چرا ما خواب میبینیم؟

۱۲ خرداد ۱۴۰۱

در طول قرن‌ها افراد مختلف به خواب و رویا اهمیت زیادی داده‌اند. برخی بر این باور هستند که خواب‌های بد پیشگویی رویداد ناگواری در زندگی واقعی هستند. اما دقیقا چرا ما خواب می‌بینیم و چه چیزایی در این فرایند تاثیر دارد؟

در زمان‌های قدیم خواب‌ و رویا اهمیت زیادی داشت و به عنوان روشی معقول برای تفسیر پدیده‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت. در ادبیات کهن مانند حماسه‌های بین‌النهرین و گیلگمش رویاها اغلب آینده را پیش‌بینی می‌کردند. اما در سال ۱۹۵۲ گروهی از محققان دانشگاه شیکاگو به این نتیجه رسیدند که رویاها نتیجه‌ی فعالیت مغز هستند که در مرحله‌ای خاص از فرایند خواب رخ می‌دهند.

همانطور که احتمالا می‌دانید، خواب از چندین مرحله تشکیل شده که مرحله‌ی REM بیشترین اهمیت را دارد و اغلب رویاها در این مرحله رخ می‌دهند. برخی بر این باور هستند که در هنگام خواب بخش ناخودآگاه مغز در حال سازماندهی خاطرات است. نظرات مختلفی در مورد دلیل رویا دیدن وجود دارد. به عنوان مثال رویاها قرار نیست منطقی باشند و یک پیام واضح از طرف مغز محسوب نمی‌شوند.

اما تعدادی از محققان بر این باور هستند که رویاها تا حد زیادی معنادار هستند. این افراد می‌گویند که هدف اصلی یک رویا، آماده کردن انسان‌ها در برابر تهدید‌های واقعی است. به همین خاطر اکثر احساسات در طول رویاها منفی هستند. زمانی که ما انسان‌های اولیه بودیم، نمی‌دانستیم که در طول روز ممکن است با چه نوع تهدیداتی روبرو شویم. به همین خاطر هنگام خواب، مغز این احساسات را شبیه‌سازی می‌کند تا در دنیای واقعی آمادگی برخورد با چالش‌ها را داشته باشیم.

بنابراین افرادی که خواب‌های وحشتناک می‌دیدند، در مواجهه با اضطراب در دنیای واقعی بهتر عمل می‌کردند. این افراد به دلیل دوام بهتر موفق شدند ژن‌های خود را به نسل‌های بعدی منتقل کنند. روی هم رفته هنوز در مورد دلایل خواب دیدن نمی‌توانیم با قاطعیت صحبت کنیم. رویاها همچنان یک راز محسوب می‌شوند. آیا به نظر شما باید خواب‌هایی که می‌بینیم را جدی بگیریم؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما و دیگران در میان بگذارید.

دیجی‌کالا مگ تَلِنت پروژه‌ای برای کشف، حمایت و پرورش استعدادهای تولید محتوای ویدیویی است؛ افرادی که توانایی ساختن ویدیوهای حرفه‌ای «آنباکس»، «نقد و بررسی» و «مقایسه‌» را برای کالاهای موجود در دیجی‌کالا دارند.

افراد حاضر در پروژه‌ی تَلِنت، با ساختن ویدیو برای دیجی‌کالا، به طور مستقیم از دیجی‌کالا کسب درآمد می‌کنند. دیجی‌کالا به سادگی امکان دسترسی به کالا را برای افرادی که توانایی ویدیوسازی حرفه‌ای دارند، فراهم می‌کند. اگر فکر می‌کنید مهارت، امکانات، انگیزه و زمان ساختن انبوه ویدیوهای حرفه‌ای را برای انواع کالاهای موجود در دیجی‌کالا دارید، به دیجی‌کالا مگ تَلِنت بپیوندید. برای کسب اطلاعات بیشتر روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید.

درباره‌ی دیجی‌کالا مگ تَلِنت

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar یکی

    خیلی باحال بود

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه