پردازنده (CPU) چیست و چگونه کار می‌کند؟

۵ مرداد ۱۴۰۱

پردازنده یا همان CPU مغز کامپیوتر و تمام گجت‌های هوشمند محسوب می‌شود. البته طبیعتا پردازنده‌ی قرار گرفته درون ساعت هوشمند دقیقا مشابه پردازنده‌ی موجود در این کامپیوتر نیست. اما برای اجرای فرایند‌ها، شباهت‌های زیادی بین آن‌ها وجود دارد. در این ویدیو به طور مختصر و مفید چگونگی کارکرد پردازنده را توضیح می‌دهیم.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

پردازنده یا واحد پردازش مرکزی، اجرای تمام دستورالعمل‌های سیستم را بر عهده دارد. در حوزه‌ی کامپیوترها، اینتل و AMD دو غول باسابقه محسوب می‌شوند که البته طی چند سال اخیر اپل با ساخت تراشه‌های اختصاصی برای کامپیوترهای مک، وارد این عرصه شده است.

اما به زبان ساده، فرایندها در پردازنده به شکل انجام می‌شوند؟ به طور کلی ۴ مرحله صورت می‌گیرد. مرحله اول Fetch کردن نام دارد که همان خواندن اطلاعات از حافظه است. در این مرحله، اطلاعات موردنیاز از رم راهی پردازنده می‌شود. مرحله‌ی دوم Decode کردن است که باید دستورالعمل‌های دریافتی به زبان ماشین تبدیل شوند. برای مرحله‌ی سوم نوبت به اجرای دستورالعمل‌ها می‌رسد. در نهایت هم در مرحله‌ی چهارم، نتایج دستورالعمل‌های اجرا شده در حافظه جانبی پردازنده ذخیره می‌شوند.

تمام دستورالعمل‌ها باید این ۴ مرحله را پشت سر بگذارند. پردازنده‌ها در کسری از ثانیه میلیون‌ها این کارها را انجام می‌دهند و هرچقدر قدرت پردازشی آن‌ها بیشتر باشد، طبیعتا این کارها با سرعت بیشتری انجام می‌گیرند.

دیجی‌کالا مگ تَلِنت بستری برای کشف و پرورش، کسب درآمد و مشهور شدن استعدادهای تولید محتوای ویدیویی است. بستری برای افرادی که توانایی ساختن انواع ویدیو را برای دیجی‌کالا در «استاندارد حرفه‌ای محتوا و تصویر» دارند. افراد حاضر در پروژه‌ی تَلِنت، با ساختن ویدیو برای دیجی‌کالا، به طور مستقیم از دیجی‌کالا کسب درآمد می‌کنند.

دیجی‌کالا به سادگی امکان دسترسی به کالا را برای افرادی که توانایی ویدیوسازی حرفه‌ای دارند، فراهم می‌کند. اگر فکر می‌کنید استعداد، توانایی، امکانات، انگیزه و اشتیاق ویدیوسازی دارید، به دیجی‌کالا مگ تَلِنت بپیوندید.

برای کسب اطلاعات بیشتر روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید.

درباره‌ی دیجی‌کالا مگ تَلِنت

 

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه