راهنمای خرید ویلچر؛ انواع، نکات مهم خرید و بهترین روش نگهداری

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه

خرید ویلچر کاری به ظاهر ساده است اما وقتی برای اولین بار قرار باشد یک ویلچر بخرید متوجه می‌شوید که باید نکات بسیار زیادی را برای انتخاب مناسب‌ترین محصول بدانید. به همین دلیل تصمیم گرفتیم که یک راهنمای خرید ویلچر کامل اما ساده را در دیجی‌کالا مگ منتشر کنیم تا هر زمانی که شما قصد خرید این مجصول را داشته باشید بتوانید از آن استفاده کنید.

ویلچر چیست؟

ویلچر یک نوع صندلی متحرک است که چند چرخ دارد و وقتی روی آن می‌نشینید، یک محافظ زیر پاهاتان قرار می‌گیرد تا سنگینی پا را از بین ببرد. این صندلی متحرک حالت ساده که با نیروی بدن شخص حرکت می‌کند، برقی و کنترلی دارد. همچنین نوع تخصصی آن برای ورزشکاران و حرکت در ساحل طراحی شده است.

مقایسه‌ی ویلچر دستی و برقی

معمولا وقتی قرار بر خرید ویلچر است از خودمان می‌پرسیم که چه ویلچری بخریم. در این بخش قرار است به همین موضوع بپردازیم. اولین و مهم‌ترین موضوعی که باید قبل از اقدام به خرید انواع ویلچر مشخص کنید، برقی یا دستی بودن آن است. ویلچرهای دستی با نیروی بدن کاربر یا شخص مراقب به حرکت در می‌آیند. مقرون‌به‌صرفه هستند، وزن کمی دارند و حمل‌ونقل آن‌ها آسان است. منبع نیروی محرکه‌ی ویلچرهای برقی باتری است و کاربر می‌تواند با کمک یک دنده و چند دکمه به راحتی آن را حرکت دهد.

این مدل برای افرادی که مشکل تحرک در بالاتنه دارند کاملا مناسب است. ویلچرهای برقی آزادی عمل بیشتری به کاربر می‌دهند و افراد می‌توانند بدون نیاز به کمک گرفتن از دیگران به راحتی مسافت‌های طولانی را طی کنند. اما نسبت به ویلچرهای دستی سنگین‌تر و گران‌تر هستند. در نهایت انتخاب دستی یا برقی بودن ویلچر به نیازهای شخص، سبک زندگی و بودجه‌ای دارد که برای خرید در نظر گرفته است.

مهم‌ترین نکات خرید ویلچر خوب

خرید ویلچر معمولی

قبل از اینکه انواع محصولات را در این راهنمای خرید ویلچر بررسی کنیم، باید با نکات مهمی که باید قبل از خرید در نظر گرفته شوند، آشنا شوید. مهم‌ترین و اساسی‌ترین نکته در انتخاب ویلچر، ارزیابی و بررسی نیازهای حرکتی است. آیا قرار است در فضای بسته از آن استفاده کنید یا قصد حرکت در خیابان و معابر را دارید؟ آیا مسیر شما پر از شیب یا پیچ ‌و خم است یا در مسیرهای هموار حرکت می‌نید؟

اندازه و وزن بدن یک نکته‌ی مهم دیگر است که باید قبل از خرید در نظر گرفته شود. ظرفیت وزنی ویلچر را بر اساس تیپ بدنی‌تان انتخاب کنید تا در زمان استفاده با مشکل روبه‌رو نشوید. بعد از ارزیابی این دو مورد، امکانات اضافه‌ی ویلچر را هم بررسی کنید. قابلیت تنظیم پشتی، تکیه‌گاه و زیرپایی از مهم‌ترین امکاناتی است که باید کاملا ارزیابی شوند. در نهایت هم بودجه‌ی خود را در نظر گرفته و بهترین گزینه در محدوده‌ی بودجه‌تان را انتخاب کنید.

البته نکات دیگری هم برای خرید ویلچر مناسب وجود دارد که در ادامه‌ی این راهنمای خرید ویلچر با آن‌ها آشنا می‌شوید.

راحتی

اولین چیزی که باید به آن توجه کنید ویژگی‌هایی است که رفت‌وآمد را برای شما آسان‌تر می‌کند. کنترل دستی، زیرپایی، اهرم و هر چیز دیگری که حرکت و استفاده را برای شما راحت‌تر می‌کند را بررسی کنید. فراموش نکنید که دلیل اصلی شما برای خرید ویلچر، حرکت کردن بدون تلاش زیاد و کمک دیگران است.

صندلی

کوسن‌، پشتی و تکیه‌گاه اجزای اصلی صندلی هستند. ویژگی‌ها و قابلیت‌های این بخش‌ها می‌تواند میزان راحتی و نوع قرارگیری وضعیت بدن شما را تعیین کند. کوسن‌ها معمولا از فوم یا ژل تولید می‌شوند و می‌تواند برای ساعت‌های طولانی فشاری که در اثر نشستن ایجاد می‌شود را کم کنند. تکیه‌گاه و پشتی هم باید قابل تنظیم باشد تا با توجه به موقعیت بدن شما تنظیم شده و به شما احساس راحتی بدهد.

اندازه‌ی صندلی

بزرگ و جادار بودن صندلی بسیار مهم است چون شما می‌توانید به راحتی روی صندلی عقب رفته، تکیه داده و حرکت کنید. اما این بزرگ بودن برای افراد کوتاه قد می‌تواند آزاردهنده باشد. پس اندازه‌ی صندلی را متناسب با قد و تیپ بدنی‌تان انتخاب کنید.

ارتفاع صندلی

ارتفاع صندلی را هم باید بر اساس قد و جثه‌ی خود انتخاب کنید. هرچه ارتفاع صندلی بیشتر باشد، فاصله‌ی بین نشیمنگاه و زیرپایی بیشتر می‌شود. پس اگر قد بلندی ندارید به سراغ صندلی‌های خیلی مرتفع نروید. اگر به صورت حضوری خرید می‌کنید حتما یک بار روی صندلی نشسته، تمام این موارد را چک کنید. اگر هم قرار است ویلچر را به صورت آنلاین بخرید حتما قسمت مشخصات فنی را بخوانید و با اندازه‌های بدن خود تطبیق دهید.

دسته‌ها

دسته‌های صندلی به استراحت بازوهای شما کمک می‌کنند. همچنین به شما این امکان را می‌دهند که کف دست‌هایتان را آزاد نگه دارید و به راحتی هر چیزی که می‌خواهید را در دست بگیرید. پس در زمان خرید به راحتی و اندازه‌ی دسته‌ها دقت کنید.

چرخ‌ها

همانطور که می‌دانید چرخ‌ها اصلی‌ترین قسمت یک ویلچر هستند و اگر کیفیت پایینی داشته باشند جابه‌جایی شما را مختلف می‌کنند. پس حتما کیفیت و کارآیی چرخ‌ها را بررسی کنید. ویلچرهای استاندارد تایرهای لاستیکی جامد دارند که بسیار بادوام هستند اما در زمان استفاده یکی سخت و خشن می‌چرخند. لاستیک‌های پنوماتیک یا پر از هوا سواری نرم‌تری به شما می‌دهند اما نسبت به نوع قبلی نیاز به نگهداری بیشتری دارند. بعضی از ویلچرها هم چرخ‌های عقبی بزرگتری دارند که می‌توانند در فضای باز پایداری و عملکرد بهتری به شما ارائه دهند.

ترمز

ترمزهای با کیفیت به شما اجازه می‌دهند در هر زمان و مکانی که بخواهید توقف کنید. این نکته زمانی اهمیت خود را نشان می‌دهد که قرار باشد در مسیر شیب‌دار حرکت کنید. ترمز اغلب ویلچرهای دستی توسط کاربر یا مراقب کنترل می‌شوند اما ویلچرهای برقی ترمزهای خودکار دارند که بلافاصله بعد از رها کردن دنده، به سرعت ویلچر را متوقف می‌کنند.

کنترل‌های دستی

کنترل‌های دستی به شما این امکان را می‌دهد که سرعت و جهت ویلچر را تعیین و کنترل کنید. اگر به بیماری آرتریت یا سایر بیماری‌هایی که روی دست‌ها تاثیر می‌گذارد مبتلا هستید، باید محصولی را انتخاب کنید که کنترل‌های دستی عالی و کاربردی داشته باشد.

زیرپایی

زیرپایی از اجزای ضروری ویلچر است و می‌تواند پاها را در وضعیت خوب و با ثباتی حفظ کند. زیرپایی بعضی از صندلی‌های چرخ‌دار قابلیت تا شدن دارند تا در زمان سوار و پیاده شدن احساس راحتی بیشتری داشته باشید. بعضی دیگر هم از پایه جدا می‌شوند تا استفاده از صندلی راحت‌تر شود. همچنین بعضی از صندلی‌ها امکان بالا و پایین بردن زیرپایی را در اختیار شما قرار می‌دهند تا بتوانید بر اساس نیازتان آن را جابه‌جا کنید.

جنس قاب

آخرین نکته‌ی قابل ارزیابی در این راهنمای خرید ویلچر هم جنس قاب محصول است. فریم‌های ویلچر معمولا از فولاد، آلومینیوم یا تیتانیوم ساخته می‌شوند. فریم‌های فولادی محکم اما بسیار سنگین هستند. فریم‌های آلومینیومی سبک و قابل حمل هستند. اما فریم‌های تیتانیومی مزایای هر دو را یکجا دارند؛ یعنی سبک و محکم هستند اما قیمت بالاتری هم نسبت به دو نوع دیگر دارند.

راهنمای خرید ویلچر برقی

خرید ویلچر برقی

اگر قصد خرید ویلچر برقی دارید باید علاوه بر نکاتی که بالاتر به آن اشاره شد، ۲ نکته‌ی زیر را هم بررسی کنید تا از عملکرد مناسب ویلچر خود مطمئن باشید.

باتری

در خرید ویلچر برقی باید به جنس باتری‌ دقت کنید. باتری این محصول دو نوع خشک و مرطوب دارد. اگر باتری ویلچر انتخابی شما مرطوب است باید در زمان جابه‌جایی آن در هواپیما بسیار مراقب بوده، باتری را حتما از دستگاه خارج کنید. پس حتما در زمان انتخاب ویلچر نوع باتری را بررسی کرده و راهنمای نگهداری از آن را با دقت بخوانید.

سیستم بالارونده

بعضی از ویلچرهای برقی سیستم بالارونده دارند. یعنی می‌توانید بدون نیاز ه کمک دیگران از پله‌ها بالا بروید. اگر مسیری که قرار است در آن تردد کنید ناهموار است و همیشه با پله‌ها درگیر هستید، حتما یک ویلچر برقی مجهز به سیستم بالارونده انتخاب کنید.

راهنمای تعیین اندازه‌ی ویلچر

برای تعیین اندازه‌ی مناسب ویلچر باید به روش زیر عمل کنید:

  • پهنای باسن خود را اندازه بگیرید. برای اندازه‌گیری به صورت نشسته از یک طرف تا طرف دیگرِ‌ لگن خود را اندازه بگیرید و ۸ تا ۱۰ سانتیمتر به آن اضافه کنید. عرض صندلی باید متناسب با عرض باسن باشد.
  • طول ساق پای خود را از پشت زانو تا کف پا اندازه بگیرید. ارتفاع صندلی باید با این اندازه متناسب باشد تا پاها راحت روی زیرپایی قرار بگیرد.
  • برای تعیین ارتفاع مناسب تکیه‌گاه صندلی، از پایین‌ترین نقطه‌ی بدن به حالت نشسته، یعنی از قسمت باسن، تا بالای سر خود را اندازه بگیرید. تکیه‌گاه باید متناسب با این اندازه باشد تا بتوانید به راحتی تکیه بدهید.

تعمیر و نگهداری ویلچر

آخرین موضوعی که در راهنمای خرید ویلچر به آن می‌پردازیم، تعمیر و نگهداری از آن است. نگهداری و رسیدگی منظم به ویلچر باعث افزایش طول عمر و عملکرد مناسب آن در طول مدت استفاده می‌شود. لیست زیر مجموعه‌ای از اقدامات است که باید به صورت دوره‌ای و طبق یک برنامه‌ی منظم انجام شود:

  • تمیز کردن منظم قاب و روکش صندلی
  • بررسی فشار لاستیک
  • روغن‌کاری قطعات متحرک
  • بررسی ترمزها
  • بررسی اجزای الکتریکی ویلچر برقی
  • تعویض لاستیک‌ها و بالشتک‌های فرسوده
  • سرویس و تعمیر دوره‌ای ویلچر توسط متخصص

مرور کلی

خرید ویلچر کاری به ظاهر ساده اما پر از نکته است که باید با دقت انجام شود. در این مطلب سعی کرده‌ایم که یک راهنمای خرید ویلچر کامل و ساده برای شما آماده کنیم تا در زمان خرید، به راحتی بتوانید محصول مناسب خود را انتخاب کنید. همچنین روش اندازه‌گیری ویلچر و نگهداری از آن را هم به شما آموزش دادیم تا مناسب‌ترین محصول را خریداری کرده و بتوانید به مدت طولانی از آن استفاده کنید.

منابع: mobilityshop, wikipedia, silvercrossبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما