دومین پرواز بالگرد نبوغ در مریخ را تماشا کنید

۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۷:۱۷ ۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

روز گذشته بالگرد نبوغ موفق شد دومین پرواز خود در جو مریخ را که دشوارتر و طولانی‌تر از پرواز اول بود، با موفقیت انجام دهد.

پرواز دوم بالگرد مریخ‌پیمای نبوغ (Ingenuity) تنها ۳ روز پس از پرواز تاریخ‌ساز آن انجام شد. این بار بالگرد ۱.۸ کیلوگرمی نبوغ تا ارتفاع ۵ متری سطح مریخ بالا رفت و علاوه بر شناور ماندن برای مدت طولانی‌تر، ۲ متر را هم به صورت افقی پیمود.

هم‌زمان مریخ‌نورد پشتکار (Perseverance) هم مانند نخستین آزمایش، با استفاده از دوربین خود از دومین چالش پروازی بالگرد نبوغ تصویربرداری کرد.

طبق اعلام «می‌می آنگ» (MiMi Aung) مدیر پروژه‌ی بالگرد نبوغ و همان‌طور که در ویدیوی تهیه شده توسط مریخ‌نورد پشتکار هم دیده می‌شود، بالگرد ابتدا تا ارتفاع ۵ متری بالا می‌رود، کمی در جو مریخ معلق می‌ماند، کمی کج می‌شود و به اندازه‌ی ۲ متر به پهلو حرکت می‌کند.

در ادامه بالگرد می‌چرخد تا دوربین رنگی و باکیفیت خود را رو به جهت‌های گوناگون قرار دهد. تصاویری که در روزهای آینده به زمین خواهد رسید. در نهایت بالگرد به مرکز میدان هوایی درنظر گرفته شده برای فرود بازمی‌گردد. مجموع پرواز دوم بالگرد نبوغ حدود ۵۲ ثانیه طول کشید.

بالگرد مریخ‌پیمای نبوغ هیچ ابزار علمی با خود ندارد و در حقیقت یک آزمون نمایش فناوری محسوب می‌شود تا پرواز در جو رقیق مریخ امکان‌سنجی شود. این مسافر کوچک زمینی، در ادامه چالش‌های دشوارتری را پیش رو خواهد داشت و دانشمندان با داده‌های حاصل از این مأموریت‌ها، برای مأموریت‌های آینده به مریخ بالگردهای قدرتمندتر و پیشرفته‌تری را طراحی خواهند کرد.

در حالی که تیم مأموریت نبوغ برای پروازهای بیشتر طی دو هفته‌ی آینده برنامه‌ریزی می‌کند، مریخ‌نورد پشتکار هم به انجام آزمایش‌های علمی خود در سیاره‌ی سرخ می‌پردازد. از جمله در روزهای گذشته موفق شد برای نخستین بار از جو رقیق مریخ اکسیژن تولید کند. آزمایشی که در سفرهای انسان به مریخ هم برای تأمین اکسیژن تنفس و هم برای سوخت موشک‌ها، بسیار کاربردی خواهد بود.

Credit: NASA/JPL-Caltech

منابع: NASA, Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۵ دیدگاه
 1. Avatar محمد

  ی عده توی ایران تانوک دماغشون جلوتر نمی بینن همین جوری که افتابه هم نمتونیم بسازیم ی شهرساختن ۱۱۰هواییماروش سواره اسمشو گذاشتن ناو.اون فیلم برنامهواخبار………..که تو تلویزیون وگوشیت میبینی باماهواره هست توی ایران که داریم میریم سمت خرسواری.البته حرف زیاده بزاراینا تو عالم خودشون باشن

 2. Avatar قاسم لطفی

  من خیلی کنجکاوم،تابه مریخ وماه سفرکنم،ازناساواقعاممنون که این تصاویرروبرای من میزارن،

 3. Avatar Gosmic

  این امریکا و ناسا هم حال منو بهم میزنه ینی تو این مدت ۴ پرواز داشته،اون از نیمه پنهان ماه که معلوم نیست دارن چه غلطی میکنن و مواد عالی و معدنی و استخراج میکنن ب اسم بیگانگان،اینم از مریخ بعد چن ماه چنتا فیلم کوتاه مسخره نشونمون میدن خدا میدونه تا الان چقد پزواز داشتن و کنکاش کردن اخرم میان میگن بالگرد از بین رفت و تامام تامام،جمع کنید بساط و اه اه،ناسا قبلا ی واحد علمی بود ک سیاست کثیف پا به اونجا هم گزاشته،واقعا مرگ بر دولت امریکا دروغگوی بزرگ

 4. Avatar داریوش جمشیدی

  درود برشما استاد عزیز خسته نباشید. بنده مهندس جمشیدی هستم باستان شناس.. کاملآ حرف شما رو قبول دارم.. ????????????

 5. Avatar مرضیه

  بالیوود????

 6. Avatar MR_NP

  نه پس تو مریخ دوربین کارگذاشتن دارن از پروازش فیلم میگیرن خوب معلومه پروازشو شبیه سازی کردن در ضمن علم خیلی پیشرفت کرده و این کارا داره میشه مثل آب خوردن و هیچوقت سازمان به این بزرگی دروغ نمیگه ولی شاید درمورد فرا زمینی ها دروغ گفته باشه اونم به خاطر این که مردم دچار وحشت نشن.

  1. بله، فیلم واقعی هست و مریخ‌نورد پشتکار که بالگرد را به مریخ رسانده از آن تصویربرداری هم کرده. حتی مریخ‌نورد در ماه گذشته یک سلفی هم با بالگرد گرفته بود.

   1. Avatar داریوش جمشیدی

    درود برشما استاد عزیز خسته نباشید. بنده مهندس جمشیدی هستم باستان شناس.. کاملآ حرف شما رو قبول دارم.. ????????????

 7. Avatar یاسین

  ناسا دروغ میگه

  1. Avatar مونیکا

   حتماشمامریخی ماخبرنداریم????

 8. Avatar Jahanhom

  اینجا کویر مصره، خور بیابانک خیلی جای باحالیه
  حتما برید ببینید

 9. Avatar محمد

  به نظرم ناسا همه رو سر کار گذاشته بعید می‌دونم اصلا کاوشگر روی مریخ فرود آمده باشه همش فیلم است دادن هالیوود براشون بسازه ،بدن بخورد مردم دنیا.

  1. فیلم واقعی هست و توسط مریخ‌نورد پشتکار گرفته شده. شاید چون پرتاب این مأموریت‌ها از کشور دیگری انجام میشه، کمی برای برخی ملموس نباشه اما اگر حتی اندکی این موارد خلاف واقعیت بود، کشورهای دیگر، انجام شدنش را تأیید نمی‌کردن.

   1. Avatar داریوش جمشیدی

    درود برشما استاد عزیز خسته نباشید من کاملاً با شما موافق هستم ????????????

 10. Avatar سعید

  فوتو شاپ قشنگی بود از هالیوود و ناسا