ناسا می‌گوید تلسکوپ فضایی جیمز وب از حادثه‌ی اخیر آسیب ندیده است

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
بازرسی تلسکوپ فضایی جیمز وب

بررسی‌های ناسا نشان می‌دهد که حادثه‌ای که طی روزهای گذشته باعث لرزش مجموعه‌ی رصدخانه‌ی فضایی جیمز وب در روند آماده‌سازی برای پرتاب شد، آسیب محسوسی به آن وارد نکرده است.

با توجه به حادثه‌ی ایجاد شده برای تلسکوپ فضایی جیمز وب، ناسا برای بررسی بیشتر تاریخ پرتاب را چند روز عقب انداخت. این آژانس در بیانیه‌ای تازه گفت: «تیم‌های مهندسی آزمایش‌های اضافی را انجام داده‌اند که تأیید می‌کند تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا برای پرواز آماده است.»

این نتیجه، در حقیقت یک آرامش بزرگ محسوب می‌شود و اکنون آماده‌سازی تلسکوپ می‌تواند طبق برنامه‌ریزی ادامه یابد تا در تاریخ تعیین شده‌ی جدید یعنی چهارشنبه ۲۲ دسامبر (۱ دی) ساعت ۰۷:۲۰ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۵:۵۰ به وقت تهران) به فضا پرتاب شود.

این پرتاب در ابتدا برای ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) برنامه‌ریزی شده بود اما یک حادثه‌ی ترسناک در هنگام نصب تلسکوپ روی آداپتور اتصال به پرتابگر، که در مرکز آماده‌سازی ماهواره‌ی کورو در گویان فرانسه رخ داد، باعث تأخیر چهار روزه شد.

آماده‌سازی تلسکوپ هم‌اکنون توسط پیمانکار خصوصی «آریان‌اسپیس» (Arianespace) انجام می‌شود و حادثه در حالی رخ داد که تکنسین‌ها در حال آماده شدن برای نصب تلسکوپ روی آداپتور پرتابگر، سازه‌ای که وب را به مرحله‌ی بالایی موشک آریان ۵ متصل می‌کند، بودند. به گفته‌ی ناسا «رها شدن ناگهانی و برنامه‌ریزی نشده‌ی یک بست نواری که وب را به آداپتور پرتاب‌کننده محکم می‌کند، باعث ایجاد لرزش در سراسر رصدخانه شد.»

این رویداد به اندازه‌ای نگران‌کننده بود که ناسا تصمیم گرفت یک هیأت بازرسی ناهنجاری تشکیل دهد تا مشخص شود که آیا وب در نتیجه‌ی لرزش آسیب دیده است یا خیر. تیم‌های مهندسی آزمایش‌های خود را در ۲۴ نوامبر (۴ آذر) تکمیل کردند و هیچ مشکلی را در مجموعه‌ی رصدخانه تشخیص ندادند.

طرحی گرافیکی از پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب توسط موشک آریان 5

طرحی گرافیکی از پرتاب و رهاسازی تلسکوپ فضایی جیمز وب توسط موشک آریان ۵
Credit: D. Ducros, ESA

این مرحله، امکان پیشبرد جلسه‌ی تأیید برای سوخت‌گیری را فراهم کرد که طی آن ناسا تأیید خود را اعلام کرد. سوخت‌رسانی به رصدخانه قرار است ۲۵ نوامبر (۵آذر) آغاز شود و انتظار می‌رود حدود ۱۰ روز طول بکشد.

«تلسکوپ فضایی جیمز وب» (James Webb Space Telescope) یک پروژه‌ی بین‌المللی است که با همکاری ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا انجام می‌شود. وب به‌عنوان پیچیده‌ترین و قدرتمندترین تلسکوپ فضایی ساخته شده تاکنون، رصدهای بی‌سابقه‌ای از منظومه‌ی شمسی، کهکشان راه شیری و کیهان انجام خواهد داد.

این پروژه با تأخیرهای متعدد و هزینه‌های بیش از حد دچار مشکل شده است اما به‌نظر می‌رسد که سرانجام وب طبق انتظار در مسیر خروج از زمین قرار گرفته است و اگر اتفاق دیگری روی ندهد، ابتدای زمستان باید منتظر آغاز سفر فضایی آن باشیم.

عکس کاور: بازرسی متخصصان نورثروپ گرامن هنگام آخرین آزمایش‌های ساخت تلسکوپ جیمز وب در فوریه ۲۰۲۱
Credit: Northrop Grumman

منبع: Gizmodoبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما