سفر به فضا اشک ویلیام شاتنر را درآورد

۲۵ مهر ۱۴۰۰

شاید واقعا باید همه‌‌ی ما همان‌طور که ویلیام شاتنر می‌گوید سفر به فضا را تجربه کنیم تا دید دیگری نسبت به زندگی داشته باشیم. این بازیگر پیشکسوت آمریکایی که در روزهای گذشته با پرواز بلو اوریجین به فضا رفت، پس از بازگشت به دلیل تجربه‌ی بی‌مانند تماشای زمین از فضا، احساساتی شد و اشک ریخت.

«ویلیام شاتنر» (William Shatner) بازیگر ۹۰ ساله‌ی کانادایی-آمریکایی که بیشتر به‌دلیل بازی در نقش «کاپیتان کرک» (Captain Kirk) در «پیشتازان فضا» یا «سفر ستاره‌ای» (Star Trek) شناخته می‌شود، در روزهای گذشته و پس از سال‌ها ارتباط نزدیک با حوزه‌ی هوافضا، موفق شد توسط کپسول سرنشین‌دار «نیو شپرد» (New Shepard) به فضا برود و به سلامت بازگردد.

او بلافاصله پس از بازگشت فضاپیما توسط چتر نجات و خروج از کپسول شرکت «بلو اوریجین» (Blue Origin) در حالی که احساساتی شده بود و اشک می‌ریخت، به «جف بزوس» (Jeff Bezus) مدیرعامل این شرکت گفت: «آنچه شما به من داده‌اید، عمیق‌ترین تجربه‌ای است که می‌توانم تصور کنم. من از آنچه که روی داده کاملا غرق در احساسات شده‌ام… فوق‌العاده است.»

شاتنر حتی از این هم فراتر رفت و آرزو کرد این احساس را همیشه با خود داشته باشد: «امیدوارم هرگز بهتر نشوم و بتوانم چیزی را که اکنون احساس می‌کنم حفظ کنم. نمی‌خواهم آن را از دست بدهم. این بسیار بزرگ‌تر از من و زندگی من است. هنوز هم حیرت‌زده‌ام. هیچ ایده‌ای نداشتم زیرا این تجربه مانند شبیه‌سازی‌ها نبود.»

بازیگر نقش کاپیتان کرک افزود: «همه‌ی مردم جهان باید این را تجربه کنند و ببینند. باورنکردنی است. دیدن رنگ‌های آبی در کنارتان و ناگهان قرارگیری در سیاهی. مسئله اینجاست. سیاره‌ی آبی ما.»

او که از این تجربه بسیار هیجان‌زده بود، احساسات خود را با طبع شعرش ادامه داد: «به سیاهی بنگر. سپس به پایین نگاه کن و سیاره‌ی آبی را آنجا ببین که در میان سیاهی‌های بالادست جای گرفته است… این مادر زمین است و آسایش و آنجا… آیا مرگی وجود دارد؟»

اشاره‌ی او در حقیقت به تجربه‌ی نمادین سفر از آبی زمین به سیاهی فضا بود: «این زندگی است و آن مرگ است. در یک لحظه بالا می‌روی و می‌بینی که وای! مرگ اینجاست. این چیزی است که من دیدم. زیبایی آن رنگ آبی و بسیار نازک که شما در یک لحظه از آن عبور می‌کنید. این عظمتی است که سرعت و ناگهانی بودن زندگی و مرگ را بازگو می‌کند.»

این هنرمند پیشکسوت که حالا عنوان مسن‌ترین فردی که به فضا رفته را به خود اختصاص داده، همچنین تأکید کرد: «این هوا که ما را زنده نگه می‌دارد، نسبت به کل کیهان، از پوست شما هم نازک‌تر است. با این تجربه در یک لحظه می‌بینید که همه چیز چقدر کوچک و آسیب‌پذیر است.»

سخنان شاتنر همان چیزی است که فضانوردان از آن با نام «اثر نمای کلی» (Overview Effect) یاد می‌کنند. تأثیری ذهنی که توسط افرادی که زمین را از فضا دیده‌اند گزارش شده است. این دیدگاه اغلب باعث شده تا فضانوردان در مورد ارزش زمین و مسائل زیست‌محیطی سیاره‌ی ما بیشتر صحبت کنند.

شاتنر اما با طنز به اثرات فیزیکی این پرواز هم اشاره کرد: «من معلق بودن را تجربه کردم و فکر می‌کنم که خیلی عجیب بود! اما نه به اندازه‌ی رنگ آبی سیاره. این چیزی بود که هرگز تجربه نکرده‌ام.»

پس از صحبت‌های او، جف بزوس و دیگر اعضای تیم مأموریت به احترام، گفت‌وگو و خوشحالی پرداختند اما در این میان خنده‌های جمع، شاتنر همچنان غرق در تجربه‌ی بی‌نظیر سفر فضایی بود.

شاید به دلیل همین دیدگاه است که او در یک توییت گفت: «نمی‌دانم برای جهان چطور به‌نظر می‌رسد اما گویا من شبیه به پسری بوده‌ام که در ساحل دریا بازی می‌کردم، خودم را سرگرم اکنون کرده‌ام و سپس سنگ‌ریزه‌ای نرم‌تر یا صدفی زیباتر از معمول یافته‌ام، در حالی که دریایی از حقایق ناشناخته پیش روی من قرار داشت.»

عکس کاور و ویدیو: پرواز ویلیام شاتنر به فضا با کپسول بلو اوریجین
Credit: Blue Origin

منبع: Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه