فیوشا چیست و آیا جایگزین اندروید خواهد شد؟

۱۵ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۲:۱۱ ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
سیستم‌عامل فیوشا

همه‌چیز در سال ۲۰۱۶ با یک شوخی ساده آغاز شد که در صفحه‌ی مربوط به توسعه‌ی فیوشا قرار گرفت: صورتی+بنفش=فوشیا (یک سیستم‌عامل جدید)

در پس این جمله‌ی ساده‌ی معنایی نهفته بود. پروژه صورتی نامی بود که مهندسان اپل و IBM به یک سیستم‌عامل جدید در دست توسعه داده بودند زیرا یادداشت‌های مربوط به آن روی کارت‌های صورتی نوشته شده بودند. پروژه بنفش هم به مدل‌های اولیه‌ی گجت‌هایی گفته می‌شد که در نهایت منجر به تولد آیفون شد. این پروژه‌ها ایده‌های جدیدی بودند که کاملا موفق ظاهر شدند و توسعه‌دهندگان اصلی فیوشا که جدیدترین سیستم‌عامل گوگل محسوب می‌شود، در این پروژه‌ها مشارکت داشتند.

اما یک نام بازیگوشانه برای ایجاد یک سیستم‌عامل جدید کافی نیست و گوگل طی ۵ سال بعدی مشغول آماده‌سازی فیوشا بوده است. طی چند سال گذشته اخبار پراکنده‌ای در مورد این سیستم‌عامل منتشر شده و مثلا گاهی اوقات گفته می‌شود که گجت‌هایی مانند پیکسل‌بوک آن را اجرا خواهند کرد. در هر صورت گوگل قصد داشت در کنار توسعه‌ی آن، توجه توسعه‌دهندگان را نسبت به این سیستم‌عامل تازه‌نفس جلب کند.

سیستم‌عامل فیوشا

در نهایت مدتی قبل گوگل اعلام کرد که این سیستم‌عامل برای اولین نسل گجت نست هاب (که در ابتدا به عنوان گوگل هوم هاب فروخته شد) ارائه می شود. اگرچه کاربران زیادی انتظار داشتند این سیستم‌عامل برای نخستین بار راهی گجت جدیدی شود، اما گوگل تصمیم گرفت آن را برای محصولی عرضه کند که مدت‌ها از عرضه‌ی آن می‌گذرد.

اما فیوشا دقیقا چیست؟ می‌توانیم به زبان بسیار ساده بگوییم که جدیدترین سیستم‌عامل گوگل است اما چنین توضیحی چشم‌انداز وسیع‌تر آن را از قلم می‌اندازد. بنابراین در ادامه به ماهیت و اهمیت سیستم‌عامل فیوشا می‌پردازیم.

کرنل (هسته)

سیستم‌عامل فیوشا

هر سیستم‌عامل از آنچه کرنل (هسته) نامیده می‌شود برای نظارت و کنترل تمام سخت‌افزارها و راه‌های ارتباط نرم‌افزار با این قطعات استفاده می‌کند. در اندروید، کرنل لینوکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در فیوشا یک کرنل جدید به نام Zircon انجام وظیفه می‌کند. Zircon مبتنی بر یک ریز هسته (Little Kernel) است که کدهای آن توسط Travis Geiselbrecht نوشته شده است. Zircon تقریبا یک میکرو کرنل محسوب می‌شود (مستندات موجود در این زمینه چندان روشن نیست) که هدف آن مصرف پایین منابع و مقیاس‌پذیری است. اگرچه کدهای آن توسط گوگل نوشته شده، اما همچنان متن‌باز است.

Zircon بیشتر با زبان C++ نوشته شده و بخش‌هایی از آن هم مبتنی بر زبان اسمبلی است. این هسته از مجموعه‌ی کوچکی از سرویس‌ها، درایورها و کتابخانه‌ها تشکیل شده که همگی برای بوت شدن سیستم و برقراری ارتباط با سخت‌افزار به منظور بارگذاری رابط کاربری مورد نیاز هستند. باید خاطرنشان کنیم برخلاف سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS، این هسته هیچ شباهتی به هسته‌ی یونیکس ندارد.

سیستم‌عامل فیوشا

نکته‌ی حائز اهمیت این است که گوگل این هسته را از صفر توسعه داده است. گوگل از تمام مشکلات اندروید که به نحوه‌ی کار لینوکس ارتباط دارند، به‌خوبی آگاه است. گوگل همچنین می‌داند که برای اجرای اپلیکیشن‌ها و یک رابط کاربری عالی به چه چیزهایی نیاز دارد. اگرچه گوگل طی چند سال گذشته تغییرات زیادی در کدهای اصلی اندروید اعمال کرده، اما شروع این فرایند از صفر منجر به بهتر شدن نتیجه‌ی نهایی می‌شود.

چه چیزهایی می‌بینیم؟

سیستم‌عامل فیوشا

هسته ممکن است مهم‌ترین بخش سیستم‌عامل باشد، اما اغلب کاربران هرگز با این بخش سروکار نخواهند داشت. روی هم رفته لزومی به ارتباط کاربران با این بخش وجود ندارد زیرا یک هسته به‌عنوان مهم‌ترین کنترل‌کننده باید سایر بخش‌های سیستم را مدیریت کند و هیچ نیازی به دخالت کاربران ندارد.

اما بخشی از سیستم‌عامل فیوشا که می‌توانیم ببینیم، خود داستان دیگری است. بر اساس چیزهایی که تاکنون دیده‌ایم، ظاهر آن شباهت زیادی به اندروید یا iOS دارد اما لزوما قرار نیست اینگونه بماند. مانند هسته، ما واقعا با خود سیستم‌عامل سروکار نداریم و برخلاف اندروید که رابط کاربری با خود سیستم‌عامل آمیخته شده، در فیوشا محیط ظاهری و سیستم‌عامل دو بخش کاملا جداگانه هستند.

رابط کاربری و اپلیکیشن‌های اولیه‌ی فیوشا با زبان برنامه‌نویسی فلاتر توسعه پیدا کرده‌اند که این هم یکی دیگر از پروژه‌های گوگل محسوب می‌شود. فلاتر به‌عنوان یک پلتفرم ارائه شد که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد یک کد و رابط کاربری را در گجت‌های مختلف به صورت یکسان اجرا کنند. به‌عنوان مثال، یک توسعه‌دهنده با استفاده از این زبان برنامه‌نویسی قادر به ایجاد اپلیکیشنی است که در اندروید، وب، کروم‌بوک و iOS به صورت یکسان اجرا می‌شود. وقتی که این پلتفرم با ابزارهای مربوط به توسعه مانند Firebase و کدهای مبتنی بر کاتلین ترکیب شود، اپلیکیشن‌های همه‌فن‌حریف و جذاب توسعه پیدا می‌کنند.

سیستم‌عامل‌ فیوشا‌

در حال حاضر، فیوشا صرفا یک جایگزین برای سیستم‌عامل و رابط کاربری مدل اصلی نست هاب محسوب می‌شود. این سیستم‌عامل به لمس کاربر واکنش نشان می‌دهد، قادر به تشخیص صدا است، می‌تواند دوربین را برای تماس تصویری کنترل کند و روی هم رفته تمام قابلیت‌های معمول نست هاب را امکان‌پذیر می‌کند. اگرچه فعلا فیوشا از نظر ظاهری هیچ تفاوتی با سیستم‌عامل قبلی نست هاب ندارد، اما همه می‌دانند که فعلا فقط شاهد بخش کوچکی از توانایی‌های آن هستیم.

در این زمینه، اریک هلمن که یکی از توسعه‌دهندگان اندروید است می‌گوید که گوشی‌های هوشمند گجت‌های بسیار پیچیده‌ای هستند و بنابراین گوگل به احتمال زیاد فعلا برای گجت‌های دیگر از این سیستم‌عامل استفاده خواهد کرد. به گفته‌ی این توسعه‌دهنده، فعلا این پروژه برای توسعه‌دهندگان و مصرف‌کنندگان اهمیت زیادی ندارد اما در آینده شاید به سیستم‌عامل بسیار مهمی تبدیل شود.

روی هم رفته در حال حاضر اندروید و ChromeOS به حدی همه‌گیر شده‌اند که کنار گذاشتن آن‌ها برای استفاده از سیستم‌عامل جدید کار تقریبا غیرممکنی محسوب می‌شود. با وجود اینکه گوگل بدون شک می‌تواند اجرای اپلیکیشن‌های اندروید و ChromeOS در فیوشا را امکان‌پذیر کند، اما تا زمانی که تمام بخش‌ها در جای خود قرار نگیرند، گوگل سیستم‌عامل‌های مهم خود را کنار نمی‌گذارد.

آیا فیوشا راهی گوشی‌های هوشمند می‌شود؟

گوگل پیکسل

شاید چند سال دیگر گوشی‌های مبتنی بر سیستم‌عامل فیوشا به دست کاربران برسند. باید خاطرنشان کنیم این سیستم‌عامل طوری توسعه پیدا کرده که گوگل بدون نگرانی بابت رابط کاربری قرار گرفته بر روی آن، می‌تواند بخش اصلی سیستم‌عامل را آپدیت کند. اما به نظر می‌رسد گوگل فعلا با این سیستم‌عامل می‌خواهد مجموعه‌ی گجت‌های هوشمند خانگی خود را متحول کند.

روی هم رفته اگر این سیستم‌عامل به گوشی‌های هوشمند راه پیدا کند، شرکت‌ها می‌توانند رابط کاربری موردنظر خود را به طور جداگانه بر روی سیستم‌عامل قرار دهند. چنین مزیتی کل فرایند را ساده‌تر می‌کند و گوگل هم به راحتی می‌تواند سیستم‌عامل گوشی‌ها را بدون دست زدن به رابط کاربری آن‌ها، آپدیت کند. به لطف این مشخصه، مدت‌زمان پشتیبانی نرم‌افزاری از گوشی‌های هوشمند افزایش پیدا می‌کند.

در هر صورت گوگل با استفاده از این سیستم‌عامل می‌خواهد یک پلتفرم یکپارچه برای تمام گجت‌ها ایجاد کند. همانطور که احتمالا می‌دانید، گوگل در حال توسعه‌ی تراشه‌ی اختصاصی است و بهره‌گیری گوشی گوگل از سیستم‌عامل فیوشا و چیپست اختصاصی این شرکت، همان مزیت اکوسیستم اپل را برای گوگل به ارمغان می‌آورد. باید ببینیم گوگل در ادامه چه برنامه‌هایی برای این سیستم‌عامل هیجان‌انگیز دارد.

منبع: Android Central

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۴ دیدگاه
 1. Avatar VIP USER

  قبل از هرچیز هرکس دهه ۶۰ و ۵۰ ای هست بیاد بگه یکم از خاطراتش با ویندوز یکم بچه های نسل جدید روشن شن ، از همون خاطرات یاهو بگید لسه که روش هوش مصنوعی اون زمان ساختن ، روبات رویا یادتونه ؟ برنامه نویسای قدیمی بیان یکم مغز جوونا رو هم بزنن لطفا
  بعد جالبه کسانی که دم از بد بودن ویندوز میزنن همه تو ویندوز اپلیکیشن برای اندروید مینویسن !!
  ویندوز مال حرفه ای هاست و هرکس از راه رسید نمیتونه اسم خودشو بزاره توسعه دهنده
  من یکی از سال ۹۵ میلادی با ویندوز بزرگ شدم و از زمان ایکس پی دارم برنامه مینویسم ، ویندوز هم کنار ننشسته گوگل مفت خوری از لینوکس متن باز به اینجا رسیده سیستم عامل جدیدش هم مثل همون لینوکس میشه نهایت که روش یک یک فوتوشاپی که روی ویندوز و آی او اس هست نمیشه هنوز نصب کرد ، در حد یک سیستم عامل سبک خوبه ، ویندوز هم کسایی خبر ندارن چندین نسخه لایت داره و درحال کلی تغییرات هست اما توی بوق کرنا نمیکنه وقتی آماده شد خبر رو اعلام میکنه . من که همه سیستم عامل هارو دارم اما ویندوز همون قدمتش و خاطراتش و قدرتش به همه نسخه های لینوکس میارزه ویروس هم من نمیدونم اینایی میگن ویروس ویروس توی ویندوز ۱۰ امنیتی هست تو اندروید اینقدر ویروس و کیلاگر و تروجان رو اپلیکیشن هایی همین بازار که جداگانه میده بیرون هست خودتون خبر ندارید ، کاش همه شرکت ها مثل ویندوز بودن که نتها خدماتش درسته ، بلکه مانیتور میکنه کل فعالیت های هک دنیا رو و هزارتا فعالیت که اینجا برای تازه کارهای اندروید و سن پایین ها وقت نمیشه توضیح داد ، اصلا حالا که به چرتو پرت گفتنه همین لینوکس رو تو ویندوز نشستن نوشتن خخخ ،

 2. Avatar Amir

  الان این بیاد برنامه نویسان اندروید بدبخت میشن؟

 3. Avatar سعید

  آفرین ،موافقم. کامپیوتر و لپ تاپ های اندرویدی یکپارچه و قابل sync با گوشی هامون. و اپلیکیشن های قدرتمند اندرویدی روی سخت افزارهای بمراتب قدرتمندتر دسکتاپی ، فوق العاده میشه و عملا ویندوز و مایکروسافت ، حذف میشن‌. از شر اینهمه آپدیت های ویندوزی و ویروس و … هم خلاص میشیم.
  اما متاسفانه ، همه مون میدانیم که پشت پرده بازی های تکنولوژیکی ، سیاست های پیچیده اقتصادی و حتی سیاستی نهفته س و ساخت و پاخت های شرکت ها و … ، به این سادگی ها نیست که میگیم.
  ولی خب اگر میشد که به مایکروسافت میگفتن برو به توسعه نرم افزارهات در پلتفرم های مختلف بپرداز و سیستم عامل رو رها کن ، خوب میشد.

  1. Avatar حامد نقدی

   انگار حالت خیلی خوب نیست؟
   من به عنوان برنامه‌نویس با ۲۲ سال سابقه صد سال سیاه مایکروسافت رو ول نمی‌کنم و برم با مثلا سیستم عامل دسکتاپ اندروید کار کنم.
   iOS هم که ول معطله.

   1. Avatar رادمهر

    سلام. اگر قرار بود چند صد دلار برای ویندوز بپردازید شما هم میرفتید دنبال لینوکس یا یه سیستم عامل دیگه

   2. Avatar VIP USER

    این کسایی نظر دادن همه دهه ۸۰ ۷۰ هسته ویندوز نمیشناسن فقط بلدن توی ویندوز کد لنویسن نمک بخورن نمکدون بشکنن

 4. Avatar Reza

  بجای جایگزین برای آندروید دنبال جایگزین ویندوز باشیم! اندروید به این خوبی کار میکنه ویندوز خیلی داره اذیت میکنه:/

  1. Avatar امین

   ویندوز عالی هست

   1. Avatar محمد مهدی کاظمی

    نه خیر ویندوز عالی نیست و عالی نخواهد داشت و همیشه سیستم عامل اندروید عالی و درجه یک و محشر و بی نظیر و معرکه و فوق‌العاده بود.

  2. Avatar VIP USER

   شما چند سالته عزیز؟ تو چه سیستم عاملی اصلا کدنویسی یاد گرفتی و کار میکنی؟!!!

 5. Avatar Reza

  ما فعلا منتظر هارمونی او اس هستیم

 6. Avatar رضا

  به طور قطع جایگزین اندروید است.

  1. Avatar محمد مهدی کاظمی

   نه خیر بطور قطعی سیستم عامل فیوشا جایگزین سیستم عامل اندروید نیست و نخواهد داشت و نباید جایگزین سیستم عامل اندروید باشه

  2. Avatar محمد مهدی کاظمی

   ببینید سیستم عامل فیوشا و اندروید ربطی به هم ندارند سیستم عامل فیوشا جایگاه خودش و سیستم عامل اندروید جایگاه خودش را قرار می‌گیرند