چرا کوتاه بودن بازی‌های رزیدنت نقطه قوت آن‌هاست

۲۴ آبان ۱۴۰۰ | ۲۱:۳۰ ۲۵ آبان ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
resident evil games

بازی رزیدنت ایول ویلج تاکنون به‌خوبی از پس پاسخگویی به گلایه‌های اخیر بازیکنان در رابطه‌ با فرنچایز رزیدنت ایول برآمده است. رزیدنت ایول ویلج این کار را با تکیه بیش از حد بر روی کلیشه‌های ژانر وحشت همچون جامپ اسکیر و ارائه‌ی گیم‌پلی‌ که به طور برابر شامل وحشت و اکشن می‌شود انجام داده است که می‌توان فرمول مشابه آن را در بازی رزیدنت ایول ۴ پیدا کرد.

در کل، عرضه رزیدنت ایول روستا با موفقیت روبه‌رو شد و توجه بسیاری را حتی خارج از جامعه هواداری فرنچایز به خود جلب کرد. این موفقیت را می‌توان تا حد قابل‌توجهی به یکی از نقاط قوت پنهان بازی نسبت داد. در عرصه‌ی دائما در حال تحول بازی‌های ویدیویی که در آن اکثر اوقات شاهد عرضه بازی‌هایی با خطوط داستانی‌ هستیم که بیش از بیست ساعت به درازا می‌انجامند، فرنچایز رزیدنت ایول جزء معدود مجموعه‌هایی است که انسجام روایی را به طول آن ترجیح داده است.

مدت‌زمان بازی رزیدنت ایول ویلج بیشتر از رزیدنت ایول ۷ است اما در برابر طولانی‌ترین عناوین فرنچایز حرفی برای گفتن ندارد و بسیاری از منتقدان بازی را در حدود ده الی دوازده ساعت به اتمام رساندند. این میزان با توجه‌ به استانداردهای مدرن مدت‌زمان بازی‌های ویدیویی کوتاه به‌حساب می‌آید اما با وجود اجتناب ورزیدن رزیدنت ایول از پیروی از این استاندارد جدیدِ افزایش مدت‌زمان و حجم بازی‌ها موفق به ارائه داستانی رضایت‌بخش و ثقیل می‌شود که بخش بزرگی از آن را مدیون عدم انطباق با معیارهای جدید است.

طول داستان اصلی رزیدنت ایول روستا

resident evil village

سردرگمی و خستگی از حجم وسیع و سنگین محتویات تعبیه شده در عناوین بزرگ واقعه‌ای است که کمتر پیش می‌آید بازیکنان آن را تجربه نکرده باشند. به‌تازگی اعلام مدت‌زمان تخمینی بازی استالکر ۲ شوک بزرگی به جامعه هواداران بازی‌های ویدیویی وارد کرد. طبق گفته‌های سازندگان بازی مدت‌زمان آن به صد ساعت می‌رسد.

با وضع موجود، پیداکردن زمان کافی برای تکمیل بازی‌ها می‌تواند دشوار باشد. علاوه بر این با عرضه‌ی روزافزون بازی‌هایی با بودجه‌ی هنگفت که هر یک سیستم نبرد منحصربه‌فرد دارند بازگشت به آن‌ها را پس از مدتی بازی نکردن به یکی از چالش‌های جدید برای بازیکنان تبدیل کرده است. پیچیدگی، جهان‌های آزاد وسیع و خطوط داستانی بی‌انتها اکنون به‌عنوان آینده بازی‌های ویدیویی شناخته می‌شوند اما هنوز هم جای کافی برای بازی‌های کوتاه‌تر و خطی‌تر وجود دارد.

هر ساعت در رزیدنت ایول ویلج پر شده است از معماهای متنوع، رویارویی تنش برانگیز با دشمنان، اشاراتی نه‌چندان پنهان مبنی بر هویت خونخوار لیدی دیمیترسک و البته حس تعلیق دائم. رزیدنت ایول ویلج بهترین گزینه برای هواداران پروپاقرص ژانر اکشن-وحشت است. با اینکه بازی‌های طولانی ارزش قیمتی که برایشان مدنظر گرفته شده را دارند این مهم هرگز در نبود بازی‌های کوتاه‌مدت‌تر با مراحل خطی‌تر میسر نمی‌شد.

با گشت‌وگذار در دنیای رزیدنت ایول روستا، بازیکن تقریبا ناخواسته وارد ضرب‌آهنگ‌های داستانی جدید سر راهش می‌شود. در برخی نقاط در بازی بازیکن با شروع سکانس تعقیب و گریزی مو بر تن سیخ کن وارد بخش بعدی داستان می‌شود. محتویات متعدد به حدی در هر مرحله بازی جای‌داده شده که گیرکردن یا ندانستن حرکت بعدی ایتان وینترز در طول داستان بازی غیرممکن است.

خارج از داستان اصلی ویلج چه‌کارهایی می‌توان کرد

resident evil village

با اینکه داستان شاید با توجه‌ به استانداردهای مدرن کوتاه به‌حساب بیاید اما برای آن‌هایی که تشنه تکمیل بازی‌هایشان هستند فعالیت‌های دیگری در روستا وجود دارد. از خواندن راهنماهای مختلف برای ۱۰۰% کردن بازی تا پیداکردن نحوه‌ی رمزگشایی از معماهای پنهان رزیدنت ایول ویلج، فرصت های زیادی برای به چالش کشیدن بازیکنان دیده می‌شود.

البته بازیکنان می‌توانند رزیدنت ایول روستا را سرفرصت و هرطور که مایل‌ هستند به پایان برسانند و به‌جای ده-دوازده ساعت تخمین زده شده وقت بیشتری را صرف تکمیل بخش‌های مختلف بازی کنند. با اتمام بخش داستانی بازیکن می‌تواند خود را با محتویات اضافه موجود در بازی سرگرم کند مانند دو بخش بازی جدید که با پایان بخش داستانی در دسترس قرار می‌گیرند و بخش آنلاین که سال آینده عرضه خواهد شد.

پس از تکمیل داستان اصلی، بازیکن حالت مزدورها را در کنار New Game Plus آزاد می‌کند. New Game Plus به بازیکنان اجازه می‌دهد داستان اصلی را با تمام آیتم‌ها و آپگریدهایی که در طول اولین دور بازی خود کسب کردند آغاز کنند. همین امر فرصت خوبی برای بالا بردن سطح دشواری بازی هم ایجاد می‌کند. از سوی دیگر حالت مزدورها بازیکن را به چالش می‌کشد طی زمانی محدود راه خود را از میان مراحل باز کند اما در عوض طیف وسیعی از سلاح‌ها و مهمات در اختیار او قرار می‌دهد.

برای دوستداران بخش‌های چندنفره، RE:Verse سال آینده عرضه می‌شود. در این بخش بازیکنان می‌توانند در نبردهای مرگبار پنج‌دقیقه‌ای در گروه‌های ۴-۶ نفره برای بقای خود بجنگند.

رزیدنت ایول ویلج اکنون بر روی رایانه شخصی، پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن ۵، استادیا، ایکس‌باکس وان و ایکس‌باکس سری ایکس در دسترس قرار دارد.

منبع:GameRant

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما