چرا چین‌خوردگی نمایشگر در گوشی‌های تاشو همچنان وجود دارد؟

۲۷ شهریور ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
چین‌خوردگی نمایشگر

روز‌به‌روز شرکت‌های بیشتری وارد بازار گوشی‌های تاشو می‌شوند و طبیعتا این گوشی‌ها نسل به نسل بهتر و جذاب‌تر می‌شوند. ولی با وجود تمام پیشرفت‌های به دست آمده در این حوزه، همچنین در نمایشگر گوشی‌های تاشو می‌توانیم چین‌خوردگی را ببینیم و احساس کنیم. در این میان سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا مهم‌ترین شرکت‌های بازار موبایل هنوز موفق نشده‌اند مشکل چین‌خوردگی نمایشگر را برطرف کنند؟ در ادامه به همین موضوع می‌پردازیم.

گوشی موبایل سامسونگ مدل Galaxy Z Fold5 دو سیم کارت ظرفیت 256 گیگابایت و رم 12 گیگابایت - ویتنام
گوشی موبایل سامسونگ مدل Galaxy Z Flip5 تک سیم کارت ظرفیت 256 گیگابایت و رم 8 گیگابایت

چین‌خوردگی نمایشگر چیست؟

چین‌خوردگی نمایشگر

فارغ از اینکه گوشی تاشو موردنظر مبتنی بر مکانیسم افقی یا عمودی، در محلی که نمایشگر تا می‌شود می‌توانید تو رفتگی یا چین‌خوردگی را مشاهده کنید. علاوه بر مشاهده‌ی چنین چیزی، زمانی که از نمایشگر بهره می‌برید و بر روی آن سوایپ می‌کنید، این چین‌خوردگی به‌خوبی احساس می‌شود. این پدیده محصول جانبی محدودیت‌های مهندسی فعلی است. این مشکل صرفا از نظر بصری مشکل ایجاد نمی‌کند بلکه هنگام تماشای فیلم و سریال یا خواندن متن هم می‌تواند تجربه کاربری را تا حدی مختل کند.

اما اینکه چین‌خوردگی نمایشگر چقدر مشکلی بزرگی محسوب می‌شود، بستگی به کاربر دارد. زیرا برخی کاربران گوشی‌های تاشو خیلی زود به این پدیده عادت می‌کنند ولی برخی دیگر اصلا نمی‌توانند با آن کنار بیایند. در هر صورت واقعیت این است که چین‌خوردگی نمایشگر، یکی از بزرگ‌ترین محدودیت‌های گوشی‌های تاشو است که می‌تواند تا حدی جلوی استقبال بیشتر از آن‌ها را بگیرد.

چرا این مشکل هنوز برطرف نشده است؟

چین‌خوردگی نمایشگر

در حال حاضر تولیدکنندگان تلفن‌های هوشمند در تلاش هستند تا مشکل چین خوردگی نمایشگرهای تاشو را با طراحی لولاهای جدید برطرف کنند، اما این چالشی است که هنوز حل نشده است. این محدودیت بیشتر به دلیل موادی است که در نمایشگرهای تاشو استفاده می‌شود که مثلا می‌توانیم به شیشه‌های فوق نازک و پلیمرهای مخصوص به منظور افزایش انعطاف‌پذیری اشاره کنیم.

ماده‌ای که بتواند از چین خوردگی جلوگیری کند، باید سخت‌تر و محکم‌تر باشد، که طبیعتا چنین ماده‌ای در صورت تا شدن می‌شکند. دستیابی به ماده‌ای که بتواند کاملاً متعادل باشد تا بتواند تا شود و در طول زمان یکپارچگی خود را حفظ کند، یک چالش مهندسی پیچیده است.

عوامل اقتصادی نیز باید در مورد تحقیق و توسعه نمایشگرهای تاشو در نظر گرفته شوند. محدودیت‌هایی برای افزایش قیمت نهایی وجود دارد، و ویژگی‌های دیگر مانند عمر باتری و بهبود دوربین نیز در افزایش هزینه‌ها موثر هستند.

بهبودهای صورت گرفته در این زمینه

چین‌خوردگی نمایشگر

با وجود اینکه این مشکل همچنان وجود دارد، اما نباید پیشرفت‌های صورت گرفته را هم کتمان کنیم که در ادامه به بخشی از آن‌ها می‌پردازیم.

لولای مبتنی بر مکانیسم قطره‌ای شکل، یک طراحی خاص محسوب می‌شود که برای تا کردن گوشی از مکانیسم متفاوتی استفاده می‌کند. به عبارت دیگر لولای قطره‌ای از دو قطعه اصلی تشکیل شده است: یک قطعه ثابت و یک قطعه متحرک. قطعه ثابت به قاب تلفن متصل است، در حالی که قطعه متحرک به نمایشگر متصل است. هنگامی که نمایشگر تا می‌شود، به جای شکل معمولی U، به شکل یک قطره آب تا می‌شود و بخشی از صفحه نمایش را فشرده می‌کند تا کاملا صاف شود. این طراحی به کاهش تأثیر و شدت چین‌خوردگی کمک می‌کند، اما می‌تواند طراحی را در سایر زمینه‌ها به خطر اندازد. به عنوان مثال سامسونگ طی بررسی‌های این طراحی متوجه شد که چنین لولایی قابلیت ضدآب بودن گوشی را از بین می‌برد.

به غیر از این مکانیسم برای لولا، شرکت‌های می‌توانند از مواد بهتری در ساخت گوشی‌های تاشو استفاده کنند. به‌عنوان مثال می‌توانیم به گوشی تاشو آنر مجیک V2 اشاره کنیم که از یک لولای ساخته شده با آلیاژ تیتانیوم بهره می‌برد که می‌تواند شدت چین‌خوردگی را کاهش دهد.

اگرچه این دو مورد به طور کامل منجر به برطرف شدن چین‌خوردگی نمایشگر نشده است، اما نشان می‌دهد شرکت‌ها در حال تلاش گسترده برای حل این مشکل هستند. به طور کلی در دنیای فناوری پیشرفت‌ها یک شبه به دست نمی‌آید و شرکت‌های مختلف بعد از هزینه کردن بودجه‌های هنگفت و صرف زمان طولانی می‌توانند بر محدودیت‌های فنی مختلف غلبه کنند.

چین‌خوردگی نمایشگر به این‌ زودی‌ها از بین نمی‌رود

در نهایت با در نظر گرفتن تمام عواملی که در بروز چین‌خوردگی نمایشگر تاثیر دارند، باید بگوییم که طی چند سال آینده این مشکل به طور کامل از بین نمی‌رود ولی در بهترین حالت شدت آن بسیار کمتر می‌شود تا توجه کمتری را جلب کند.

گوشی موبایل سامسونگ مدل Galaxy Z Fold5 دو سیم کارت ظرفیت 256 گیگابایت و رم 12 گیگابایت - ویتنام
گوشی موبایل سامسونگ مدل Galaxy Z Flip5 تک سیم کارت ظرفیت 256 گیگابایت و رم 8 گیگابایت

منبع: MakeUseOf

سوالات متداول
چرا مشکل چین‌خوردگی نمایشگر هنوز برطرف نشده است؟
در این زمینه محدودیت‌های ساخت گوشی‌های تاشو نقش مهمی دارد ولی در کل برخی شرکت‌ها در این زمینه به پیشرفت‌های خوبی دست پیدا کرده‌اند.
آیا تا ۳ سال آینده چین‌خوردگی نمایشگر به طور کامل برطرف می‌شود؟
با توجه به روند در پیش گرفته شده، به نظر می‌رسد حداقل تا سه سال آینده این مشکل به طور کامل حل نخواهد شد.
راهنمای خرید گوشی موبایل
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه