با برخورد یک سیارک عظیم به زمین چه روی می‌دهد؟ (زیرنویس فارسی)

شاید تصور کنید برخورد یک جرم فضایی عظیم به زمین محال است؛ هرچند ناسا هم برخورد یک سیارک به زمین را به این زودی محتمل نمی‌داند اما کیهان همیشه ما را شگفت‌زده کرده و بنابراین خوب است آمادگی یا دست کم دیدی از آنچه هنگام برخورد یک سیارک به زمین روی می‌دهد، داشته باشیم.

برخورد یک سیارک با زمین در مجموع چیز عجیبی نیست و در طول تاریخ چند میلیارد ساله‌ی سیاره‌ی ما بارها چنین چیزی روی داده است. حتی در همین دهه‌های گذشته و از جمله سال ۲۰۱۳ شاهد ورود اجرامی عظیم و برخورد آن‌ها به زمین بوده‌ایم.

این رویداد می‌تواند برای یک منطقه، یک قاره و حتی نسل بشر بسیار آسیب‌زا باشد و به همین دلیل سازمان‌های گوناگون، از جمله ناسا به رصد اجرام نزدیک زمین می‌پردازند و اجرام بالقوه خطرناک را به‌طور پیوسته پایش می‌کنند.

کتاب کاوش در فضا سیارات نزدیک اثر یان گراهام انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

حتی ناسا در سال‌های گذشته مانوری را برای شبیه‌سازی برخورد سیارک به زمین اجرا کرد که نتایج نگران‌کننده‌ای در پی داشت و از آماده نبودن هماهنگی بین‌المللی هنگام وقوع چنین برخوردهایی خبر می‌داد.

به جز این، آژانس فضایی آمریکا مانور مهم دیگری را هم در فضا اجرا کرد و با فضاپیمای دارت مسیر حرکت یک سیارک را منحرف کرد تا آمادگی انسان را برای چنین کاری، در صورت نزدیک شدن یک سیارک خطرناک به زمین، محک بزند.

اما علاوه بر نهادهای بین‌المللی، آگاهی جوامع انسانی هم از خطری که چنین برخوردهایی می‌تواند داشته باشد، به هوشیاری و در نظر گرفتن راهکارهای احتمالی بیشتری برای مقابله با آن یا عواقبش می‌انجامد.

به همین دلیل این ویدیو از What If نگاهی به برخورد سیارک‌هایی با ابعاد مختلف به زمین دارد. سیارک‌هایی مانند اوموآموا که هنوز هم رازهای آن کشف نشده است و یا سیارک بنو که ناسا احتمال برخورد آن را در قرن آینده داده است.

عکس کاور: Romolo Tavani, Getty Images

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما