تا به حال متوجه‌ی لکه‌های شناور، جلوی چشمان خود شده‌اید؟ (زیرنویس فارسی)

در حالت کلی شناورهای چشم «Eye floaters» یا لکه‌های شناور اشکال کوچکی هستند که در سراسر میدان دید شما به‌ویژه زمانی که به صفحه‌ای واضح یا آسمانی آبی نگاه می‌کنید، در حال پرواز هستند. درواقع سر منشا این چیزهای عجیب در بیرون از چشم نیست و اصل آن به درون چشم ختم می‌شود. درواقع بقایای موجود در زجاجیه باعث ایجاد سایه بر روی شبکیه چشم شده و این‌ چیزهای شناور در دید شما پدیدار می‌شوند. لکه‌های شناور در اغلب موارد نیازی به درمان ندارند، چراکه وجود آن‌ها هیچ آسیبی به بینایی فرد وارد نمی‌کند، با این حال در بعضی موارد، شناورهای چشم ممکن است دید فرد را به شدت مختل کند، بنابراین برای بازگرداندن بینایی به حالت اول لازم است که این بقایا برداشته شوند. البته در مواردی شناورهای چشم ممکن است نشانه اولیه یک مشکل جدی مانند آسیب به شبکیه چشم باشند.

پدیده بصری دیگری هم وجود دارد، که شبیه به همین بحث شناورها است! اگر زمانی که به آسمانی آبی نگاه می‌کنید، نقاط کوچکی از نور را در حال جهیدن به این ور و آن ور، دیده باشید، شما پدیده‌ی انتوپتیک زمینه آبی را تجربه کرده‌اید. از برخی جهات، این پدیده بر خلاف دیدن شناورهاست، چراکه در این حالت سایه‌ای نمی‌بینید، بلکه روزنه‌های متحرک کوچکی بر روی شبکیه‌ی شما اجازه‌ی عبور نور را می‌دهند.

در حالت کلی این روزنه‌ها توسط گلبول‌های سفیدی ایجاد می‌شوند که از طریق مویرگ‌‌ها در امتداد شبکیه‌ در حال حرکت‌ هستند. این گلبول‌های سفید می‌توانند آن‌قدر بزرگ باشند که تقریبا مویرگ را پُر کنند، به شکلی که تنها بخش پلاسمایی خون پیش روی آن‌ها باشد. از آنجایی که هم پلاسما و هم گلبول‌های سفید از گلبول‌های قرمز که به صورت عادی در مویرگ‌ها وجود دارند، شفا‌ف‌تر هستند، شما نقطه‌های نورانی‌ای در هر جایی از مسیر مویرگ‌ها و هر آنجایی که گلبول‌های سفید حرکت می‌کنند، شاهد هستید. همچنین تحت شرایط دید ایدئال، ممکن است شاهدِ دمی تیره در امتداد نقطه‌های نورانی باشید، دلیل این مساله می‌تواند به علت جمع شدن گلبول‌های قرمز در پشت لیکوسیت باشد.برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۵۵ دیدگاه
  1. های بایا

    پس چرا من وقتی چشمامو میبندم علامتای ورق رو میبینم مثل گشنیز و دل و نمیدونم اینا اصلا کرم و اینا ندیدم هیچوقت همیشه یا چیزای بیرونو میبینم با چشم بسته یا همش دارم گشنیز میبینم جریان چیه

  2. یکــ فرد غمـگین

    من همین الان دارم با جرقه میبینم کی مثل منه😂

  3. Almw

    من وقتی بچه بودم فکر میکردم یه نیروی خاص و ماورالطبیعه دارم که میتونم با چشمام ذرات موجود در هوا رو ببینم😂

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما