عشق‌هراسی (فیلوفوبیا) چیست و چگونه می‌توان آن را درمان کرد؟

۱۳ تیر ۱۴۰۱ | ۱۰:۰۰ ۱۳ تیر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
فیلوفوبیا یا عشق هراسی چیست و چگونه درمان می‌شود

فیلوفوبیا یا عشق‌هراسی یعنی ترس از عاشق شدن، شکل گرفتن رابطه‌ی عاشقانه و عدم توانایی در حفظ آن است. افراد زیادی در مقطعی از زندگی خود میزان کمی از ترس در عاشق شدن را تجربه می‌کنند اما وقتی این ترس شدید باشد و باعث ایجاد احساس انزوا در فرد شود نگران کننده است.

در این مطلب از دیجی‌کالا مگ می‌خواهیم درباره‌ی فیلوفوبیا، علت‌های ایجاد آن، علامت‌ها و روش درمان این فوبیای آزار دهنده صحبت کنیم.

فیلوفوبیا چیست؟

فیلوفوبیا چیست

فیلوفوبیا یا عشق‌هراسی به راحتی قابل تشخیص نیست و در مورد آن هیچ مطلبی در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) وجود ندارد. DSM منبع راهنمایی است که متخصصان سلامت روان از آن برای تشخیص بیماری‌های روانی خاص یا اختلالات سلامت روان در افراد استفاده می‌کنند. با این وجود باز هم متخصصان سلامت روان به کم کردن آثار عشق‌هراسی و درمان آن کمک می‌کنند تا زندگی شما تحت تاثیر این فوبیا قرار نگیرد.

علت‌های ابتلا به فیلوفوبیا

علت‌های ابتلا به فیلوفوبیا

ترس از عاشق شدن به دلایل زیادی در افراد ایجاد می‌شود. ما در این قسمت به معرفی مهم‌ترین و برجسته‌ترین دلایل آن می‌پردازیم.

۱. تجربیات گذشته

تجربیاتی که در اثر درگیری با یک رابطه‌ی آسیب‌زا در گذشته شکل گرفته است می‌تواند به ایجاد ترس از عاشق شدن منجر شود. تجربه‌ی خیانت و دلشکستگی می‌تواند از مهم‌ترین دلایل تمایل افراد به دوری از روابط عاشقانه باشد. همچنین مشاهده‌ی رابطه‌های ناسالم در دیگران، مثل روابط والدین و دوستان نزدیک، هم می‌تواند بر میزان این ترس تاثیر گذاشته و آن را افزایش دهد.

۲. تجربیات فرهنگی

پایین بودن سن ازدواج در بعضی از فرهنگ‌ها و فشارهایی که برای شکل‌گیری این ازدواج‌ها ایجاد می‌شود می‌تواند به ترس از عاشق شدن منجر شود. وقتی در این جوامع فرد تمایلی به تن دادن به ازدواج در سن پایین ندارد قطعا با فیلوفوبیا درگیر می‌شود.

۳. ترس از طرد شدن

تجربه‌ی طرد شدن در یک رابطه می‌تواند ترسناک باشد. مطالعات نشان می‌دهد که طرد شدن در مغز حالتی مانند تجربه‌ی درد فیزیکی در بدن ایجاد می‌کند. اغلب افراد می‌توانند رنج طرد شدن را پشت سر بگذارند و زندگی را از سر بگیرند اما اگر این تجربه‌ی دردناک چندین بار در روابط مختلف تکرار شود، فقط ترس از وارد شدن به رابطه است که برای او باقی می‌ماند.

علامت‌های درگیری با فیلوفوبیا

علامت‌های درگیری با فیلوفوبیا

علامت‌های درگیری با عشق‌هراسی در هر فرد متفاوت است اما علامت‌های مشترکی در اغلب افراد به این فوبیا تجربه شده است که در اینجا با هم می‌خوانیم.

 • فرد هیچ رابطه‌ی صمیمانه‌ای ندارد.
 • فرد همیشه در رابطه احساس اضطراب دارد.
 • فرد با فکر کردن به رابطه دچار تپش قلب، تنفس کم‌عمق و حملات پانیک می‌شود که گاهی با درد همراه است.

خطرات ابتلا به فیلوفوبیا

افرادی که به فیلوفوبیای شدید یا طولانی مدت دچار هستند خطر ابتلا به موارد زیر را دارند:

 • افسردگی
 • اضطراب
 • سوء مصرف مواد
 • افکار خودکشی

درمان فیلوفوبیا

درمان فیلوفوبیا

احتمال تجربه‌ی ترس از ورود به یک رابطه زیاد است ولی این احساسی گذرا است. اما زمانی که این احساس همیشگی باشد و روی جنبه‌های دیگر زندگی‌تان تاثیر بگذارد باید برای درمان آن اقدام کنید. بهترین اقدام برای رهایی از عشق‌هراسی مراجعه به یک مشاور روانشناس معتبر است. شما می‌توانید با کمک یک متخصص سلامت روان از بند این فوبیا رها شوید.

ممکن است مشاور روابط گذشته‌ی شما را بررسی کند تا متوجه علت ایجاد فیلوفوبیا شود. پس از آن روش درمانی مخصوص به شما را پیشنهاد می‌دهد. این درمان می‌تواند با تمرینات آرامش‌بخش شروع شود و شما را به سمت ایجاد رابطه‌ی جدید تشویق کند. همچنین ممکن است از درمان شناختی رفتاری (CBT) استفاده کند تا شما بتوانید الگوهای فکری و عاداتی که باعث ایجاد این ترس شده است را بشناسید و تغییرشان دهید.

روش درمانی دیگری که ممکن است درمانگر انتخاب کند حساسیت‌زدایی سیستماتیک است که به آن شرطی سازی متقابل هم می‌گویند. در این روش درمانگر به آرامی شما را در معرض موقعیت عاشق شدن قرار می‌دهد تا حساسیت شما را نسبت به ترس از عاشق شدن از بین ببرد. ممکن است در این روش شما مجبور شوید در دنیای واقعی عشق را از نزدیک تجربه کنید.

هیپنوتیزم درمانی روشی است که معمولا در فیلم‌ها دیده‌ایم اما باید بدانید که یک روش تاثیرگذار برای درمان فیلوفوبیا است. این روش مثل یک مراقبه‌ی هدایت شده است که به شما اجازه می‌دهد خود را در حال انجام کاری که دوست دارید تصور کنید و احساسات واقعی‌تان را تجربه کنید. سپس درمانگر با روش‌های خاص خود به اصلاح ترس شما می‌پردازد.

چگونه به تنهایی روی فیلوفوبیای خود کار کنید

چگونه به تنهایی روی فیلوفوبیای خود کار کنید

اگر فکر می‌کنید می‌توانید به تنهایی روی عشق‌هراسی خود کار کنید و آن را کاهش دهید می‌توانید از این تمرین‌ها استفاده کنید. البته باز هم توصیه‌ی ما مراجعه به یک درمانگر و انجام این تمرین‌ها با کمک او است.

 • تاریخچه‌ی روابط احساسی خود را ارزیابی کنید تا ببینید آیا آسیبی که در گذشته تجربه کرده‌اید باعث ترس از تکرار آن در رابطه‌ی جدید شده است یا خیر.
 • صداهای منفی ذهن خود را شناسایی کنید. این صداها احساس خوشبختی را در روابط از شما دور می‌کنند.
 • به خودتان اجازه دهید احساسات سخت و دشوار را تجربه کنید. با این کار یاد می‌گیرید که چطور با آن‌ها کنار آمده و از آن‌ها برای حرکت رو به جلو استفاده کنید.
 • پیش‌فرض‌هایی که در مورد روابط احساسی دارید را به چالش بکشید و مجددا ارزیابی کنید.
 • ریشه‌ی مقاومت‌تان در برابر ورود به رابطه‌ی احساسی جدید یا ایجاد یک رابطه‌ی دوستانه با افراد جدید را پیدا کنید.

مرور کلی

برای همه‌ی ما پیش آمده که قبل از ورود به یه رابطه‌ی احساسی یا در حین درگیر شدن با عشق کمی بترسیم و با احتیاط پیش برویم. این یک احساس طبیعی است اما اگر این ترس آن‌قدر شدید باشد که مانع از ایجاد ساده‌ترین روابط دوستانه شود و زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد مشکل‌ساز است. فرد مبتلا به فیلوفوبیا یا عشق‌هراسی از اینکه کسی عاشق او شود یا خودش درگیر عشق شود می‌ترسد و به همین دلیل منزوی می‌شود. اگر شما هم با علائمی که در این مطلب بیان شد درگیر هستید بهتر است حتما برای درمان به یک درمانگر مناسب مراجعه کنید.

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: Webmd

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
 1. Avatar فراموش شده فلک

  خیلی این مطالب خوب اما به درد من نمیخوره آخه من۵۷ ساله ام الان نه گزینه خوب برای پیوند دارم ونه فرصتی برای مادر شدن همیشه بیست سال دیرتر میفهمم.چقدر بده به زور ایمیل میخواهین

  1. Avatar رامین

   با این شرایط وحشتناک اقتصادی سیاسی اجتماعی فرهنگی و ،،، کسی جرات ازدواج نداره پس شما هم نگران نباشید،،، اینایی که به دنیا آمدن اکثرا ناراضین و هر روز با والدینشون جر و بحث دارن