عینک آنتی رفلکس چیست و چه تفاوتی با عینک بلوکات دارد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
یک زن جوان که عینک آنتی رفلکس زده است

آیا تابه‌حال برایتان پیش آمده است که با فردی که عینک می‌زند تماس تصویری برقرار کنید و به‌دلیل انعکاس نور روی عینک نتوانید چشم‌های او را به‌خوبی ببینید؟ یا مشاهده کرده‌اید که یک عکس خوب به‌دلیل انعکاس فلاش دوربین در عینک خراب شده باشد؟ همه‌ی این‌ها آزاردهنده هستند. اما خوشبختانه، راه‌های زیادی برای مقابله با این مشکلات وجود دارد که یکی از آن‌ها استفاده از  عینک آنتی رفلکس است. در این مقاله از دیجی‌کالا مگ درباره‌ی اینکه شیشه عینک انتی رفلکس چیست و چه مزایا و معایبی دارد، صحبت می‌کنیم. اگر شما هم عینک می‌زنید، توصیه می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما بمانید.

عینک آنتی رفلکس چیست؟

وجود نور برای دیدن اشیاء حیاتی است. هنگامی که نور وارد چشم‌های شما می‌شود، به شبکیه برخورد می‌کند. سلول‌های گیرنده‌های نوری در شبکیه، نور را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌کنند. این سلول‌ها سیگنال‌های الکتریکی را به عصب بینایی می‌فرستند و عصب بینایی آن‌ها را به مغز ارسال می‌کند. این فرآیند به شما کمک می‌کند که محیط اطراف خود و آنچه که در آن وجود دارد را ببینید.

اکثر عدسی‌های معمولی حدود ۸ درصد نوری که به آن‌ها برخورد می‌کند را منعکس می‌کنند. بنابراین فقط ۹۲ درصد نور موجود وارد چشم می‌شود. عدسی آنتی رفلکس تقریبا همه‌ی این انعکاس‌ها را از بین می‌برد؛ به این معنی که حدود ۹۹ درصد نور را از عینک عبور می‌دهد و به چشم می‌رساند. هر چقدر نور بیشتری به چشم‌های شما برسد، بهتر می‌توانید ببینید.

تولیدکنندگان از فرمول‌های متفاوتی برای عدسی‌های آنتی رفلکس خود استفاده می‌کنند. اما به طور کلی، این عدسی‌ها از لایه‌های میکروسکوپی اکسیدهای فلزی تشکیل شده‌اند که هر لایه بر طول‌ موج‌های مختلف نور تاثیر می‌گذارد. گاهی‌اوقات، بسته به فرمول، ممکن است عینک‌های آنتی رفلکس دارای رنگ آبی، سبز یا بنفش باشند. این رنگ فقط زمانی قابل مشاهده است که از زوایای خاصی به عدسی نگاه کنید.

آیا عینک آنتی رفلکس ارزش خرید دارد؟

خرید عینک‌ آنتی رفلکس ضروری نیست. اما برای کسانی که به عادت‌ بد و خوب در مراقبت از چشم اهمیت می‌دهند، علائم خستگی چشم را تجربه می‌کنند یا زمان زیادی از روز را در مقابل کامپیوتر می‌گذارند، مفید است. این محصول‌ همچنین می‌تواند ایمنی رانندگی را برای کسانی که در شب رانندگی می‌کنند یا رانندگی طولانی‌مدت دارند، افزایش دهد. سایر افرادی که از خرید عینک آنتی رفلکس سود می‌برند عبارتند از:

 • کسانی که می‌خواهند برای عدسی‌هایی که به‌شدت نور را منعکس می‌کنند، جایگزین مناسب پیدا کنند.
 • افرادی که به نور حساس هستند.
 • افرادی که آستیگماتیسم، کاتاراکت (آب مروارید) یا گلوکوم (آب سیاه) دارند.
 • کسانی که در نور شدید ورزش می‌کنند.

مزایای استفاده از عینک آنتی رفلکس چیست؟

یک مرد جوان که عینک زده است و در شب رانندگی می‌کند

اکنون که متوجه شدید عینک آنتی رفلکس یعنی چه، بهتر است درباره‌ی ویژگی‌های مثبت این محصول اطلاعات بیشتری کسب کنید. از مهم‌ترین مزایای استفاده از عینک آنتی رفلکس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وضوح بصری را بهبود می‌بخشد. از آنجا که عینک آنتی رفلکس بازتاب نور را کاهش می‌دهد، نور بیشتری را به چشم‌های شما می‌رساند و کیفیت بینایی‌تان را تقویت می‌کند. درنتیجه، می‌توانید جزئیات را با وضوع بهتری ببینید و وظایف خود را با دقت بیشتری در مدرسه یا محل کار انجام دهید.
 • باعث زیباتر به نظر رسیدن چشم‌های شما می‌شود. بازتاب کمتر نور به این معنی است که مردم می‌توانند چشم‌های شما را به‌خصوص در هنگام عکاسی با وضوح بیشتری ببینند. چون عدسی‌های آنتی رفلکس تقریبا نامرئی به نظر می‌رسند.
 • فشار چشم را کاهش می‌دهد. هنگامی که زمان زیادی از روز را صرف استفاده از دستگاه‌های دیجیتال مثل کامپیوتر، تبلت و موبایل می‌کنید، فشار زیادی به چشم‌‌های شما وارد می‌شود. بازتاب کمتر نور از روی عدسی باعث می‌شود چشم‌های شما به‌راحتی الگوها و حروف کوچک را ببینند و کمتر تحت فشار قرار بگیرند.
 • کمک می‌کند راحت‌تر رانندگی کنید. عینک آنتی رفلکس با کاهش بازتاب نور می‌تواند بینایی را در شب بهبود بخشد. بنابراین برای کسانی که هنگام رانندگی به‌دلیل وجود هاله در اطراف چراغ‌ها دچار مشکل می‌شوند، گزینه‌ی بسیار مناسبی محسوب می‌شود.
 • تمیز نگه داشتن آن آسان است. عینک‌های آنتی رفلکس حاوی مواد شیمیایی خاصی هستند که آن‌ها را در برابر آب مقاوم می‌کنند و باعث کاهش تجمع چربی یا آلودگی روی سطح عدسی می‌شوند.

۱. مزایای استفاده از عینک آنتی رفلکس برای کار با کامپیوتر

در بیشتر موارد، استفاده‌ی طولانی‌مدت از کامپیوتر با مشکلات بینایی همراه است. محققان در یک مطالعه مشاهده کردند که سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر در کسانی که عینک می‌زنند و تابش خیرکننده‌ی نور را از صفحه نمایش کامیپوترشان گزارش می‌کنند، شایع‌تر است. افراد مبتلا به این سندرم از مشکلاتی مثل سردرد، خارش چشم‌ها و تغییرات موقتی بینایی رنج می‌برند. متخصصان استفاده از عینک آنتی رفلکس کامپیوتر را یک راه حل مفید برای مقابله با سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر می‌دانند.

۲. مزایای استفاده از عینک آنتی رفلکس برای رانندگی در شب

تابش خیره‌کننده‌ی نور هنگام رانندگی در شب یکی از دلایل شایع تصادفات به‌خصوص برای افراد مبتلا به آستیگماتیسم است. عینک‌های آنتی رفلکس برای کسانی که در شب رانندگی می‌کنند، انتخاب خوبی هستند. این محصولات همچنین برای افرادی که به‌دلیل‌ حساس بودن به نور برای رانندگی در روز دچار مشکل می‌شوند، گزینه‌ی مناسبی به شمار می‌روند.

معایب عینک آنتی رفلکس چیست؟

یک زن که عینک آنتی رفلکس در دست دارد

فناوری آنتی رفلکس در سال‌های اخیر بسیار پیشرفت کرده است، اما هنوز هم معایبی دارد که باید از آن‌ها آگاه باشید. معایب عینک آنتی رفلکس شامل موارد زیر است:

 • ممکن است به‌راحتی خراشیده شود. عدسی‌های آنتی رفلکس نرم‌ هستند و به‌راحتی خراشیده می‌شوند. تولیدکنندگان توصیه می‌کنند که پس از تمیز کردن عدسی‌ها با محلول مخصوص، به جای خشک کردن آن‌ها با آستین پیراهن یا دستمال معمولی از یک پارچه‌ی میکروفایبر استفاده کنید.
 • لکه‌ها و آلودگی‌های روی آن به‌راحتی دیده می‌شوند. عدسی‌های آنتی رفلکس بیشتر از عدسی‌های استاندارد تمیز می‌مانند، اما عدم تابش نور باعث می‌شود که لکه‌ها و آلودگی‌ها به‌راحتی روی آن‌ها قابل مشاهده باشند.
 • قابل تعمیر کردن نیست. پس از آسیب دیدن، عدسی‌ها باید تعویض شوند.

تفاوت عینک بلوکات با عینک آنتی رفلکس چیست؟

تفاوت عینک آنتی رفلکس و بلوکات سوال رایجی است که توسط بسیاری از افراد مطرح می‌شود. در پاسخ باید بگوییم که عینک بلوکات هم می‌تواند مثل عینک آنتی رفلکس از بازتاب آزاردهنده‌ی نور جلوگیری کند. اما ویژگی خاص این محصول این است که برخلاف عینک آنتی رفلکس مانع عبور نور آبی از عدسی‌ها می‌شود.

نور آبی به‎طور مدام در اطراف ما وجود دارد، چون خورشید منبع نور آبی است. این نور به مغز می‌گوید که باید در طول روز بیدار و هوشیار باشد. با این حال، پس از غروب خورشید هم ممکن است به‌دلیل استفاده از دستگاه‌های دیجیتال مثل کامپیوتر، موبایل و… در معرض نور آبی خطرناک قرار بگیرید.

این نور آبی اضافی می‌تواند عوارض جانبی ناخواسته‌ای داشته باشد که اختلال خواب یکی از آن‌ها است. با ورود نور آبی به قرنیه‌ی چشم، مقدار ملاتونین تولیدشده توسط بدن کاهش می‌یابد. درنتیجه، چشم‌ها و مغز شما فریب می‌خورند و فکر می‌کنند که هنوز روز است. همان‌طور که احتمالا می‌توانید تصور کنید، این اتفاق باعث می‌شود که برای خوابیدن دچار مشکل شوید.

کلام پایانی

در این مقاله درباره‌ی اینکه عینک آنتی رفلکس برای چیست و چه مزایا و معایبی دارد، صحبت کردیم. اکنون می‌دانید که این محصول برای رانندگی در شب و کاهش فشار چشم در حین استفاده از کامپیوتر ایدئال است. با این حال، ممکن است به‌راحتی خراشیده شود و نیاز به تعویض داشته باشد. اگر هنوز هم مردد هستید که عینک آنتی رفلکس برای شما مناسب است یا خیر، با چشم‌پزشک یا اپتومتریست درباره‌ی آن مشورت کنید.

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منابع: verywellhealth, warbyparker, glasses

 



برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما