ویدیوی رسمی مأموریت فضایی ناسا به فرماندهی یاسمین مقبلی را ببینید

در حالی که تیم مأموریت کرو-۷ به فرماندهی «یاسمین مقبلی» آماده‌ی سفر به ایستگاه فضایی بین‌المللی است، ناسا ویدیوی رسمی پیش از سفر این مأموریت را منتشر کرده است.

مأموریت «کرو-۷» (Crew-7) همان‌طور که نام آن هم نشان می‌دهد، هفتمین مأموریت عملیاتی سرنشین‌داری است که توسط شرکت خصوصی «اسپیس‌ایکس» (SpaceX) به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام می‌شود. ناسا از سال ۲۰۲۰ با پشتوانه‌ی فضاپیماهای «دراگون» (Dragon) مأموریت‌های مدار زمین را انجام می‌دهد و خودش افق‌های دورتری مانند «برنامه‌ی آتمیس» (Artemis Program) را در سر دارد.

نشان مأموریت کرو 7 ناسا

نشان مأموریت کرو ۷ ناسا

در تازه‌ترین مأموریت سرنشین‌دار به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی «یاسمین مقبلی» که از پدر و مادری ایرانی در آلمان متولد شده و شهروند آمریکا است، به عنوان فضانورد ناسا و فرمانده مأموریت حضور خواهد داشت. همچنین «آندریاس موگنسن» (Andreas Mogensen) فضانورد دانمارکی آژانس فضایی اروپا (ESA) به عنوان خلبان و «ساتوشی فوروکاوا» (Satoshi Furukawa) از «آژانس کاوش‌های هوافضای ژاپن» (JAXA) و «کنستانتین بوریسف» (Konstantin Borisov) فضانورد آژانس فضایی روسیه» (Roscosmos) به ایستگاه فضایی می‌روند.

دوربین دوچشمی سلسترون Skymaster 20x80

پرتاب فضاپیمای سرنشین‌دار دراگون Endurance برای روز جمعه ۲۵ آگوست (۳ شهریور) ساعت ۰۳:۴۹ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۱:۱۹ به وقت تهران) برنامه‌ریزی شده است و پخش زنده‌ی پرتاب از طریق شبکه‌ی تلویزیونی ناسا و یوتیوب آن در دسترس خواهد بود. اما پیش از آن ناسا در این ویدیو به معرفی کوتاه فضانوردان مأموریت پرداخته است.

این مأموریت یکی از مأموریت‌های متداول ایستگاه فضایی بین‌المللی است و بدین ترتیب مدت آن حدود ۶ ماه خواهد بود. با این سفر، یاسمین مقبلی پس از «انوشه انصاری» (Anousheh Ansari) دومین ایرانی-آمریکایی لقب می‌گیرد که به فضا رفته است. گفتنی است یاسمین مقبلی عضو «تیم آرتمیس» ناسا هم هست و پیش‌بینی می‌شود که طی دهه‌ی آینده با یکی از مأموریت‌های برنامه‌ی آرتمیس به ماه سفر کند.

عکس کاور: فضانوردان مأموریت کرو-۷ ناسا
Credit: SpaceX

منابع: NASA, Spaceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۲ دیدگاه
  1. مهرسا

    شما خانم یاسمین چی شد که به اینجا رسیدید

    1. Ramin

      با هلیکوپترهای ارتش آمریکا به اینجا رسیدن دیگه!

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما