چرا باتری مک‌بوک من شارژ نمی‌شود؟

۶ آذر ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
باتری مک‌بوک

شارژر مک‌بوک خود را به برق وصل کرده‌اید ولی باتری آن شارژ نمی‌شود؟ در این زمینه می‌توان چندین دلیل را مطرح کرد که در زمینه‌ی شارژ نشدن باتری مک‌بوک اثرگذار هستند. در ادامه به تعدادی از مهم‌ترین دلایل مربوط به این مشکل می‌پردازیم.

مشکل Optimized Charging

Optimized Charging یکی از قابلیت‌های مک‌های جدید است که برای افزایش عمر باتری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این همان قابلیتی است که این روزها بسیاری از گوشی‌های جدید هم از آن بهره می‌برند. به زبان ساده اگر تقریبا هر شب مک‌بوک را به شارژر وصل می‌کنید و ساعت ۸ صبح آن را از برق بیرون می‌کشید، این قابلیت الگوی مصرف و شارژ را یاد می‌گیرد. بنابراین اگر مثلا ساعت ۵ صبح اتصال شارژر را قطع کنید، میزان شارژ باتری مک‌بوک شما ۸۰ درصد خواهد بود.

باتری مک‌بوک

همانطور که احتمالا می‌دانید، اگر باتری‌های لیتیومی مدت زیادی متصل به برق باشند و میزان شارژ باتری هم در حد ۱۰۰ درصد قرار بگیرد، این موضوع به باتری موردنظر فشار وارد می‌کند و عمر مفید آن را کاهش می‌دهد. به همین خاطر اپل برای مک‌بوک‌های خود قابلیت Optimized Charging را ارائه داده تا با این کار، باتری‌های موردنظر عمر مفید بیشتری پیدا کنند.

به همین خاطر اگر می‌بینید باتری مک‌بوک شما بیشتر از ۸۰ درصد شارژ نمی‌شود، می‌توانید راهی قسمت Battery در بخش تنظیمات این سیستم‌عامل شوید و مشخصه‌ی Optimized Charging را غیرفعال کنید. اما در کل بهتر است این قابلیت را فعال نگه دارید زیرا در کل تاثیر زیادی در افزایش عمر باتری دارد.

لپ تاپ 13.6 اینچی اپل مدل MacBook Air-B M2 2022-M2 8GB 256SSD 8Cores

وصل نبودن شارژر

گاهی اوقات با اینکه شارژر را به برق وصل کرده‌اید، اما باتری مک‌بوک شما شارژ نمی‌شود. طبیعتا در چنین شرایطی، سناریوهای زیادی در ذهن شما شکل می‌گیرد. اما در برخی موارد، حل این مشکل از آنچه که فکر می‌کنید ساده‌تر است. مثلا ممکن است این شارژر را به یک سیم سیار وصل کرده باشید و این سیم سیار مشکل داشته باشد یا حتی به درستی به پریز اصلی وصل نشده باشد.

باتری مک‌بوک

همچنین اگر مک‌بوک شما برای شارژ از پورت مگ‌سیف استفاده می‌کند، پس در سر کابل می‌توانید یک چراغ LED مشاهده کنید. اگر این چراغ سبز رنگ باشد، این یعنی باتری مک‌بوک پر شده است. زرد بودن این چراغ هم به معنای شارژ شدن باتری مک‌بوک است. اگر هم چراغ به حالت چشمک‌زدن در بیاید، این یعنی شارژر یا مک مشکل دارد که باید بررسی‌های بیشتری انجام دهید.

مگ‌سیف یا USB-C

فارغ از اینکه مک‌بوک شما از پورت مگ‌سیف بهره می‌برد یا USB-C، از اتصال درست کابل به مک‌بوک خود مطمئن شوید. این موضوع به‌خصوص برای مگ‌سیف اهمیت بیشتری دارد زیرا گاهی اوقات کاربران به درستی این کابل را به پورت شارژ وصل نمی‌کنند و در نتیجه فقط تعدادی از پین‌ها به سر کابل وصل می‌شوند.

باتری مک‌بوک

در کل به لطف ویژگی طراحی پورت USB-C و مگ‌سیف، جهت صحیحی برای وصل کردن کابل به پورت وجود ندارد و فقط باید مطمئن شوید که این کابل به طور کامل به پورت شارژ مک‌بوک وصل شده است. از سوی دیگر اگر از شارژری استفاده می‌کنید که کابل آن قابل جدا شدن هست، همیشه به وصل بودن کابل موردنظر هم دقت کنید چون شاید به درستی وصل نشده و در نتیجه باتری مک‌بوک شارژ نخواهد شد.

لپ تاپ 16.2 اینچی اپل مدل MacBook Pro MNWA3 2023-M2 Pro 32GB 1SSD

تمیز نبودن پورت و کانکتور

باتری مک‌بوک

در مقایسه با پورت USB-C، پورت مگ‌سیف اندازه‌ی بسیار بزرگ‌تری دارد و این یعنی در این پورت ممکن است پرز و گرد‌و‌خاک زیادی جمع شود که این موضوع ممکن است جلوی برقراری ارتباط بین کابل و پورت شارژ مک‌بوک را بگیرد. برای تمیز کردن پورت، می‌توانید از یک برس نرم یا خلال دندان چوبی استفاده کنید و به هیچ عنوان از فلز بهره نبرید زیرا ممکن است به پین‌ها آسیب برسد. همین کار را می‌توانید برای کانکتور کابل شارژ هم انجام دهید که قبل از تمیز کردن کانکتور کابل شارژ، بهتر است آن را از برق جدا کنید. مک‌بوک‌هایی که از طریق USB-C شارژ می‌شوند، کمتر در معرض این مشکل قرار می‌گیرند اما در هر صورت برای پورت USB-C هم بعد از ماه‌ها استفاده ممکن است با این مشکل روبرو شوید.

آسیب دیدن شارژر یا کابل

کابل‌ها قرار نیست برای همیشه دوام داشته باشند و یک کابل فرسوده می‌تواند برای لپ‌تاپ خطرناک باشد. در بهترین حالت، یک کابل به‌شدت آسیب دیده نمی‌تواند برق را منتقل کند و در نتیجه باتری مک‌بوک شما شارژ نخواهد شد. از سوی دیگر، گاهی اوقات نمی‌توان به راحتی کابل آسیب دیده را تشخیص داد.

به همین خاطر اگر باتری مک‌بوک شما شارژ نمی‌شود و موارد قبلی را بررسی کرده‌اید، ببینید که آیا شارژر و کابل سالم هستند یا نه. بسیاری از مک‌بوک‌ها با شارژرهایی عرضه می‌شوند که رابط مربوط به اتصال به پریز برق آن‌ها، قابل تعویض است. همین رابط می‌تواند شل شود یا حتی آسیب ببیند. به همین خاطر به رابط شارژر هم دقت داشته باشید. بعد از اینکه از مشکل کابل یا شارژر مطمئن شدید، طبیعتا باید آن را تعویض کنید.

لپ تاپ 13.3 اینچی اپل مدل MacBook Air MGN63 2020 LLA-M1 8GB 256SSD 7Cores

استفاده از شارژر مناسب

اگر در مکانی که چند مک‌بوک وجود دارد از مک‌بوک خود استفاده می‌کنید، ممکن است اشتباها از شارژر اشتباهی بهره ببرید. گاهی اوقات چند ساعت متوجه اشتباه خود می‌شوید. مثلا فرض کنید شارژر مخصوص مک‌بوک ایر M2 را به مک‌بوک پرو M2 مکس وصل کرده‌اید و بعد از چند ساعت استفاده، با ارور کم بودن میزان شارژ باتری روبرو می‌شوید. این در حالی است که اگر مک‌بوک ایر را به شارژر قدرتمندتری وصل کنید، با چنین مشکلی روبرو نخواهید شد.

با توجه به اینکه مک‌بوک‌های جدید از پورت شارژ مگ‌سیف بهره می‌برند، همین موضوع کاربران زیادی را به اشتباه می‌اندازد و به همین خاطر از استفاده از شارژر درست مطمئن شوید.

ریستارت کردن مک‌بوک

در مورد بسیاری از مشکلات کامپیوترها، معمولا همان ابتدا ریستارت کردن سیستم پیشنهاد می‌شود. در این مورد هم توصیه می‌کنیم این راهکار را امتحان کنید. البته این کار را زمانی می‌توانید انجام دهید که باتری مک‌بوک مقداری شارژ دارد و شاید همین کار، مشکل عدم شارژ باتری لپ‌تاپ را که به دلیل باگ‌های موقتی به وجود آمده، برطرف کند.

لپ تاپ 16.2 اینچی اپل مدل MacBook Pro Mk183 2021

مشکلات ناشی از دمای بالا

همانطور که احتمالا می‌دانید، باتری دشمن اصلی باتری‌های لیتیومی محسوب می‌شود. در نتیجه اگر با مک‌بوک خود در حال انجام کارهای سنگینی هستید و همین کار دمای بدنه را به طور قابل توجهی افزایش داده، ممکن است به همین دلیل فرایند شارژ باتری مک‌بوک متوقف شود. در نتیجه در چنین شرایطی، صبر کنید تا دمای بدنه‌ی لپ‌تاپ کاهش پیدا کند و سپس بار دیگر مک‌بوک را به شارژر وصل کنید.

تعویض شارژر و کابل

اگر با وجود امتحان کردن تمام راهکارها این مشکل همچنان پابرجا است، پس بهتر است شارژ کردن مک‌بوک را با شارژر و کابل متفاوتی هم امتحان کنید. طبیعتا در چنین شرایطی اگر بتوانید از شارژر و کابل مک‌بوک اطرافیان یا دوستان خود استفاده کنید، کار شما راحت‌تر خواهد بود.

خراب بودن باتری

در نهایت باید بگوییم که ممکن است مشکل اصلی، مربوط به خود باتری باشد. باتری لپ‌تاپ قرار نیست برای همیشه دوام بیاورد و به همین خاطر در این شرایط باید باتری مک‌بوک را تعویض کنید. اگر کمی زمینه فنی دارید، می‌توانید خودتان این کار را انجام دهید و در غیر این صورت باید به مراکز تعمیر بروید.

منبع: HowToGeek

سوالات متداول
آیا به راحتی مشکل شارژ نشدن مک‌بوک برطرف می‌شود؟
برای این مشکل دلایل زیادی وجود دارد که ابتدا باید دلیل اصلی مشخص شود.
آیا کثیف بودن پورت شارژ منجر به جلوگیری از شارژ مک‌بوک می‌شود؟
بله اگر پورت شارژ مک‌بوک به شدت کثیف باشد، همین موضوع می‌تواند جلوی ارتباط درست پین‌ها را بگیرد.
راهنمای خرید آیفون
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه