محمد طلوعی از رمان‌های تاریخی می‌گوید (کتاب‌ هاوس – قسمت ۴)

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

در بازار نشر ایران همیشه کتاب‌های تاریخی در لیست کتاب‌های پرفروش حضور داشته‌اند. علاقه‌مندان به کتاب‌های تاریخی می‌توانند علاوه بر اینکه علاقه‌مندی‌شان را در کتاب‌های تاریخی جستجو می‌کنند آن‌ها را در رمان‌های تاریخی نیز پیدا کنند. در این قسمت از کتاب‌هاوس محمد طلوعی ما را با رمان‌های تاریخی آشنا می‌کند. محمد طلوعی کارشناس ارشد ادبیات نمایشی است و تالیفات و ترجمه‌های زیادی در قالب‌های رمان، نمایشنامه، فیلمنامه دارد. محمد طلوعی در این قسمت از کتاب‌هاوس در خصوص رمان تاریخی صحبت می‌کند و در این خصوص به سوالات و ابهامات محمد نادری پاسخ می‌دهد.

او رمان تاریخی را رمانی می‌داند که در بستر تاریخی مشخصی روایت می‌شود و علاوه بر آنکه جذابیت‌های رمان را دارد، حاوی اطلاعات تاریخی است. البته او معتقد است به رمان‌های تاریخی نمی‌توان به عنوان نوشته‌های معتبر تاریخی استناد کرد و آن‌ها را نگاهی به تاریخ از زاویه‌ی دید نویسنده می‌داند. خود محمد طلوعی جزو نویسندگان جوان مهم سال‌های اخیر است که کتاب‌های او با اقبال خوانندگان و مخاطبان مواجه شده است.

رمان‌های تاریخی هر چند اطلاعات تاریخی دقیق ارائه نمی‌دهند اما می‌توانند فضایی از دوره‌ی تاریخی مد نظر را به خواننده نشان بدهند که اگر به آن علاقمند شدید می‌توانید بعدتر با خواندن کتاب‌های مستند تاریخی اطلاعات‌تان را درباره‌ی آن دوره بیشتر کنید. پیش از انقلاب بسیاری از رمان‌های تاریخی با ترجمه و پانویس‌های ذبیح‌الله منصوری منتشر شدند که طرفداران زیادی هم داشتند.

برنامه کتاب‌هاوس همزمان با هفتمین نمایشگاه کتاب دیجی‌کالا از ۲۵ اردیبهشت تا ۱۴ خرداد ۱۴۰۰ در رسانه‌های دیجی‌کالا پخش شد. این برنامه با هدف آشنایی عمیق‌تر مخاطبان با موضوع کتاب توسط محمد نادری اجرا شد. این برنامه در دو بخش نمایشی و مصاحبه مخاطبان را با حوزه‌های مختلف مرتبط با کتاب آشنا کرد. در این برنامه به موضوعاتی همچون کتاب و صلح، ادبیات آمریکای لاتین، ادبیات ژاپن، رمان‌های تاریخی، شعر و… پرداخته شد و میزبان اساتید و صاحب‌نظران حوزه‌ی کتاب بود.
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه