مانیکور خیس چیست و چرا بهتر است آن را انتخاب نکنیم؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
مانیکور خیس چیست؟

مانیکور خیس یکی از روش‌های انجام مانیکور برای ناخن‌های دست است. در سالن‌های زیبایی و ناخن هم احتمالا زیاد دو اصطلاح مانیکور خیس ومانیکور خشک را شنیده‌اید. اگر قبلا این دو روش را تجربه نکرده باشید، احتمالا برای شما سوال شده که کدام روش بهتر است؟ اصلا مانیکور خیس چیست و آیا برای سلامت ناخن شما ضرر دارد یا نه؟ فرق مانیتور خیس و خشک چیست؟ در ادامه به این سوال‌ها جواب می‌دهیم و معایب و مزایای مانیکور خیس و خشک را برررسی می‌کنیم.

مانیکور خیس و خشک؛ چطور انجام می‌شوند؟

مانیکور خیس و خشک

مانیکور یکی از خدمات محبوب در سالن‌های زیبایی است. با کمک مانیکور می‌توانید ناخن‌هایی زیبا و دست‌هایی نرم و لطیف داشته باشید. در مراحل مانیکور از مواد و محصولات مختلفی استفاده می‌شود. بعضی از این مواد خاصیت نرم‌کنندگی، تقویت‌کنندگی و… دارند. در قالب اوقات، قبل از انجام مانیکور، ناخن‌ها و دست در آب خیس می‌شوند و بعد سایر مراحل مانیکور انجام می‌شود. این رایج‌ترین روش مانیکور است اما اخیرا نام مانیکور خشک هم بر سر زبان‌ها افتاده و احتمالا در شبکه‌های اجتماعی، زیاد در مورد آن می‌شنوید و شاید برایتان سوال شده باشد که مانیکور خشک چیست و چرا این روزها در مورد مانیکور خیس و مضرات آن زیاد صحبت می‌شود؟

قبل از هر چیز بهتر است که مانیکور خیس و مانیکور خشک را بشناسیم و بدانیم که هر کدام چه مراحلی دارند.

مانیکور خیس چیست؟

مانیکوری که بیشتر اوقات در سالن‌های زیبایی ارائه می‌شود مانیکور خیس ناخن است. در این فرایند مانیکور، متخصص مربوطه در ابتدای شروع فرایند مانیکور، انگشتان شما را داخل یک کاسه آب گرم قرار می‌دهد تا ناخن‌ها به‌خوبی خیس بخورند.

مهم‌ترین دلیل برای انجام این مرحله این است که کوتیکول‌های اطراف ناخن و پوست شما نرم‌تر شوند. در ضمن بعد از سوهان کشیدن و استفاده از بافر برای مسطح کردن سطح ناخن، مقداری زیادی از کوتیکول‌ها و ناخن‌های تراشیده ‌شده روی ناخن‌های شما خواهد بود که با خیس کردن، کاملا پاک و تمیز می‌شود و در این مرحله می‌توان به‌راحتی از انواع محصولات مورد استفاده در مانیکور ناخن استفاده کرد.

اگر برایتان سوال شده که کوتیکول چیست، باید بدانید که کوتیکول همان پوست نازک و شفافی است که در محل رویش ناخن وجود دارد. وظیفه‌ی این پوست، محافظت از ناخنی است که تازه رشد کرده است. در مانیکور، این پوست عقب زده می‌شود و حتی مقدار اضافی آن بریده می‌شود تا سطح ناخن کاملا باز شود و محصولات مختلف از جمله روغن‌های محافظ ناخن و لاک و… روی ناخن قرار بگیرند.

مانیکور خشک چیست؟

مانیکور خشک مرحله‌ی خیس کردن ناخن را ندارد. شاید فکر کنید که مانیکور خشک باعث خشک شدن و شکننده شدن ناخن‌های شما می‌شود.

اما این طور نیست چون به‌جای آب در این روش از انواع روغن‌ها، کرم‌ها و محصولات آبرسان استفاده می‌کنند تا رطوبت لازم را برای نرم‌تر شدن ناخن و کوتیکول‌ها تامین کنند. این محصولات دقیقا همان تاثیر آب را دارند و حتی بعضی از آن‌ها بسیار مفید‌تر هستند و می‌توانند تغذیه‌کننده‌ی پوست و ناخن باشند.

چرا مانیکور خشک به مانیکور خیس ترجیح داده می‌شود؟

مانیکور خشک

احتمالا اخیرا در شبکه‌های اجتماعی زیاد دیده باشید که توصیه می‌کنند از مانیکور خیس استفاده نکنید. در ادامه در مورد معایب و مزایای مانیکور خیس صحبت می‌کنیم اما در این مرحله بهتر است برتری‌های مانیکور خشک نسبت به مانیکور خیس را بدانید.

افزایش دوام لاک ناخن

لاک زدن معمولا آخرین مرحله‌ی مانیکور ناخن دست است. دوام لاک اهمیت زیادی دارد چون حتما دوست ندارید که به محض بیرون آمدن از سالن زیبایی، ناخن‌های شما لب‌پر شوند و ظاهر زیبا و مرتب خود را از دست بدهند. یکی از مهم‌ترین مزایای مانیکور خشک هم همین افزایش دوام لاک ناخن است. اما چرا خشک بودن ناخن‌ها دوام لاک ناخن را بیشتر می‌کند؟ بگذارید از جنبه‌ی علمی آن را بررسی کنیم.

صفحه‌ی ناخن ما به‌طور طبیعی به‌شکل خمیده و منحنی است. با این حال، هنگامی که در آب خیس می‌خورد، خمیدگی آن کمتر می‌شود. این صفحه‌ی منحنی ناخن طبیعی اغلب تا زمانی که وقت لاک زدن می‌رسد، کاملاً خشک نمی‌شود. بنابراین، هنگامی که صفحه‌ی ناخن کاملاً خشک شد، لاک کاملاً صاف روی سطح قرار نمی‌گیرد و از کناره‌ها شروع به بلند شدن از روی ناخن می‌کند.

پیشگیری از بلندشدن بیش‌ازحد کوتیکول

کوتیکول‌ها هنگامی که در آب خیس می‌شوند، حجیم‌تر می‌شوند و نقش جذب‌کننده‌ی ‌آب را به خود می‌گیرند. در نتیجه وقتی که آن ناحیه کاملاً خشک شد، کوتیکول می‌تواند شروع به لایه‌لایه بلند شدن کند.

با این حال، در مانیکور خشک، کوتیکول راحت‌تر به عقب رانده می‌شود و تحت کنترل است. همچنین بعد از اتمام کار تغییری در اندازه‌ی آن ایجاد نمی‌شود.

محکم نگه داشتن ناخن‌ها

حتما متوجه شده‌اید که وقتی از حمام بیرون می‌آیید ناخن‌های شما نرم می‌شوند و گاهی به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را خم کنید. همچنین رنگ آن‌ها هم پریده‌تر به نظر می‌رسد. این اتفاق به‌خاطر آب است. آب می‌تواند ناخن‌های شما را آسیب‌پذیرتر کند و استحکام آن را کم کند.

در مانیکور خشک ناخن شما در محکم‌ترین و مقاوم‌ترین شرایط خود قرار دارد. در نتیجه استحکام خود را از دست نمی‌دهد.

کاهش خطر عفونت باکتریایی

کاهش خطر عفونت باکتریایی در مانیکور خشک به این معنا نیست که تمام مانیکورهای خیس منجر به عفونت می‌شوند. اما لازم است بدانید که آب باعث باز شدن منافذ پوست می‌شود و این اتفاق، احتمال انتقال عفونت‌های قارچی را بیشتر می‌کند. به‌خصوص اگر وسایلی که برای شما استفاده می‌شود مثلا کاسه‌ای که در آن دست‌های شما خیس می‌شوند، بین هر بار استفاده به‌خوبی تمیز و ضدعفونی نشوند.

کاهش مصرف آب

این مزیت ربطی به زیبایی و ناخن ندارد ولی مهم است. کاهش مصرف آب در شرایطی که احتمال بی‌آبی وجود دارد، یکی از مهم‌ترین وظایف ماست. به‌خصوص در روتین‌های زیبایی که در طول روز وقتی کنار هم جمع شوند، مقدار زیادی از مصرف آب روزانه را تشکیل می‌دهند؛ شستن صورت دو بار در روز، مسواک زدن، حمام کردن و… پس هر زمان و به هر شکلی که امکان دارد سعی کنید مصرف آب را کاهش دهید.

صرفه‌جویی در زمان

کارهایی که برای زیبایی پوست، مو و ناخن در سالن‌های زیبایی انجام می‌دهیم معمولا وقت زیادی از ما می‌گیرند. وقت گرفتن، در انتظار ماندن برای رسیدن نوبت، رفت و آمد به سالن زیبایی و… فرایندهای وقت‌گیر هستند. در مانیکور خشک یکی از وقت‌گیرترین مراحل انجام کار حذف می‌شود و کار شما سریع‌تر انجام می‌شود.

فواید مانیکور خیس دست

با توجه به تمام مزایایی که برای مانیکور خشک عنوان کردیم احتمالا تعجب می‌کنید که چرا در سالن‌های زیبایی، مانیکور خیس را ترجیح می‌دهند. مهم‌ترین دلیلی که باعث می‌شود مانیکور خیس ترجیح داده شود این است که وقتی کوتیکول‌ها خیس می‌شوند و رطوبت را جذب می‌کنند، راحت‌تر می‌توان آن‌ها را عقب زد و قسمت‌های خشک و مرده‌ی پوست را جدا کرد. علاوه‌بر‌این، وقتی ناخن‌ها مرطوب می‌شوند، کوتاه‌ کردن آن‌ها راحت‌تر است.

آموزش مانیکور خیس دست

آموزش مانیکور خیس دست

با یادگیری مراحل مانیکور خیس و دنبال کردن قدم به قدم این مراحل می‌توانید خودتان در خانه یک مانیکور حرفه‌ای در حد سالن‌های زیبایی داشته باشید. گاهی اوقات به‌خاطر هزینه‌ی بالا یا کمبود وقت نمی‌توانیم برای مانیکور به سالن‌های زیبایی برویم. به‌خصوص در مورد ناخن که باید مرتب به آن رسیدگی کنیم و معمولا زود بلند می‌شود.

برای داشتن مانیکور خوب یعنی رسیدگی به دست‌ها و مرتب کردن ناخن‌های دست، کافی است نیم ساعت زمان آزاد و تعدادی از وسایل لازم برای مانیکور را داشته باشید. با داشتن این وسایل که یک بار برای آن‌ها هزینه می‌کنید و بعضی محصولات مصرفی مثل روغن‌ها و لوسیون‌ها و… می‌توانید خودتان در خانه مرتب مانیکور انجام دهید. با تهیه‌ی لازم مانیکور، پدیکور و سایر مراقبت‌های ناخن، این کار را در منزل و هر موقع که زمان آزاد داشتید امتحان کنید.

مراحل مانیکور ناخن دست

این مراحل آموزش مانیکور خیس دست را در خانه قدم به قدم دنبال کنید. ممکن است دفعات اول مانیکور در خانه برایتان سخت باشد و وقتتان را بگیرد ولی به‌مرور حرفه‌ای می‌شوید. دیدن ویدیوهای آموزشی هم می‌تواند مفید باشد.

مرحله‌ی اول: پاک کردن لاک ناخن

اگر از قبل روی ناخن لاک دارید آن را پاک کنید. برای این کار از حوله‌های کاغذی یا پدهای پنبه‌ای استفاده کنید. هر دوی این‌ها از دستمال کاغذی و پنبه بهتر هستند. همیشه از پاک‌کننده‌های لاک استفاده کنید که استون نداشته باشند. استون باعث خشکی ناخن می‌شود و پاک‌کننده‌های فاقد استون فرمولاسیون ملایم‌تری دارند.

مرحله‌ی دوم: کوتاه کردن و سوهان کشیدن ناخن

برای اینکه بهتر بتوانید شکل نهایی ناخن را کنترل کنید، وقتی که ناخن‌ها کاملا خشک هستند، آن‌ها را سوهان بکشید. از سوهان‌های خیلی خشن استفاده نکنید و این کار را با شدت انجام ندهید. در سوهان کشیدن زیاده‌روی نکنید چون باعث نازک شدن ناخن و پوسته پوسته شدن آن می‌شود. بهترین تکنیک برای سوهان کشیدن ناخن این است که فقط در یک جهت سوهان بکشید و این کار را کاملا ملایم انجام دهید.

هرگز سوهان را عقب و جلو روی ناخن نکشید. این کار باعث شکننده شدن ناخن می‌شود.

مرحله‌ی سوم: نرم کردن ناخن‌ها وکوتیکول‌ها

در یک کاسه که در آن آب گرم ریخته‌اید محصولاتی مثل روغن کوتیکول، روغن زیتون یا لوسیون بدن را اضافه کنید. بعد از ۱۰ دقیقه که ناخن‌ها و دست خود را در آن قرار دادید، روی کوتیکول‌های ناخن کرم یا لوسیون بزنید. با وسیله‌ای به اسم عقب‌زن، کوتیکول را از روی ناخن جدا کنید و عقب بزنید.

این کار را باید با ملایمت و آرامی انجام دهید. دقت نکردن در این مرحله ممکن است باعث آسیب دیدن پوست اطراف ناخن و حتی خون‌ریزی شود.

مرحله‌ی چهارم: جدا کردن کوتیکول‌ها

اگر پوست اطراف ناخن شما خیلی خشک نشده و به نظر می‌رسد که سالم است، بهتر است که فقط آن را عقب بزنید. اما اگر احساس می‌کنید که پوست اضافه دارد، با یک قیچی تیز و تمیز که مخصوص این کار است، پوست مرده را از کنار کوتیکول جدا کنید.

کوتیکول در واقع یک لایه‌ی محافظ برای ناخن است و مانع از تحریک شدن پوست و ناخن بر اثر ورود عوامل خارجی می‌شود. بهتر است تا جایی که امکان دارد، پوست این قسمت را جدا نکنید.

مرحله‌ی پنجم: استفاده از لاک پایه یا بیس‌کت (Base coat)

بعد از مرتب کردن ناخن و اطراف آن، لوسیون‌ها و روغن‌های روی ناخن را با آب و صابون بشویید. ناخن‌ها را با حوله کاملا خشک کنید. لازم نیست دوباره از لاک پاک‌کن استفاده کنید. بسیاری از سالن‌ها در این مرحله دوباره از لاک پاک‌کن استفاده می‌کنند اما این کار ناخن شما را خشک می‌کند.

بعد از اینکه ناخن‌ها خشک شدند و هیچ ماده‌ای مثل روغن و لوسیون روی آن‌ها نبود، نوبت به استفاده از بیس‌کت است. ممکن است از این مرحله صرف‌نظر کنید کاری که بسیاری از افراد انجام می‌دهند اما این مرحله مهم است. استفاده از بیس‌کت باعث می‌شود که لاک ناخن درست در جای خود قرار بگیرد و رنگ واقعی لاک را نشان می‌دهد.

به‌جای بیس‌کت معمولی می‌توانید از بیس‌کت‌هایی استفاده کنید که خاصیت درمانی دارند. مثلا بعضی از انواع آن‌ها باعث استحکام ناخن می‌شوند.

مرحله‌ی ششم: لاک زدن مثل حرفه‌ای‌ها

لاک زدن مثل حرفه‌ای‌ها

این مرحله اختیاری است و اگر دوست ندارید لاک بزنید می‌توانید از آن صرف نظر کنید.

برای اینکه حرفه‌ای لاک بزنید باید کاری را انجام دهید که در سالن‌های ناخن انجام می‌شود. ابتدا یک بار از انتها تا نوک ناخن را درست در وسط ناخن لاک بزنید. در مرحله‌ی بعد، دو طرف ناخن را لاک بزنید. فرچه‌ی لاک را فقط در یک جهت از انتها تا نوک ناخن بکشید.

برای اینکه یک لایه‌ی نازک از لاک روی ناخنتان بزنید، برای هر ناخن فقط یک بار قلم‌موی آن را داخل لاک ببرید و با همان یک بار، تمام ناخن را لاک بزنید. اما اگر دوست دارید لاک پررنگ‌تری بزنید و لایه‌ی ضخمیم‌تری از لاک روی ناخن شما باشد، بین هر لایه دو دقیقه صبر کنید.

مرحله‌ی هفتم: استفاده از تاپ کت (Top Coat)

این مرحله هم معمولا کنار گذاشته می‌شود اما مهم است. کار را با استفاده از یک لایه تاپ کت تمام کنید. تاپ کت باعث می‌شود که ناخن‌های شما محکم‌تر شوند و سالم بمانند چون مانع از دست رفتن رطوبت ناخن می‌شوند و ناخن‌های شما کمتر دچار خشکی و شکستگی می‌شود.

بهترین تاپ کت‌ها آن محصولاتی هستند که دوام بیشتری دارند و محکم‌تر می‌شوند. مدل‌هایی که سریع خشک می‌شوند معمولا این ویژگی را ندارند. اگر عجله دارید ریسک نکنید و از تاپ کت‌هایی که سریع خشک می‌شوند استفاده کنید تا لاک شما خراب نشود.

برای اینکه عمر لاک ناخن را افزایش دهید، یک روز در میان روی آن تاپ کت بزنید.

مرحله‌ی هشتم: ترمیم در صورت نیاز

بعد از خشک شدن ناخن‌ها آن‌ها را بررسی کنید تا ببینید که مشکلی به وجود آمده یا نه. اگر جایی از لاک خراب شده با کمک یک گوش‌پاک‌کن، لاک‌پاک‌کن و… می‌توانید آن اشتباه را اصلاح کنید. فراموش نکنید که اگر بخشی از لاک ناخن را اصلاح کردید دوباره روی آن تاپ کت بزنید.

برای مرتب کردن ناخن‌های پا باید اسپای پا در خانه را امتحان کنید.

جمع‌بندی

مانیکور خیس ناخن مانیکوری است که در فرایند آن یک مرحله خیس کردن ناخن در آب وجود دارد. این کار با وجود معایبی که دارد، هنوز در سالن‌های زیبایی انجام می‌شود. شما در خانه هم می‌توانید مانیکور خیس را انجام دهید و اگر دوست نداشتید مرحله‌ی خیس کردن ناخن را حذف کنید.

منابع: Shape, Lesalonبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما