فیفا مجوز استفاده از فناوری نیمه‌خودکار آفساید را برای جام جهانی ۲۰۲۲ صادر کرد

فدراسیون جهانی فوتبال (FIFA) رسما اعلام کرد در پی موفقیت VAR در فوتبال، از فناوری نیمه‌خودکار آفساید برای جام جهانی پیش رو استفاده خواهد شد.

چند سالی است که از فناوری VAR برای کمک به داوران فوتبال استفاده می‌شود. فناوری جذابی که به لطف آن، داورها می‌توانند یک چشم بینای بسیار قدرتمند و مبتنی بر کامپیوتر داشته باشند که به آن‌ها کمک می‌کند حتی اتفاقات رخ داده در جریان بازی را نظیر آفساید، به صورت میلی‌متری مورد بررسی قرار دهند تا تقریبا بتوانیم بگوییم هیچ اشتباه انسانی رخ ندهد.

بعد از اینکه استفاده از این فناوری باعث شد داورها اشتباهات خود را در طول یک بازی به حداقل برسانند، فیفا تصمیم گرفت برای کمک به تسریع انجام بازبینی‌ها، به فناوری نیمه‌خودکار آفساید هم مجوز استفاده بدهد تا بدین ترتیب داورها در جریان یک مسابقه، وقت زیادی را برای چک کردم سالم بودن یا نبودن گل هدر ندهند و به سرعت به نتیجه برسند.

اینطور که به نظر می‌رسد، فیفا اعلام کرده از این فناوری نیمه‌خودکار در ۶۴ بازی جام جهانی که قرار است در قطر برگزار شود، استفاده خواهد شد. طبق گفته‌های کولینا، داور افسانه‌ای دنیای فوتبال، ظاهرا این فناوری مورد بررسی و آزمایش هم قرار گرفته و عملکرد بسیار خوبی هم از خود به نمایش گذاشته است.

طبق اطلاعات منتشر شده، بررسی آفساید در حال حاضر و با فناوری کنونی، اگر صحنه نسبتا پیچیده باشد، حداکثر ۷۰ ثانیه طول می‌کشد. اما با این فناوری جدید، به ۲۵ ثانیه کاهش پیدا می‌کند که واقعا عالی است. نکته‌ی جالب‌تر اینجاست که حتی هواداران هم می‌توانند از طریق اسکوربرد ورزشگاه از آنچه که دوربین‌ها به تصویر می‌کشند، آگاهی پیدا کنند.

اینفانتینو، رئیس فیفا هم در رابطه با بکارگیری این فناوری گفت که فیفا به ترویج و استفاده از فناوری در فوتبال ادامه خواهد داد. هرچند همین حالا هم شرایط به گونه‌ای است که اشتباهات انسانی در فوتبال به حداقل رسیده و وضعیت بسیار بهتر از قبل شده است.

اما در این بین، یک سری از داورها معترض هستند که در آینده ربات‌ها جانشین داورها خواهند شد و در نتیجه فرصت شغلی آن‌ها از دست می‌رود. اما کولینا با این گفته مخالفت کرد و گفت که از این نگرانی‌ها مطلع است اما در نهایت تصمیم نهایی بر عهده‌ی داور و کمک‌داور خواهد بود.

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در تاریخ ۳۰ آبان ۱۴۰۱ در این کشور برگزار خواهد شد و ۳۲ تیم حاضر در آن هم برای دستیابی به جام قهرمانی با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

منبع: ESPN



برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما