چرا نوزادان در خواب لبخند می‌زنند؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
لبخند زدن نوزاد هنگام خواب

در میان تمام اولین نقاط عطف کودک شما، لبخند زدن یکی از زیباترین‌هاست! در حالی که مشتاقانه منتظر اولین خنده هستید، ممکن است کودک شما با لبخندی کوچک در هنگام خواب حتی در چند هفته اول پس از تولد، شما را شگفت زده کند. نگاه کردن به خوابیدن نوزاد برای پدر و مادر بسیار جذاب است. وقتی که شما هنگام خوابیدن او لبخندش را هم ببینید که انگار دنیا روشن‌تر از قبل می‌شود. در اینجا، نگاهی به دلایل احتمالی، الگوی خوابیدن نوزاد تازه متولد شده و نحوه تشویق لبخند کودک خود در هنگام بیدار بودن نیز خواهیم انداخت.

لبخند زدن نوزاد در خواب: بازنمایی یا واقعیت؟

لبخند خواب آلود کودک شما اگرچه شایان ستایش است، اما احتمالاً نتیجه یک واکنش غیر ارادی است. نوزادان می‌توانند در مراحل مختلف خواب چهره‌های بسیار واضحی بسازند. Amaka Priest، پزشک متخصص اطفال و عضو مادربرد Swehl’s، پانل مشاوران برند متشکل از پزشکان، و متخصصان شیردهی، توضیح می‌دهد که دیدن اولین لبخند نوزاد در هنگام خواب غیر عادی نیست. جالب اینجاست که نوزادان ممکن است در هنگام خواب نیز اخم کنند، تکان بخورند، به هم بزنند یا لب‌های خود را بمکند.

این واکنش‌ها هنگام خوابیدن نوزاد ممکن است به عنوان “تمرین” برای کودک شما عمل کند و به او هم کمک کند تا مهارت‌های اجتماعی آینده را یاد بگیرد. دکتر پریست می‌گوید: «مطالعات نشان می‌دهد که این حرکات ممکن است ماهیچه‌هایی را تقویت کند که نوزاد عمداً از آن برای لبخند زدن و سایر حالات چهره با افزایش سن استفاده می‌کند.»

البته، همانطور که بسیاری از والدین تأیید می‌کنند، نوزادان ممکن است در صورت دفع گاز یا مدفوع لبخندی انعکاسی نشان دهند. (احتمالا از روی آرامش!)

چه اتفاقی هنگام خوابیدن نوزاد می‌افتد؟

مانند بزرگسالان، نوزادان تازه متولد شده هم زمان خود را در خواب REM (حرکت سریع چشم) می‌گذرانند، و مقدار آن از میزانی که والدین این حرکت را دارند بیشتر است.

دانیل کامبز، دکترای متخصص اطفال و پزشکی خواب و استادیار اطفال و پزشکی در این دانشگاه توضیح می‌دهد: «خوابیدن نوزاد پر از اعجاز است. نوزادان نیمی از خواب خود را در REM می‌گذرانند، در حالی که بزرگسالان معمولاً ۲۰ درصد از شب را در خواب REM می‌گذرانند. دانشگاه آریزونا «بزرگسالان معمولاً اولین خواب REM خود را حدود ۹۰ دقیقه پس از به خواب رفتن خواهند داشت. نوزادان معمولاً مستقیماً به خواب REM می‌روند.»

لبخند شیرینی که در هنگام چرت زدن یا قبل از خوابیدن نوزاد مشاهده می‌کنید، احتمالاً در این دوره از خواب REM رخ‌ می‌دهد. دکتر کامبز توضیح می‌دهد که شما واقعاً می‌توانید تشخیص دهید که کودک شما چه زمانی وارد خواب REM می‌شود، زیرا اغلب حرکات چشمی مکرر و تکان دادن دست‌ها و پاهای خود را نشان می‌دهد.

او می افزاید: «خوابیدن نوزاد به عنوان خواب آرام یا فعال طبقه بندی می‌شود که با خواب غیر REM یا REM در بزرگسالان مطابقت دارد. تا سن ۱ سالگی، نوزادان دیگر مستقیماً به خواب REM نخواهند رفت. تا سن ۵ سالگی یا بیشتر، بیشتر کودکان تنها ۲۰ درصد خواب REM خواهند داشت.

علاوه بر این، ریتم شبانه روزی (یا ساعت درونی بدن) نوزاد شما با چرخه شبانه روزی ۲۴ ساعته که بزرگسالان به آن عادت دارند هماهنگ نیست و منجر به الگوهای خواب نامنظم می‌شود. اکثر نوزادان می‌توانند در طول شبانه روز در یک تا سه ساعت خواب بخوابند. با رشد بدن آن‌ها و تغییر نیازهای تغذیه، این چرخه‌ها طولانی تر می‌شوند و خواب بیشتری در شب اتفاق می‌افتد.»

یک نوزاد تازه متولد شده چقدر به خواب نیاز دارد؟

خندیدن نوزاد هنگام خواب

دکتر کامبز می‌گوید: نوزادان ۱۴ تا ۱۷ ساعت در روز می‌خوابند که معمولاً در طول روز و شب پراکنده است. با گذشت زمان، میزان خوابیدن نوزاد به تدریج کاهش می‌یابد و به سمت یک برنامه ثابت تر از نظر برنامه خواب شبانه و چرت حرکت می‌کند.

برای کمک به کودک‌تان در یادگیری لبخند زدن، ممکن است صحبت کردن، آواز خواندن و خندیدن با او را در نظر بگیرید – و خودتان هم لبخند بزنید. دکتر پریست می‌گوید: «حتی در سنین پایین، آن‌ها یاد می‌گیرند که عبارات و احساسات اطراف خود را بازتاب دهند و زمینه را برای دلبستگی والدین و اعتماد به نفس در دوران بلوغ ایجاد کنند. “کودکان شروع به صرف زمان بیشتری در بیداری و تمرکز بیشتر بر روی چهره‌های آشنای اطراف خود می‌کنند.”

کودک شما شروع به کشف این می‌کند که حالات صورت راهی برای “گفتگو” با شماست. لبخند زدن علاوه بر گریه کردن، وسیله دیگری برای بیان نیازهای آن‌هاست.

هنگامی که شما سریع و مشتاقانه به لبخندهای کودک خود پاسخ می‌دهید، به آن‌ها می‌فهمانید که مهم هستند،

آیا همیشه باید نگران لبخند کودکم در خواب باشم؟

دیدن لبخند کودک در هنگام خوابیدن نوزاد عموما جای نگرانی ندارد . دکتر پریست خاطرنشان می‌کند که برای هر گونه لرزش بدنی کودک که نمی‌تواند به راحتی با فشار ملایم شما آرام شود، باید با یک متخصص اطفال درباره‌اش صحبت کنید.

او می‌گوید: «انقباضات یا تکان‌هایی که پس از بیدار شدن نوزاد ادامه می‌یابد نیز باید مورد توجه قرار گیرد و با پزشک اطفال در میان گذاشته شود. “علاوه بر این، انقباض یا سفتی که با افزایش سن کودک رخ می‌دهد، با بیماری رخ می‌دهد، یا با تغذیه نامناسب رخ می دهد، نیازمند مشورت با پزشک است.”

در موارد نادر، تشنج ژلاستیک می‌تواند در نوزادان رخ دهد. این امر باعث می‌شود که آن‌ها لبخند بزنند، پوزخند بزنند، یا بخندند، بدون اینکه خود به خود متوقف شوند. اگر لبخند کودک شما شدیدتر از یک لبخند خواب آلود به نظر می‌رسد، مهم است که با یک متخصص اطفال تماس بگیرید.

اگر تشنج ژلاستیک در طول خوابیدن نوزاد رخ دهد، ممکن است کودک از خواب بیدار شود و پس از پایان تشنج دوباره به خواب برود. تشنج ژلاستیک معمولاً فقط ۱۰ یا ۲۰ ثانیه طول می‌کشد و ممکن است همراه با علائم دیگری مانند خمیدن، غرغر کردن، یا ضربه زدن به لب رخ دهد. هنگامی که خانواده متوجه علائم مربوط به کودک یا نوزاد خود می‌شوند، باید با پزشک اطفال خود صحبت کنند.

نوزادان ممکن است بلافاصله پس از تولد لبخند بزنند. با این حال، لبخند یک نوزاد معمولاً یک واکنش انعکاسی به یک احساس فیزیکی درونی، مانند گاز یا گرسنگی است. این در تضاد با لبخند یک بزرگسال است که لذت را نشان می‌دهد. کارشناسان نمی‌توانند با اطمینان بگویند که آیا لبخند نوزاد تازه متولد شده معنایی در مورد احساسات آن‌ها می‌دهد یا خیر.

به طور کلی، حالات صورت یک نوزاد تازه متولد شده ممکن است همان احساساتی را که حالات صورت مشابه در یک بزرگسال نشان می‌دهد نشان ندهد. به عنوان مثال، گاهی اوقات نوزادان تازه متولد شده در حالی که واقعاً ناراضی هستند به نظر می‌رسد می‌خندند، یا ممکن است ماهیچه‌های گونه خود را به عنوان واکنش برای کسی که آن‌ها را لمس می‌کند بالا بیاورند. حتی در نوزادان بزرگتر تا یک سالگی، لبخند لزوما به معنای خوشحالی نوزاد نیست.

نوزادان تا حدود ۲ ماهگی اولین لبخند کامل خود را تولید نمی‌کنند. به این نوع لبخند لبخند اجتماعی می‌گویند زیرا کودک از آن برای تعامل با اطرافیان خود استفاده می‌کند. لبخندهای اجتماعی تقریباً همزمان با سایر حالات احساسی صورت ایجاد می‌شود.

هنگامی که نوزادان لبخند زدن را یاد می گیرند، بهتر می‌توانند با بزرگسالان ارتباط برقرار کنند. در ابتدا، نوزادان ممکن است بدون اینکه مستقیماً به شخص نگاه کنند، لبخند اجتماعی بزنند، اما این طبیعی است.

هنگامی که یک نوزاد تازه متولد شده در طول خواب REM لبخند می‌زند، اکثر کارشناسان لبخند را به جای لبخند اجتماعی، خودبخودی می‌دانند. این لبخندهای خود به خودی معمولا با دهان بسته هستند. در مقابل، هنگامی که کودک در بیداری شروع به انجام لبخند اجتماعی می‌کند، این لبخندها با دهان باز انجام می‌شود که به نظر واقعی تر است. با این حال، برخی از مطالعات لبخندهای نوع اجتماعی را در نوزادان در طول خواب فعال مشاهده کرده‌اند.

سرویس خواب چهار تکه نوزاد آویراد طرح استار

دلایل لبخند زدن نوزادان در خواب

خوابیدن نوزاد

تا زمانی که تحقیقات بیشتری انجام نشود، نمی‌توان با اطمینان گفت که چرا نوزادان هنگام خواب لبخند می‌زنند. تاکنون، در این‌باره نظریات مختلفی داده شده است و دلایل لبخند زدن در طول خوابیدن نوزاد ممکن است بسته به سن کودک و مرحله خواب او تغییر کند.

همان‌طور که در ابتدا گفتیم به نظر می‌رسد اکثریت قریب به اتفاق لبخند نوزادان در هنگام خواب زمانی رخ می دهد که چشم‌ها به سرعت در حال حرکت هستند، یعنی همان لحظاتی که نفرد در حال فرو رفتن به خلسه خواب است. ، اما نمی توان گفت که آیا این موضوع در نوزادان نیز صادق است یا خیر.

چرخه خواب نوزادان شامل سه مرحله خواب است: خواب آرام، خواب نامشخص و خواب فعال. خواب فعال شبیه به مرحله خواب با حرکت سریع چشم (REM) است که در بزرگسالان مشاهده می‌شود، زمانی که افراد معمولا خواب می بینند.

در طول خواب REM، امواج مغزی سرعت می‌گیرند، چشم‌ها به سرعت در زیر پلک‌های بسته حرکت می‌کنند و بیشتر ماهیچه‌ها به طور موقت فلج می‌شوند، بنابراین فرد هنگام دیدن خواب حرکت نمی‌کند.

یک تفاوت عمده بین خواب فعال و خواب REM بزرگسالان این است که نوزادان در طول خواب فعال فلج نمی‌شوند. در هنگام خواب فعال، نوزاد ممکن است تکان بخورد، حرکات مکیدن انجام دهد، اندام خود را حرکت دهد، لبخند بزند یا اخم کند. تحقیقات قدیمی تر لبخند هنگام خوابیدن نوزادان د را به عنوان یک واکنش توصیف کرده است. مطالعات نشان می‌دهد که لبخند در طول خواب فعال در قشر مغز، قسمت بیرونی مغز ایجاد می‌شود. محققان بر این باورند که لبخندهای خود به خودی که در طول خواب رخ می‌دهند ممکن است به رشد عضلات مورد استفاده برای لبخند کمک کند.

به یاد داشته باشید، لبخند زدن در طول خوابیدن نوزاد، بخش طبیعی و سالم رشد و تکامل نوزاد شماست! در نهایت، با یادگیری ابراز شادی، اعتماد و آرامش در اطراف نزدیک‌ترین افراد، لبخند آنها بیشتر می‌شود. تا آن زمان، از آن پوزخندهای کوچک در زمان چرت لذت ببرید – و یادتان باشد که عکس های زیادی بگیرید!

منبع: parents

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما