نرخ نصب ویندوز ۱۱ دو برابر بیشتر از ویندوز ۱۰ بوده است

۸ بهمن ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
ویندوز 11 ویندوز 10

طبق اطلاعات منتشر شده از سوی مایکروسافت، ظاهرا ویندوز ۱۱ در مسیر جلب رضایت کاربران بسیار موفق‌تر از ویندوز ۱۰ عمل کرد و نرخ نصب آن هم ۲ برابر بیشتر بوده است.

مایکروسافت مدت‌ها بعد از ویندوز ۸.۱، تصمیم گرفت بار دیگر ویندوز را از پایه برنامه‌نویسی کرده و یک سیستم‌عامل قدرتمند و مجهز را طراحی کند. نتیجه‌ی این دگرگونی، ویندوز ۱۰ بود که در بدو ورود، ویندوز موبایل را به نابودی کشاند چرا که شرکت آمریکایی از کاربران خواسته بود با نظرات خود این ویندوز را به‌گونه‌ای از صفر تا ۱۰۰ طراحی کنند. اما مشکلات ریز و درشتی که این سیستم‌عامل داشت باعث شد تجربه‌ی کاربری دچار مشکل شود.

مایکروسافت اما سال گذشته از ویندوز ۱۱ به عنوان یک سیستم‌عامل کاملا جدید با قابلیت‌های فراوان رونمایی کرد. این نسخه از ویندوز قابلیت‌های زیادی دارد و از لحاظ ظاهری هم به شکل چشمگیری به نسبت نسل گذشته‌اش بهتر و کاربردی‌تر شده است. در نتیجه انتظار داشتیم و داریم که کاربران به آن بیشتر از زمانی که ویندوز ۱۰ عرضه شده بود تمایل نشان دهند که به نظر می‌رسد همینطور هم هست.

طبق اطلاعات منتشر شده از سوی مایکروسافت، در حال حاضر ۱٫۴ میلیارد کاربر فعال ویندوز ۱۰ و ۱۱ در سراسر جهان وجود دارند و میزان استفاده از کامپیوترهای ویندوزی هم در دوران شیوع بیماری کرونا حدودا ۱۰ درصد افزایش پیدا کرد. این نشان می‌دهد شرکت آمریکایی توانسته طی یکی دو سال اخیر در جلب رضایت کاربران عملکرد موفقیت‌آمیزی داشته باشد.

حال اگر بخواهیم دو سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ و ۱۱ را با یکدیگر مقایسه کنیم باید بگوییم به صورت متوسط، مدت زمانی که کاربران برای استفاده از کامپیوتر مجهز به ویندوز ۱۱ خود وقت می‌گذارند از زمانی که برای استفاده از ویندوز ۱۰ صرف می‌کردند حدودا ۴۰ درصد بیشتر است. البته که این موضوع فقط یک دلیل ندارد و بنابراین نمی‌توانیم بگوییم صرفا به خاطر جذابیت و قابلیت‌های زیاد ویندوز ۱۱ است که کاربران به نصب آن چنین رغبتی نشان داده‌اند. اگرچه این هم می‌تواند یکی از دلایل باشد.

طبق گفته‌های موسسه‌ی  تحقیقاتی Canalys، مایکروسافت باور دارد که در سال ۲۰۲۱ حدودا ۳۴۰ میلیون کامپیوتر به فروش رسیدند که به نسبت سال ۲۰۱۹، رشدی ۲۷ درصدی را نشان می‌دهد. سیستم‌عامل تمام این دستگاه‌ها هم ویندوز است اما سال گذشته غالبا کامپیوترها با ویندوز ۱۰ راهی بازار می‌شدند.

ویندوز ۱۱ اما با استقبال خوبی از سوی کاربران کامپیوترهای شخصی روبرو شود. از آن جایی که ارتقا از ویندوز ۱۰ به ۱۱ برای کاربران رایگان بود، بسیاری از این افراد ترجیح دادند روی ویندوز قدیمی نمانده و به دنیای جدیدی کوچ کنند. در نتیجه‌ی همین تصمیم بود که نرخ نصب ویندوز ۱۱ دو برابر بیشتر از نرخ نصب ویندوز ۱۰ شد. همچنین طبق گفته‌های مایکروسافت، ظاهرا ویندوز ۱۱ در میان تمام ویندوزهایی که تاکنون طراحی و عرضه شده‌اند، بیشترین میزان رضایت را از لحاظ کیفیت و کارایی در میان کاربران دارد. البته نباید فراموش کرد که ویندوز ۱۱ فقط برای تعداد محدودی از کاربران ویندوز ۱۰ در دسترس قرار گرفت در حلی که ویندوز ۱۰ حتی برای کاربران ویندوز ۷ هم منتشر شد چرا که ویندوز ۱۱ برای نصب یک سری شرایط خاص و سخت‌افزار خاصی را می‌طلبید.

فروشگاه ویندوز 11

با این حال اعداد و ارقام شگفت‌انگیز هستند و نشان می‌دهد که علی‌رغم وجود مشکلاتی برای انتقال از ویندوز قدیمی به جدید به این حال کاربران برای تجربه‌ی نسخه‌ی به‌روزتر هیجان‌زده و مشتاق بودند. اگر به خاطر داشته باشید اوایل عرضه‌ی ویندوز ۱۱ یک سری مشکلات و ناهماهنگی‌ها بین این سیستم‌عامل و تراشه‌های AMD وجود داشت و باگ‌های بسیار زیادی را هم شاهد بودیم اما مایکروسافت برخلاف زمان ویندوز ۱۰ به سرعت تمام آن‌ها را برطرف کرد و اکنون تقریبا به شرایط پایداری رسیدیم.

طبق گفته‌های مایکروسافت، ویندوز ۱۱ باعث شده ترافیک فروشگاه مایکروسافت سه برابر بیشتر شود که البته بخش بزرگی از آن به خاطر طراحی جدید این فروشگاه، پشتیبانی آن از فرمت‌های مختلف اپلیکیشن و غنی‌تر و کاربردی‌تر شدن آن است. حال باید دید در آینده این آمار و ارقام دستخوش چه تغییراتی می‌شود.

منبع: GSMArena

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه