زیردریایی تایتان چگونه غرق شد؟ (زیرنویس فارسی)

در هفته‌های گذشته بود که زیردریایی گردشگری تایتان که برای بازدید از بقایای کشتی تایتانیک به اعماق اقیانوس اطلس رفته بود، دچار سانحه شد و هر ۵ سرنشین آن کشته شدند.

شرکت‌های گوناگون به دنبال توسعه‌ی گردشگری در مرزهای جدیدی هستند. به همین دلیل هم گردشگری فضایی رو به رشد است و از سوی دیگر برخی هم برای حضور مسافران در اقیانوس‌ها و زیر آب تلاش می‌کنند. اما هنوز انسان به همه‌ی شرایط طبیعت مسلط نیست و گاهی طبیعت چهره‌ی سرسخت و خشنی از خود نشان می‌دهد.

در ۱۶ ژوئن (۲۶ خرداد) بود که کشتی کانادایی «ام‌وی پولار پرنس» (MV Polar Prince) زیردریایی «تایتان» (Titan) را راهی اقیانوس اطلس کرد. این زیردریایی متعلق به شرکت گردشگری آمریکایی «اوشن گیت» (Ocean Gate) بود.

کتاب دانشنامۀ زیردریایی اثر نیل مالارد

این زیردریایی توانایی حمل تا ۵ سرنشین را دارد و در این سفر همه‌ی گنجایش آن هر یک با تهیه‌ی بلیتی ۲۵۰ هزار دلاری، پر بود. سرنشینان آن شامل «شاهزاده داوود» (Shahzada Dawood) تاجر پاکستانی و پسرش «سلیمان داوود» (Suleman Dawood)، «همیش هاردینگ» (Hamish Harding) تاجر بریتانیایی، «پل-هنری نارژوله» (Paul-Henri Nargeolet) غواص فرانسوی و «استاکتون راش» (Stockton Rush) مدیرعامل شرکت اوشن‌گیت بودند که همه در عمق اقیانوس جان باختند.

اما این حادثه چگونه رخ داد؟ طبق بررسی‌های کنونی فشار شدید آب در اعماق اقیانوس که کارشناسان در آن نقطه آن را حدود ۱۰ هزار تن روی سازه‌ی کوچک زیردریایی تخمین زده‌اند، باعث درون‌پاشی (انفجار به درون) شده است و کل این حادثه در کسری از ثانیه روی داده است.

ویدیوی Let’s Grow Up به بررسی ساختار زیردریایی تایتان و زمانی می‌پردازد که ارتباط آن با کشتی مادر قطع شد و شبیه‌سازی توسط Raffo VFX هم لحظه‌ی درون‌پاشی را نشان می‌دهد. تحقیقات در زمینه‌ی شیوه‌ی دقیق غرق شدن این زیردریایی هنوز در دست انجام است و باید منتظر نتایج بیشتری از آن باشیم. نتایجی که هرچند تلخ هستند اما باید باعث طراحی دقیق‌تری وسایل نقلیه‌ی زیردریایی در آینده و ایمن‌سازی بیشتر آن‌ها شوند.برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۷ دیدگاه
 1. مریم

  سلام
  میشه بگید چرا تایتانیک بعد از این همه سال هنوز کاملا از بین نرفته زیر این همه فشاری که بهش وارد هست؟

  سوال دوم کشتی جزیره کیش چرا اینقدر زود متلاشی شد؟

 2. بهنام

  صحبت از ۱۰ میلیون کیلو یعنی ۱۰ هزار تن بر هر سانتیمتر مکعب هستا!!!! الان یه سکه بگذارید روی ریل راه آهن و منتظر شید دیزل قطار که فقط ۱۲۰ تن وزن داره از روش رد بشه ببینید چطوری میشه تا چه رسد به ۱۰ هزار تن!! دقیقا آهن رو مثل کاغذ پاره و تکه میکنه. فکرشم سخته چنین فشاری…. فقط صحبت اینه که اون شرکت قبل از ساخت و راهی کردن این زیردریایی باید تمام فرمولهای فیزیک و ریاضی رو به کار میبست تا ماشینی بسازه که فشاری حدودا ۲ برابر (یعنی ۲۰ هزار تن) رو به راحتی تحمل کنه بعد اونو به همراه انسان بفرسته اون زیر!!! البته خستگی قطعات در زمان t=+1 و به بعد هم باید محاسبه میشد حتی به دلیل حجم لغزشی آب ممکنه که به یه قسمت خیلی بیشتر و به یه قسمت کمتر فشار لحظه ای وارد بشه. در هر حال سازنده نامطمعن طراحی کرده بوده..

 3. Maryam

  اگه در ایران چنین حادثه ای رخ داده بود همه نهادهای حقوق بشر ایران رو محکوم می کردن به تسامح و ارزش نداشتن جون ادمیزاد در ایران .و اینکه گرفتن تعهد مبنی بر عدم پرداخت غرامت به خانواده ی جانباختگان از اصل نادرست بوده و ایران باید غرامت بده اما خب امریکا ابرقدرته

 4. فرزین

  ینی قبل از اینکه اینا برن یه تستی روی این زیردریایی نکرده بودن. اصن شک برانگیزه

 5. صادق هدایت

  کاری به تاجرها ندارم چون نمی‌شناسمشون

  اما این شاهزاده‌های پاکستانی از کجا اینقدر ثروتمند شدن که حاضرند هر کدام تقریبا دوازده میلیارد و پانصدهزار تومان را برای خرید یک بلیط برای سفر تفریحی بپردازند؟
  اقتصاد پاکستان که در حال فروپاشی هستش و تقریبا اکثریت مردم پاکستان در فقر مطلق هستند
  اینه عدالت؟؟؟

 6. محسن

  شبیه سازی چندان دقیق نیست چرا که حتی پایه‌های زیردریایی هم متلاشی شدن که این نشون میده نرم افزار شبیه ساز طوری برنامه ریزی شده که همه چیز رو متلاشی کنه. کمی هم بیش از حد تکه تکه شده در حالی که فلز تمایل زیادی به تکه تکه شدن نداره و فقط مچاله و تخت میشه.

  1. حصین

   ولی تو ساختار این زیر دریایی کوچک از فیبر کربن و فلز تیتانیوم استفاده شده که درسته مقاوم هستند،ولی هردوتا بسیار ترد و شکننده هستند

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما