آیا اورکلاک کردن کارت گرافیک همچنان ایده‌ی خوبی است؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
اورکلاک کارت گرافیک

اورکلاک کردن به شما امکان می دهد تا آخرین قطره عملکرد را از کارت گرافیک خود بگیرید. اما آیا این کار با تمام تلاش ها و معایب بالقوه ارزشش را دارد؟ با توجه به تجربه‌ای که با اورکلاک کردن GeForce RTX 4090 به دست آورده‌ایم، می‌خواهیم بگوییم که اورکلاک کردن کارت گرافیک دیگر چندان منطقی نیست. در این میان اگر به فکر خرید کارت گرافیک هستید، توصیه می‌کنیم به فروشگاه دیجی‌کالا سر بزنید.

افزایش مصرف انرژی

اورکلاک کارت گرافیک

افزایش مصرف انرژی، صرف نظر از اینکه کارت گرافیک خود را چقدر ایمن اورکلاک کنید، یک عارضه جانبی اجتناب ناپذیر است. زیرا برای اینکه عملکرد بیشتری از کارت گرافیک خود بگیرید، در اکثر مواقع باید ولتاژ بیشتری به آن وارد کنید. بله، از نظر فنی می توانید کلاک هسته و حافظه کارت گرافیک خود را بدون افزایش ولتاژ بالا ببرید. با این حال، این کار با سهم منصفانه ای از معایب همراه است، مانند مشکلات پایداری، که کمی بعد به آن خواهیم پرداخت.

هنگامی که ولتاژ یا محدودیت توان را در یک ابزار اورکلاکینگ GPU مانند MSI Afterburner افزایش می‌دهید، کارت گرافیک شما برای ارائه آن عملکرد اضافی، برق بیشتری از برق شهری مصرف می‌کند. در تجربه ما با RTX 4090، مصرف انرژی برای افزایش ۲ تا ۵ درصدی نرخ فریم در بازی‌های مختلف، ۱۵ تا ۳۰ درصد افزایش یافته است.

اورکلاک کردن کارت گرافیک؛ فعالیت در دمای بالاتر

اورکلاک کارت گرافیک

یکی دیگر از معایب افزایش ولتاژ در هنگام اورکلاک، افزایش اتلاف گرما است. به زبان ساده، هر چه ولتاژ بیشتری تامین کنید، کارت گرافیک شما گرما بیشتری تولید می کند و هیچکس نمی خواهد کارت گرافیکش بیش از حد داغ شود.

البته اگر کارت گرافیک مجهز به سه فن با هیت‌سینک‌های عظیم دارید یا خنک‌کننده مایع باشد، این مشکل بزرگی نیست. با این حال، اگر کارت گرافیک شما بیشتر اوقات داغ کار می‌کند، انتظار تأثیر منفی بر طول عمر آن داشته باشید. بنابراین، اگر قصد دارید کارت گرافیک خود را برای چندین سال نگه دارید، اکیداً توصیه می‌کنیم آن را اورکلاک نکنید.

پرش صفحه

پرش تصویر مشکلی است که زمانی با آن مواجه می‌شوید که اورکلاک کارت گرافیک شما پایدار نباشد. در اکثر موارد، این اتفاق زمانی می‌افتد که ولتاژ تأمین شده به کارت گرافیک شما برای حفظ پایداری کلاک‌ها کافی نباشد. افراد اغلب برای اجتناب از مصرف برق و دمای بالاتر، بدون افزایش ولتاژ اورکلاک می‌کنند، اما این کار به قیمت پایداری کارت گرافیک شما تمام می‌شود. ممکن است هنگام انجام بازی یا حتی گاهی اوقات در هنگام گشت و گذار در ویندوز دچار پرش تصویر شوید.

در حالی که روش‌های مختلفی برای رفع پرش صفحه در ویندوز وجود دارد، تنها راه حل برای رفع آن پس از اورکلاک، افزایش ولتاژ GPU یا بازگشت کلاک‌ها به مقادیر پیش‌فرض آنها است.

اورکلاک کردن کارت گرافیک؛ هنگ کردن حین اجرای بازی

اورکلاک کارت گرافیک

علاوه بر پرش صفحه، بعد از اورکلاک کردن کارت گرافیک ممکن است برخی از بازی‌های مورد علاقه شما گاهی اوقات کرش کنند. این مشکل در بازی‌هایی که به کارت گرافیک فشار زیادی وارد می‌کنند، بیشتر دیده می‌شود. این هم یکی دیگر از نشانه‌هایی است که از پایدار نبودن اورکلاک کارت گرافیک شما خبر می‌دهد.

بنابراین، شما باید ولتاژ GPU خود را افزایش دهید یا کلاک هسته و حافظه را کاهش دهید تا زمانی که دیگر با خرابی بازی مواجه نشوید. همچنین اگر CPU یا رم خود را اورکلاک کرده باشید، ممکن است با مشکل در اجرای بازی مواجه شوید. به همین دلیل است که قبل از شروع بازی، تست استرس ایمن روی CPU، GPU و رم اورکلاک شده خود انجام دهید.


همانطور که می‌بینید، اورکلاک کردن برای همه مناسب نیست. مگر اینکه واقعاً به آن مقدار کمی از عملکرد اضافی نیاز داشته باشید. در غیر این صورت، بهتر است چنین کاری را انجام ندهید و از همان عملکرد پیش‌فرض کارت گرافیک لذت ببرید. قبل از خرید کارت گرافیک توصیه می‌کنیم نکات زیادی را در نظر بگیرید که در یک مطلب جداگانه به این موضوع پرداخته‌ایم.

منبع: MakeUseOfبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما