آیا انیمیشن «در جستجوی نمو» قسمت سومی هم خواهد داشت؟

۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
در جست‌و‌جوی نمو

انیمیشن «در جستجوی نمو» (Finding Nemo) تا امروز به عنوان یک کلاسیک محبوب پیکسار برای مخاطبان باقی مانده است. این انیمیشن محصول سال ۲۰۰۳ داستان مارلین (با صدای آلبرت بروکس) دلقک‌ماهی عصبی را روایت می‌کند که پس از ربوده شدن و گم شدن پسرش نمو (با صدای الکساندر گولد) با یک جراح‌ماهی آبی فراموشکار به نام دوری (با صدای الن دی جنرس) به جستجوی جسورانه‌ و ماجراجویانه‌ی پسرش می‌پردازد که سر از آکواریوم مطب دندانپزشکی در سیدنی استرالیا در آورده است.

«در جستجوی نمو» با کسب بیش از ۹۰۰ میلیون دلار در باکس آفیس جهانی، تحسین بی‌پایان منتقدان و بردن اولین اسکار بهترین انیمیشن یک موفقیت بزرگ برای کمپانی پیکسار بود. بزرگ‌ترها و بچه‌ها به یک اندازه عاشق شخصیت‌های دوست‌داشتنی، دیالوگ‌ها بی‌پایان قابل نقل و مضامین صمیمانه و عمیقا عاطفی آن در مورد خانواده، اعتماد، و روند غم و اندوه شدند.

با چنین موفقیت عظیمی، ساخته شدن یک دنباله‌ تقریبا اجتناب‌ناپذیر بود، اگرچه نه آنطور که همه انتظار داشتند. «در جستجوی دوری» (Finding Dory) که در سال ۲۰۱۶ اکران شد، موجود خنده‌دار و فراموشکار فیلم قبلی، دوری را دنبال می‌کرد که برای یافتن والدین گمشده‌اش (با صداپیشگی دایان کیتون و یوجین لوی) وارد ماجراجویی می‌شود. او وارد یک مرکز تحقیقات دریایی در کالیفرنیا می‌شود و نجات او بر عهده‌ی مارلین و نمو است. اگرچه «در جستجوی دوری» به اندازه‌ی نسخه‌ی قبلی خود تحسین برانگیز نبود، اما همچنان موفق شد بازخوردهای مثبتی دریافت کند و بیش از ۱ میلیارد دلار در باکس‌آفیس جهانی به دست آورد.

با توجه به موفقیت هر دو فیلم، به نظر می‌رسد که ساخته شدن قسمت سوم برای این داستان جذاب طبیعی باشد و آن را در کنار فیلم‌های دیگر پیکسار مانند «داستان اسباب‌بازی» (Toy Story) و «ماشین‌ها» (Cars) به عنوان فرنچایزهای با بیش از دو قسمت قرار دهد. با این حال، هنوز اسمی از فیلم سوم به میان نیامده است. نزدیک‌ترین چیزی که به آن رسیده‌ایم یک فیلم کوتاه سه دقیقه‌ای با عنوان (Dory Finding) است که برای مجموعه‌ی «پاپ کورن پیکسار» (Pixar Popcorn) شبکه‌ی دیزنی پلاس ساخته شده است. بنابراین، چقدر احتمال دارد که شاهد قسمت سوم باشیم؟

کارگردان اندرو استنتون، احتمال ساخته شدن «در جستجوی نمو ۳» را رد نمی‌کند

دوری

در زمان نگارش این مقاله، خبری از ساخته شدن فیلم دیگری از مجموعه‌ی «در جستجوی نمو» نیست. با این حال، از اندرو استنتون، نویسنده و کارگردان «در جستجوی دوری» در ژوئن ۲۰۱۶ در مصاحبه‌ای با اینترتینمنت ویکلی در مورد این احتمال سؤال شد.

از لحاظ تاریخی، پیکسار برای ساخت دنباله‌های عجله‌ای شناخته نشده است. این موضوع نه تنها در فاصله‌ی ۱۳ ساله بین «در جستجوی نمو» و «در جستجوی دوری» بلکه در سال ۲۰۱۰ «داستان اسباب‌بازی ۳»  که ۱۱ سال پس از «داستان اسباب‌بازی ۲» در سال ۱۹۹۹ منتشر شد، مشهود است. در مورد فیلم «شگفت‌انگیزان» (The Incredibles) در سال ۲۰۰۴، این شکاف حتی شدیدتر بود. دنباله‌ی آن در سال ۲۰۱۸، با نام «شگفت انگیزان ۲»، ۱۴ سال پس از نسخه‌ی قبلی خود منتشر شد. استنتون خاطرنشان کرد:

با هر یک از دنباله‌های دیگر، ما تلاش می‌کنیم جوری نشان دهیم که اجتناب‌ناپذیر به نظر برسد، مانند اینکه قرار باشد تمام این داستان‌ها و سفرهای طولانی با این شخصیت‌ها جزوی از یک کل باشد. احساس می‌کنم برای «در جستجوی دوری» اگر نگوییم سخت‌تر بود، به همان اندازه سخت بود که آن را اجتناب‌ناپذیر و از پیش تعیین‌شده حس کنیم، و این که به شکلی ساخته شود که همیشه بخشی از یک قطعه‌ی بزرگ‌تر به نظر برسد. ما نباید برای هر فیلمی و به هر طریقی دست به ساختن بزنیم، مهم نیست که از یک جهان از قبل موجود یا کاملا اورجینال سر برآورد. باید از هسته‌ی یک ایده‌ برای داستان الهام گرفته شود و ما چهار سال است در حال تلاش برای رسیدن به همین هدف هستیم.

کارگردان خلاق پیکسار ادامه داد که او هرگز به فیلم سوم «در جستجوی نمو» نه نمی‌گوید، اما در آخر به این شکل عنوان کرد:

«من یاد گرفته‌ام فقط آنچه را که از آن اطمینان دارم به زبان بیاورم، تا الان می‌دانم که ایده‌های فیلم اول به پایان رسیده است، اما خدا را چه دیدی!

منبع: looper

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه