و دقیق صحبت کردند.ممنونم

  2. Avatar محمد عرفان

    مصاحبه عالی و بسیار مفید بود. متشکرم 🙂

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه