با تمام شدن نوروز با پول‌های عیدی چکار کنیم؟

۲ بهمن ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
با پول عیدی چی بخرم نی نی سایت

یاد وقتی پدربزرگم هنوز زنده بود و هر سال عید با همه‌ی نوه‌ها لم می‌دادیم روی پاهای استخوانی‌اش. یکی را مامور می‌کرد دعای تحویل سال بخواند بعد یکی‌یکی برایمان فال حافظ می‌گرفت و به همه می‌گفت: «اقبالت بلنده». بعد کم‌کم عیدی پدر و عمو و عمه و دایی‌ها و خاله‌ها می‌رسید. با ذوق و شوق توی کیف پولمان جا می‌دادیمشان و مثل گنج از آن مراقبت می‌کردیم. نقشه کشیدن برای این گنج بخش جذاب‌تر ماجرا بود.

خیلی از نقشه‌های رویایی بچه‌ها، به پول‌های پس‌انداز شده‌ای که نمی‌دانستند آخرش چطور خرج شدند، تبدیل می‌شد. آرزوهای آن روزها مال همان روزها بودند و می‌شد دنیای کوچک آن‌ها را عوض کنند. اگر شما هنوز برای عیدی‌هایتان نقشه می‌کشید، دنبال آرزوهای کوچکتان بگردید و به آن‌ها جامه عمل بپوشانید.

در این مطلب از دیجی‌کالا مگ می‌خواهیم چند راه و روش عالی برای خرج کردن عیدی‌ها به شما پیشنهاد بدهیم و حتی بگوییم با عیدی فرزندانتان چه بکنید که هم آن‌ها خوشحال باشند هم شما. پس قبل از اینکه عیدی‌ها را بی‌هدف خرج کنید این مطلب را تا آخر بخوانید.

قانون پس‌انداز و خرج کردن

محاسبه عیدی

قبل از خرج کردن عیدی‌ها باید روش دسته‌بندی و قانون پس‌انداز کردن را با هم مرور کنیم تا بدانید چقدر از پول‌هایتان را می‌توانید خرج کنید و چقدر را پس‌انداز، که هم فشار مالی را تجربه نکنید هم پس‌انداز خوبی داشته باشید. قانون ۵۰-۳۰-۲۰ یکی از کاربردی‌ترین قانون‌ها برای خرج و پس‌انداز پول است. شما ۵۰٪ از درآمد خود را برای رفع نیازهای‌تان خرج می‌کنید، ۳۰٪ را برای رسیدن به خواسته‌های خود صرف می‌کنید و ۲۰٪ را پس‌انداز می‌کنید. البته اگر در زمان کسب درآمد (مثلا وقتی عیدی گرفتید) خواسته‌ی خاصی ندارید می‌توانید ۳۰٪ مربوط به این بخش را هم به پس‌اندازتان اضافه کنید.

یعنی اگر فرض کنیم شما ۴ میلیون تومان پول به دست می‌آورید، ۲ میلیون تومان را خرج نیازهای خود می‌کنید، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را به خواسته‌ها و خرید چیزهایی که دوست دارید داشته باشید اختصاص می‌دهید و ۸۰۰ هزار تومان را هم پس‌انداز می‌کنید. اگر هم بدهی دارید ابتدا ۲۰٪ پس‌انداز را به آن اختصاص می‌دهید و اگر نیاز به پول بیشتری داشتید، به سراغ ۳۰٪ بودجه‌ی خواسته‌ها می‌روید.

حالا که با هم قانون پس‌انداز و خرج کردن پول‌ها را یاد گرفتیم، با خیالی راحت به سراغ روش‌های خرج کردن عیدی می‌رویم.

با عیدی بچه‌ها چه کنیم؟

پول عیدی بچه ها در عید نوروز

بهتر است اول به سراغ بچه‌ها برویم و برای عیدی‌هایی که گرفته‌اند برنامه‌ریزی کنیم. چون ممکن است اگر دیر بجنبید تمام آن پول‌ها تبدیل به بستنی و پفک و بازی کامپیوتری شوند. پس بدون از دست دادن وقت با هم روش‌های مناسب خرج کردن عیدی آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 • اول با بچه‌ها صحبت کنید و ماهیت پول را برای آن‌ها توضیح دهید. به آن‌ها بگویید آنقدری به پول اهمیت بدهند که نه به آدمی خسیس تبدیل شوند و نه اینکه به ولخرجی دست بزنند. آن‌ها باید بدانند که روش‌های مناسبی برای استفاده از پول وجود دارد که هم برایشان لذت‌بخش است و هم خیال آن‌ها را از داشتن میزان معینی پول راحت می‌کند.
 • سپس به آن‌ها پیشنهاد بدهید که بخشی از پول عیدی را پس‌انداز کنند. مزایای پس‌انداز را برایشان توضیح بدهید و بگویید فقط لازم است بخشی از آن را پس‌انداز کند تا اگر در آینده نیاز به خرید وسیله یا کتابی داشت، بتواند از پس‌انداز خود استفاده کند.
 • حالا وقت رفتن به بانک است. همراه با کودکتان به یک بانک نزدیک خانه بروید و برای او حساب باز کنید. باز کردن حساب بانکی در کودک حس خوبی ایجاد می‌کند، احساس می‌کند بزرگ شده و می‌تواند مثل والدینش رفتار کند. حتی می‌توانید به او بگویید از این به بعد بخشی از پول تو جیبی خود را هم می‌تواند در این حساب پس‌انداز کند.
 • در راه برگشت از بانک یک کیف پول مناسب برای او بخرید و به او یاد بدهید که باید از اسکناس‌ها چطور نگهداری کند تا آسیب نبینند. وقتی به خانه رسیدید با هم پول‌ها را دسته‌بندی کنید و در کیف پول بچینید.
 • آخرین کار نوشتن لیست خرید است. از او بخواهید لیستی از چیزهایی که لازم دارد بنویسد. سپس با هم آن را بررسی کنید و قیمت حدودی هر کدام را به لیست اضافه کنید. حالا برای خرید آن‌ها برنامه‌ریزی کنید تا او با فرآیند نوشتن لیست خرید، اولویت‌بندی خرید و برنامه‌ریزی برای تهیه‌ی آن‌ها آشنا شود. با انجام این کار فرزند شما با ارزش پول در آوردن و روش خرج کردن صحیح در کنار پس‌انداز را یاد می‌گیرد.

چند پیشنهاد خرید برای بچه‌ها

در زیر پیشنهادهایی برایتان آماده کرده‌ایم که می‌توانید با عیدی بچه‌ها بخرید. این وسایل می‌تواند در فرآیند یادگیری پس‌انداز مناسب باشد یا به افزایش خلاقیت و هوش آن‌ها کمک کند. با ضربه زدن یا کلیک کردن روی نام هر کدام از بخش‌ها می‌توانید برای خرید محصول اقدام کنید.

با عیدی خودمان چه کنیم؟

محصولات تخفیف خورده دیجی کالا با پول عیدی

به بحث جذاب عیدی‌های خودمان می‌رسیم. خرج کردن پول‌هایی که هدیه گرفته‌ایم واقعا لذت‌بخش است و گاهی مثل رسیدن به گنج؛ چون بدون زحمت کشیدن یک پول عالی به دستمان رسیده و می‌توانیم بدون نگرانی برای خرج کردنش نقشه بکشیم. البته در این نقشه کشیدن ما هم به کمک‌تان آمده‌ایم و چند پیشنهاد عالی برایتان داریم که در ادامه می‌خوانید.

پس‌انداز کنید

به غیر از نقشه کشیدن برای خرید وسایلی که به آن‌ها نیاز داریم یا دوست داریم داشته باشیم، باید مثل همان کاری که با عیدی بچه‌ها انجام دادیم، بخشی از آن پول را پس‌انداز کنیم تا بعدا بتوانیم استفاده کنیم. اگر به نگهداری پول در بانک علاقه‌ای ندارید می‌توانید با آن طلا بخرید و نگه دارید. این مدل پس‌انداز هم مطمئن است و هم از ظاهر زیبایش می‌توانید همیشه استفاده کنید.

اهل طبیعت‌گردی هستید؟ تجهیزات مناسب بخرید

خرید تجهیزات طبیعت گردی و کمپینگ با پول عیدی

اگر اهل طبیعت‌گردی هستید، الان بهترین فرصت برای خرید تجیزات سفر و کمپینگ است. حتما شما هم خوب می‌دانید که هزینه‌ی خرید تجیزات با کیفیت سفر کمی بالا است پس حالا که پول عیدی به کمک‌تان آمده، بد نیست چند قلم از این وسایل را بخرید. در لیست زیر چند وسیله‌ی کاربردی با قیمت مناسب را می‌توانید ببینید و بخرید.

اهل سفر هستید؟ وقت خرید کوله و چمدان رسیده

اگر زیاد سفر می‌روید یا دوست دارید در سفر همه‌ی وسایل را به بهترین شکل با خود به همراه داشته باشید، خرید یک چمدان جا دار، یک کوله‌ی مناسب و نظم‌دهنده‌های مناسب برای چمدان را به شما توصیه می‌کنیم. اگر با پول‌های عیدی این وسایل را بخرید یک عمر سفر آسان و منظم را به خودتان هدیه داده‌اید.

گوشی موبایل، تبلت و کالای دیجیتال، انتخابی مناسب برای اهل تکنولوژی

خرید آنلاین گوشی با پول عیدی

اگر گیمر هستید، در شبکه‌های اجتماعی فعال هستید، کتاب‌ آنلاین می‌خوانید یا اهل فیلم دیدن با تبلت هستید شاید این بهار فرصت خوبی باشد که تجهیزات خود را ارتقا دهید. خرید یک موبایل، تبلت یا کالای دیجیتال می‌تواند انجام فعالیت‌های مورد علاقه‌تان را لذت‌بخش‌تر کند.

علاقه‌مند به موسیقی هستید؟ وقت خرید گجت‌ها و آلبوم‌های موسیقی است

فرقی ندارد موسیقی می‌نوازید، دوست دارید نواختن یک ساز را یاد بگیرید یا از شنیدن موسیقی لذت می‌برید. به هر حال موسیقی می‌تواند زندگی را دوست‌داشتنی‌تر کند و احساسات را در لحظه لحظه‌ی آن جاری کند. اگر شما هم از عاشقان موسیقی هستید می‌توانید با عیدی امسال‌تان یک ساز بخرید و سال ۱۴۰۲ را به سالی که نوازنده می‌شوید تبدیل کنید. همچنین می‌توانید چند آلبوم موسیقی و گجت‌های مناسب برای گوش دادن به موسیقی بخرید تا در تمام لحظات موزیک زمینه‌ی زندگی‌تان را خودتان پخش کنید.

به نجوم علاقه دارید؟ چرا آسمان را واضح‌تر نبینید؟

خرید وسایل نجوم با پول عیدی

آسمان مرموز‌ترین چیزی است که بشر از همان روزی که توانست سرش را بالا بگیرد به آن فکر کرده است. انسان‌های غارنشین و نئاندرتال‌ها با همان کنجکاوی‌ای به آسمان نگاه می‌کردند که ما نگاه می‌کنیم. فقط تفاوتش در این است که آن‌ها در آسمان خدایان ستاره‌ای را برای خودشان تصور می‌کردند اما ما به تماشای سیارات، ستاره‌ها و سحابی‌های چشم‌نواز می‌نشینیم و از دیدن آن‌ها حسابی لذت می‌بریم. اگر شما هم از دوست‌داران نجوم هستید و می‌خواهید شب‌هایی که آسمان صاف است کمی بیشتر به اجرام آسمانی نزدیک شوید، یک تلسکوپ یا دوربین دو چشمی بهترین انتخابی است که می‌توانید داشته باشید.

امسال بهار با عیدی‌هایتان بیشتر ورزش کنید

سال جدید همیشه با تصمیم‌های جدید و عالی همراه است. یکی از این تصمیم‌ها که پایه‌ی ثابت لیست اهداف هر سال است، شروع یک ورزش جدید یا جدی‌تر ورزش کردن است. اگر ورزش کردن و تجربه‌ی فعالیت‌های جدید در لیست اهداف امسال شما هم قرار دارد، خرید یک وسیله‌ی ورزشی می‌تواند روش خوبی برای خرج کردن پول‌های عیدی باشد.

به نقاشی علاقه‌مندید؟ امسال وقت یاد گرفتن است

خرید لباس و وسایل نقاشی با پول عیدی

هنر همیشه در زندگی انسان نقش مهمی به عهده داشته است. فرقی ندارد که خیاطی می‌کنید، خطاط هستید، آواز می‌خوانید یا دوست دارید نقاشی بکشید. بالاخره هنر در زندگی شما جریان دارد و وقتی به آن مشغول هستید، انگار چیزی از عمر شما کم نشده است. اگر دوست دارید نقاشی کنید و امسال تابلوهای روی دیوار خانه‌تان را خودتان آماده کنید، پس بهتر است عیدی‌ها را صرف خرید تجهیزات نقاشی و طراحی کنید. با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت می‌توانید به ویدیوهای آموزشی در حوزه‌ی مورد علاقه‌تان برسید و همین امروز کار را شروع کنید.

این بهار از پوست‌تان بیشتر مراقبت کنید

بهار که می‌رسد نور آفتاب بیشتر می‌شود و پوست بیشتر در معرض اشعه‌ی UV قرار می‌گیرد. همچنین نازک شدن لباس‌ها، زیاد شدن سفرها و دورهمی‌ها در هوای آزاد هم باعث می‌شود پوست بیشتر در معرض خشکی یا لکه شدن قرار داشته باشد. پس پیشنهاد ما به شما، خرید چند محصول مراقبت از پوست است تا بتوانید با پوستی شفاف و سالم در تمام این فعالیت‌ها حضور داشته باشید و مطمئن باشید آسیبی به آن نمی‌رسد.

یک پیشنهاد متفاوت

با پول عیدی چی بخریم

ما در روزهای پایانی سال ۱۴۰۱ مطالبی حاوی پیشنهادات مناسب برای خرید عیدی آماده و منتشر کردیم که به نظر می‌رسد برای خرج کردن عیدی‌ها هم مناسب باشد. اگر محصول مورد علاقه‌تان را در این مطلب پیدا نکردید، سری به مطالب زیر بزنید. شاید پیشنهادهای آن‌ها جذاب‌تر باشند.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶ دیدگاه
 1. Avatar ملینا

  ما آن قدر عیدی زیادی ن میگیریم که به خواهیم
  چیز هایی به این گرو نی رابگیریم????

 2. Avatar میلاد

  به نضر من این وسایل گران هستند و وسایل ارزانتر و متنو تر باشد
  باتشکر دیجی کالا

  1. Avatar میلاد

   به جای این کارا به بچه ها عیدی بده *دیجی کالا *

 3. Avatar پویا

  از آب گل آلود ماهی نگیرید. بزارید مردم پولاشونو جم کنن :دی

 4. Avatar nazanin

  با پولهای عیدی خود چه کنیم ؟

  بدهیم به دیجیکالا 😀

 5. Avatar mmd

  واسه عیدی هامونم نقشه کشیدید

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه