محل فرود انسان روی ماه اکنون چه وضعیتی دارد؟ (زیرنویس فارسی)

۵۴ سال پیش بود که در چنین روزهایی فضاپیمای آپولو ۱۱ ناسا روی ماه فرود آمد و لحظه‌ی مهمی را در تاریخ بشریت ثبت کرد اما این محل فرود روی ماه این روزها چه شرایطی دارد؟

«آپولو ۱۱» (Apollo 11) در ۲۰ جولای ۱۹۶۹ میلادی (۲۹ تیر ۱۳۴۸ خورشیدی) به ماه رسید و نخستین انسان‌ها را روی سطح تنها قمر زمین فرود آورد. مأموریتی که توسط سازمان فضایی ایالات متحده آمریکا (ناسا) انجام شد و لحظات مهمی از تاریخ بشریت را شکل داد.

«نیل آرمسترانگ» و «باز آلدرین» نخستین انسان‌های تاریخ لقب گرفتند که روی ماه قدم گذاشتند و در طول دو ساعت و نیمی که روی سطح ماه بودند، آزمایش‌های مختلفی را پیش بردند و تصاویر و فیلم‌هایی از سطح ماه ثبت کردند.

این مأموریت نه فقط یک موفقیت بزرگ برای ناسا و آمریکا، بلکه نقطه عطفی در تاریخ بشریت بود و الهام‌بخش بسیاری از مردم در سراسر جهان شد. اما از سویی تئوری‌های توطئه‌ی زیادی هم درباره‌ی فرود انسان روی ماه شکل گرفت که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به استودیویی خواندن عملیات فرود روی ماه یا مصنوعی بودن قمر زمین اشاره کرد.

چراغ خواب طرح کره ماه کد BMK012

هر چند این ادعاها نه تنها هیچ‌گاه با شواهد و مدارک علمی تأیید نشده‌اند، بلکه در طول بیش از ۵ دهه از مأموریت‌های آپولو، توسط دانشمندان و متخصصان رد شده‌اند و تصاویر آژانس‌های فضایی دیگر از جمله چین و روسیه هم، صحت سفر انسان به ماه را تأیید می‌کنند.

امروز محل فرود آپولو ۱۱، هرچند دستخوش تغییراتی شده اما هنوز هم روی سطح ماه وجود دارد، قابل رؤیت است و به عنوان یک میراث جهانی شناخته می‌شود. با توجه به چنین اهمیتی و برای پرهیز از آسیب، از سوی برخی مقامات آژانس‌های فضایی درخواست شده تا به عنوان منطقه‌ای ویژه، در برابر بازدیدکنندگان احتمالی آینده محافظت شود.

این ویدیو به بررسی مهم‌ترین تغییرات منطقه‌ی فرود انسان در ماه تا به امروز می‌پردازد و شواهدی از آنچه از آن دوران در قمر زمین باقی مانده است، ارائه می‌دهد.

منبع: DB Businessبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما