اینترنت ماهواره‌ای استارلینک چگونه کار می‌کند؟

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۲۰:۰۰ ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
اینترنت استارلینک

طی چند سال اخیر اینترنت ماهواره‌ای استارلینک سروصدای زیادی راه انداخته که می‌توان با بهره‌گیری از آن در کشورها و مناطق مختلف به اینترنت پرسرعت دسترسی پیدا کرد. اما آیا این اینترنت در کشورهای مختلف فعال شده و استفاده از آن امکان‌پذیر است؟ در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

استارلینک به زبان ساده یک سرویس اینترنت ماهواره‌ای است که یکی از زیرمجموعه‌های شرکت SpaceX محسوب می‌شود. ابتدا این سرویس کار خود را با ارائه‌ی اینترنت برای بخش‌هایی از آمریکا آغاز کرد ولی طی ماه‌های گذشته شمار کشورهایی که از خدمات آن بهره‌مند شده‌اند، به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده است. به مرور زمان، استارلینک قصد دارد برای تقریبا تمام کشورها خدمات خود را ارائه کند.

اینترنت ماهواره‌ای استارلینک چگونه کار می‌کند؟

اینترنت استارلینک

خدمات اینترنت ماهواره‌ای سال‌هاست که وجود دارد و در این زمینه چندین شرکت فعال هستند. برای این خدمات معمولا یک ماهواره، ایستگاه زمینی و دیش ماهواره درگیر هستند. زمانی که می‌خواهید یک سایت باز کنید، درخواستی از کامپیوتر به روتر و سپس به دیش ماهواره ارسال می‌شود و این درخواست به ماهواره‌ی قرار گرفته در فضا منتقل می‌یابد. ماهواره سپس اطلاعات را راهی یک ایستگاه زمینی می‌کند و این ایستگاه با سرور مربوط به سایت موردنظر ارتباط برقرار می‌کند. در نهایت ماهواره‌ی موجود در فضا این اطلاعات را دریافت می‌کند و به دیش ماهواره موجود در خانه‌ یا محل کار کاربر منتقل می‌کند.

اگرچه این فرایند بسیار طولانی به نظر می‌رسد، اما اساسا تفاوت زیادی با اینترنت مرسوم ندارد و به جای سیم، از فناوری‌های بی‌سیم استفاده می‌شود. مهم‌ترین تفاوت ماهواره‌های استارلینک با ماهواره‌های قدیمی به مدار آن‌ها برمی‌گردد. ماهواره‌های شرکت‌هایی مانند HughesNet و Viasat در مدار زمین‌ایستا (geostationary) با فاصله‌ی تقریبی ۳۵ هزار کیلومتر نسبت به کره زمین قرار دارند. این ماهواره‌ها مناطق بسیار وسیع‌تری را پوشش می‌دهند ولی از طرف دیگر میزان تاخیر آن‌ها بسیار بیشتر است و سرعت پایین‌تری ارائه می‌دهند.

اینترنت استارلینک

اما ماهواره‌های استارلینک در مدار پایینی زمین (Low Earth Orbit) قرار دارند و فاصله‌ی آن‌ها نسبت به کره زمین حدود ۵۵۰ کیلومتر است. این ماهواره‌ها مناطق کوچک‌تری را پوشش می‌دهند اما به لطف همین فاصله‌ی کمتر نسبت به زمین، سرعت بالاتر و تاخیر پایین‌تری را به ارمغان می‌آورند. در حال حاضر بیش از ۲ هزار ماهواره‌ی استارلینک راهی فضا شده است و این شرکت قصد دارد شمار ماهواره‌ها را به بیش از ۴۲ هزار عدد برساند.

اینترنت استارلینک مناسب چه افرادی است؟

ایلان ماسک می‌گوید اینترنت استارلینک در وهله‌ی اول مناسب افرادی است که در منطقه‌ی زندگی خود به هیچ نوع اینترنتی دسترسی ندارند یا اینکه کیفیت اینترنت بسیار پایین است. با توجه به اینکه برای بهره‌گیری از این اینترنت عملا فقط به یک دیش ماهواره مخصوص نیاز دارید، کاربران در انواع و اقسام مکان‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند. البته در حال حاضر کاربران برای استفاده از این سرویس باید یک آدرس مشخص را ثبت کنند. این یعنی نمی‌توانند به سادگی دیش ماهواره را با خود به شهرها یا کشورهای مختلف ببرند. البته احتمالا در آینده این قابلیت برای کاربران فعال خواهد شد.

اینترنت استارلینک

با توجه به اینکه استارلینک همچنان در ابتدای فعالیت خود قرار دارد، قطعی اینترنت پدیده‌ی رایجی برای آن محسوب می‌شود. در حال حاضر به طور میانگین در هر ماه ۱۰۰ تا ۱۵۰ ماهواره‌ی جدید به این شبکه اضافه می‌شود و به همین خاطر به مرور زمان مشکلات قطعی اینترنت کمتر خواهد شد.

سرعت اینترنت استارلینک چقدر است؟

اینترنت استارلینک

این شرکت می‌گوید کاربران اینترنت ماهواره‌ای استارلینک با سرعت بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ مگابیت در ثانیه روبرو می‌شوند و میزان تاخیر هم حدود ۲۰ میلی‌ثانیه است. بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، میانگین سرعت این سرویس در مناطق مختلف حدود ۱۰۵ مگابیت در ثانیه است و میانگین تاخیر آن هم به ۴۰ میلی‌ثانیه می‌رسد.

برای این سرویس چقدر باید پرداخت کنید؟

Starlink

برای خرید تجهیزات موردنیاز باید ۵۹۹ دلار بپردازید و به منظور بهره‌گیری از اینترنت هم باید ماهانه ۱۱۰ دلار پرداخت کنید. باید خاطرنشان کنیم خود کاربران باید تجهیزات را در مکان موردنظر خود نصب کنند که البته انجام این کار چندان سخت و پیچیده نیست.

در حال حاضر این سرویس برای کدام کشورها ارائه شده است؟

شرکت SpaceX به تازگی اعلام کرده که در حال حاضر کاربران ساکن ۳۲ کشور جهان می‌توانند از خدمات استارلینک بهره ببرند. در بین این کشورها نام مکزیک، چندین کشور اروپایی و نیوزیلند دیده می‌شود. از طرف دیگر تقریبا تمام کشورهای جهان هم قرار است در سال ۲۰۲۳ از خدمات استارلینک بهره‌مند شوند.

Starlink map

تا مدتی قبل کاربران برای خرید تجهیزات استارلینک باید ماه‌ها منتظر می‌ماندند اما حالا قرار است این تجهیزات خیلی سریع و بدون معطلی برای خریداران ارسال شود. در بین کشورهایی هم که قرار نیست این سرویس را دریافت کنند می‌توانیم به ایران، سوریه، کوبا، کره شمالی، افغانستان، چین و روسیه اشاره کنیم.

منبع: How To Geek

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar محمود

    چقدر گرون فروش، ماهی ۱۰۰ دلار !
    حالا درسته اسمش ماهواره ایه ولی نگهداری تجهیزات اینقدر هزینه نداره