آیا دیزنی سه‌گانه‌ی اصلی «جنگ ستارگان» را بدون تغییر منتشر خواهد کرد؟

۱ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۳:۳۰ ۱ مرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
جنگ ستارگان

طرفداران مجموعه محبوب «جنگ ستارگان» بی‌صبرانه انتظار انتشار سه‌گانه‌ی اصلی «جنگ ستارگان» را می‌کشند. اما این به دیزنی بستگی دارد که بخواهد سه‌ گانه‌ی اصلی را بدون هیچ‌گونه تغییری منتشر کند یا نه.

جورج لوکاس کارگردانی بود که سه‌گانه اصلی «جنگ ستارگان» را ساخت و دیزنی پس از خرید لوکاس‌فیلم و فاکس قرن بیستم، توانست حقوق این مجموعه را از آن خود کند اما از آن زمان تاکنون فیلم‌های اصلی را منتشر نکرده است. جورج لوکاس یک فیلم‌ساز برجسته و مغز متفکر دنیای «جنگ ستارگان» بود که لوکاس‌فیلم را سال ۱۹۷۱ به عنوان شرکت تولید فیلم و استودیوی جلوه‌های بصری خود بنا کرد. لوکاس فیلم آثار برجسته‌ای را مانند «ایندیانا جونز»، «سرزمین پیش از تاریخ» و همچنین «جنگ ستارگان» تولید کرده است. پس از اینکه دیزنی لوکاس‌فیلم را خرید، این شرکت قراردادهایی را با دیزنی امضا کرد که براساس آن‌ها دیزنی ابتدا تمام امتیاز «جنگ ستارگان» را دریافت نکرد. اما حالا که دیزنی تمام حقوق این مجموعه را در اختیار دارد چرا باز هم سه‌گانه اصلی را پخش نمی‌کند؟

از زمانی که سه‌گانه اصلی «جنگ ستارگان» برای اولین بار سال ۱۹۹۷ منتشر شد، تاکنون چندین بار بازنشر شده و این نسخه‌های مختلف محتوای فیلم‌ها را تا حدودی تغییر داده‌اند. تغییراتی که در فیلم‌های جنگ ستارگان رخ داده عبارت‌اند از به کار گیری جلوه‌های ویژه‌ی به روزتر، تغییر سکانس‌ها و حتی تغییر عنوان فیلم. بعدها حتی دیالوگ‌ها و شخصیت‌ها نیز دستخوش بازنشر قرار گرفتند و در نهایت هیدن کریستنسن که در سه‌گانه‌ی پیش درآمد بازی کرده بود، جایگزین روح آناکین اسکای واکر، با بازی سباستین شاو شد. تماشاگران غالبا در مورد اینکه آیا این به ‌روزرسانی‌ها به فیلم‌های جنگ ستارگان کمک کرده‌اند یا به آن‌ها آسیب رسانده‌اند، نظرات متفاوتی دارند البته همه چیز به این امر بازمی‌گردد که آن‌ها کدام نسخه از فیلم را دیده باشند.

نسخه‌های پخش‌شده در سینما جنگ ستارگان به شدت مورد توجه بینندگان قرار گرفته‌اند و بسیاری امیدوارند که دیزنی سه‌گانه‌ی اصلی جنگ ستارگان را دوباره منتشر کند. در حقیقت اگر دیزنی این کار را انجام دهد با انتشار نسخه‌های ویرایش نشده‌ی اصلی، به بسیاری از طرفداران اجازه می‌دهد تا به فیلم‌های جنگ ستارگان نگاهی عمیق‌تر بیندازند و آن‌ها را به نحو بهتری با هم مقایسه کنند. کسانی که نتوانستند به هر دلیلی فیلم‌های جنگ ستارگان را در سال ۱۹۷۷ در سینماها ببینند، می‌تواند در خانه بنشینند و به تماشای این فیلم‌های تخیلی کلاسیک بپردازند، به خصوص که یافتن کپی‌هایی سه‌گانه‌ی پخش‌شده در سینما «جنگ ستارگان» کار دشواری است.

چرا نسخه‌های پخش‌شده در سینما جنگ ستارگان چندان در دسترس نیستند؟

جنگ ستارگان

یافتن سه گانه اصلی و ویرایش نشده‌ی «جنگ ستارگان» کار آسانی نیست. نوارهایی که در ابتدا برای VHS منتشر گردیدند، هم اکنون به شدت خراب شده‌اند و یافتن نوارهای خوب و باکیفیت هم کار ساده‌ای نیست و می‌تواند بسیار گران تمام شود، بنابراین نسخه‌ی اصلی VHS جنگ ستارگان به یکی از موارد کلکسیونی کلکسیونرهای ثروتمند تبدیل شده است. در حالی که نسخه‌ی پخش‌شده در سینما در نسخه DVD سال ۲۰۰۶ گنجانده شد، کیفیت آن بسیار پایین بود و تفاوت‌های جزئی هم در محتوای صوتی وجود داشت، بنابراین نمی‌توان آن را سه‌گانه‌ی اصلی و ویرایش نشده «جنگ ستارگان» دانست.

به‌علاوه نسخه بلوری سه گانه اصلی «جنگ ستارگان»، قطعا با نسخه‌ی پخش‌شده در سینما آن متفاوت است و می‌توان آن را نسخه‌ی تغییر یافته‌ی «امیدی تازه»، «امپراتوری ضربه می‌زند» و «بازگشت جدی» دانست. بنابراین قطعا انتشار نگاتیوهای اصلی فیلم‌های «جنگ ستارگان»، ممکن است برای طرفداران این مجموعه یک معجزه باشد، هر چند جورج لوکاس گفته که نگاتیوهای نسخه‌های پخش‌شده در سینما اولین سه‌گانه‌ی جنگ ستارگان شرایط مناسبی ندارند و لذا به این طریق از انتشار نسخه‌های اصلی امتناع کرده است. بنابراین در حال حاضر تنها راه به دست آوردن نسخه‌های پخش‌شده در سینما «جنگ ستارگان»، نوارهای DVD یا VHS 2006 است، زیرا این نسخه‌ها هنوز که هنوز است در دسترس عموم قرار نگرفته‌اند

چگونه می‌توان به نسخه‌های اصلی جنگ ستارگان دسترسی داشت؟

جنگ ستارگان

در حال حاضر، تنها راه برای تماشای قانونی فیلم‌های اصلی «جنگ ستارگان»، پیدا کردن کپی‌های DVD یا نوارهای VHS 2006 است که برخی از آن‌ها به ‌صورت آنلاین یا در حراجی‌ها به قیمت بالایی به فروش می‌رسند. البته نسخه‌های ویرایش شده‌ی مورد علاقه‌ی طرفداران به صورت آنلاین در دسترس هستند، به ویژه نسخه خاص هارمی که یکی از نسخه‌هایی است که توسط طرفداران جنگ ستارگان از روی نسخه‌های اصلی سینمایی ساخته شده و هدف آن بازسازی و حفظ نسخه‌های سه‌گانه‌ی اصلی جنگ ستارگان» بود.

نسخه‌های دیگری هم برای طرفداران وجود دارد، اما نسخه خاص هارمی همچنان محبوب‌ترین نسخه‌ای است که در دسترس طرفداران قرار دارد. زیرا یافتن و خریداری نوارهای VHS اصلی یا دی‌وی‌دی‌های ۲۰۰۶ می‌تواند برای طرفداران جنگ ستارگان بسیار گران تمام شود.

آیا دیزنی توانسته حقوق نسخه‌های پخش‌شده در سینما جنگ ستارگان را از آن خود کند؟

جنگ ستارگان

هنگامی که دیزنی لوکاس فیلم را در سال ۲۰۱۲ خریداری کرد، نتوانست کل فرنچایز «جنگ ستارگان» را خریداری کند. در حقیقت مفاد قرارداد اولیه‌ای که دیزنی با لوکاس فیلم امضا کرده و ۴ میلیارد دلار برایش پرداخته بود، مقرر می‌داشت که دیزنی تمامی حقوق «امپراتوری ضربه می‌زند»، «بازگشت جدای» و سه گانه پیش درآمد را در اختیار خواهد گرفت.

اما جورج لوکاس و فاکس در فیلم «امیدی تازه» شریک بودند، بنابراین قرار شد که این فیلم در تملک فاکس بماند. هر چند دیزنی هم اکنون مالک فاکس قرن بیست و یکم است، به این معنی که کل فرنچایز در اختیار این کمپانی قرار دارد. دیزنی با خرید لوکاس فیلم و فاکس قرن بیست و یکم، تمام حقوق فیلم‌های اصلی «جنگ ستارگان» را در اختیار دارد، اما هنوز معلوم نیست که بخواهد آن‌ها را منتشر کند یا نه.

چرا دیزنی باید سه گانه اصلی جنگ ستارگان را بدون تغییر منتشر کند؟

جنگ ستارگان

دیزنی می‌تواند خیلی راحت از انتشار نسخه‌های پخش‌شده در سینما سه‌گانه‌ی «جنگ ستارگان» به سود هنگفتی دست یابد. چه آن‌ها نسخه‌ی دی وی دی باشند چه در قالب دیگری منتشر شوند. به‌علاوه بسیاری از بینندگان از تماشای فیلم‌ها به شکل اصلی خود خوشحال خواهند شد و تعداد طرفداران این کمپانی هم بیشتر از قبل خواهد گردید.

دیزنی با انتشار نسخه‌های اصلی به طرفدارانی که موفق به تماشای این فیلم‌ها در سینما نشدند این فرصت را می‌دهد تا بتوانند در خانه‌ی خود به تماشای نسخه‌ی محبوبشان بنشینند و نظاره‌گر بخش مهمی از تاریخ سینما باشند. درست مانند همان کاری که برادران وارنر در رابطه با «لیگ عدالت زک اشنایدر» انجام داد و نسخه‌ی اصلی آن را در HBO Max منتشر کرد و محتوایی یونیک را برای طرفداران فراهم کرد.

آیا دیزنی هرگز سه گانه اصلی جنگ ستارگان را بدون هیچ‌گونه تغییری منتشر خواهد کرد؟

جنگ ستارگان

هنگامی که جورج لوکاس سه‌گانه‌ی اصلی جنگ ستارگان را در سال ۱۹۹۷ به روز رسانی کرد، نسخه‌های پخش‌شده در سینما را برش نادرست فیلم نامید و از نسخه‌های جدیدتر به عنوان برش نهایی یاد کرد. او معتقد بود که کسی به نسخه‌های پخش‌شده در سینما فیلم علاقه‌ای نخواهد داشت و آن‌ها از ذهن مخاطبان پاک خواهند شدد. در آن زمان حدود ۳۵ میلیون نوار از «جنگ ستارگان» موجود بود که لوکاس معتقد بود بیش از ۳۰ یا ۴۰ سال دوام نخواهند آورد و تنها نسخه‌ای که مردم به یاد خواهند آورد نسخه DVD خواهد بود. بنابراین نسخه‌های این فیلم از آن زمان دستخوش تغییرات متعددی شدند و تغییرات زیادی که در فیلم‌ها رخ داده باعث شده که سه گانه جنگ ستارگان به شدت از نسخه‌ی اصلی خود فاصله بگیرد. اگرچه دیزنی مالک فیلم‌ها است و لوکاس دیگر نمی‌تواند در این مورد ادعایی داشته باشد، اما بعید به نظر می‌رسند که دیزنی در رابطه با نسخه‌ی اصلی جنگ ستارگان برخلاف میل لوکاس عمل کند.

قطعا طرفداران فرنچایز «جنگ ستارگان» همچنان بر درخواست خود مبنی بر انتشار نسخه‌ی اصلی ادامه خواهند داد، اما دیزنی تنها حدود دو سال است که مالکیت کل جنگ ستارگان را در اختیار گرفته و به نظر می‌رسد بیشتر بر روی تولید محتوای جدید تمرکز کرده است. بنابراین می‌توان با اطمینان گفت که دیزنی تاکنون تصمیمی برای انتشار نسخه‌های بدون تغییر سه گانه اصلی جنگ ستارگان نگرفته و هیچ برنامه مشخصی برای انتشار آن‌ها در آینده ندارد.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما