راهنمای مراقبت از گیاه فیکوس بنجامین در زمستان

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
فیکوس بنجامین

فیکوس بنجامین یکی از گیاهان آپارتمانی محبوب است که هوای گرم‌تر را می‌پسندند. در زمستان باید مراقب این گیاه باشید و شرایط مناسبی برای آن فراهم کنید تا آسیب نبیند.

فیکوس بنجامین چیست؟

فیکوس بنجامین

مانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی، فیکوس بنجامین هم گیاهی است که گرما را می‌پسندد و در بهار و تابستان رشد می‌کند. فیکوس بنجامین بومی مناطقی با اقلیم گرمسیری و نیمه‌گرمسیری است، بنابراین اگرچه این گیاه می‌تواند کمی سرما را تحمل کند اما نمی‌تواند در برابر سرمای شدید زمستان ایستادگی کند.

وقتی نوبت به مراقبت‌های زمستانی از فیکوس بنجامین می‌رسد، ممکن است انتقال گیاه به فضای بسته هنگامی که دما کاهش می‌یابد برای حفظ سلامت گیاه کافی نباشد. باید به این نکته دقت کنید که هدف از مراقبت‌های زمستانی کمک به گیاه برای زنده ماندن و زمستان‌گذرانی است و نه فراهم کردن شرایطی برای رشد گیاه. اگر این مراقبت‌ها را به درستی انجام دهید، می‌توانید ریزش برگ را به حداقل برسانید و به گیاه کمک کنید تا با شرایطی ایده‌آل به خواب برود. در نتیجه‌، گیاه در طول زمستان سالم می‌ماند.

با مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید درباره‌ی مراقبت از فیکوس بنجامین در زمستان نکاتی را فرا بگیرید که با رعایت آن‌ها گیاه شما زنده می‌ماند و هم‌زمان با شروع فصل بهار مرحله‌ی جدیدی از رشد خودش را آغاز خواهد کرد.

با یک گیاه سالم به استقبال زمستان بروید

شاید این نکته بدیهی به نظر برسد اما عامل مهمی است که نباید آن را نادیده بگیرید. اگر فیکوس شما قبل از شروع زمستان گیاهی سالم نباشد، در طول فصل زمستان که گیاه رشد نمی‌کند و به خواب می‌رود دچار ریزش برگ شدیدتری خواهد شد و احتمال بروز مشکلات دیگر هم افزایش می‌یابد. بنابراین، در ماه‌های گرم‌تر سال که فصل رشد گیاه است به خوبی از فیکوس خود مراقبت کنید تا گیاهی سالم و شاداب داشته باشید.

از آن‌جا که پوسیدگی ریشه یکی از مشکلات رایجی است که فیکوس بنجامین دچار آن می‌شود، آبیاری مناسب و به موقع برای حفظ سلامت گیاه ضروری است. برای کاشت فیکوس بنجامین، استفاده از خاک غنی و همچنین گلدانی که به تعداد کافی سوراخ زهکشی داشته باشد اهمیت زیادی دارد. حفظ رطوبت خاک مهم است اما باید مراقب باشید در آبیاری زیاده‌روی نکنید. اگر وقتی خاک را لمس می‌کنید خاک خیس است، گیاه به آبیاری نیاز ندارد. در طول بهار و تابستان ماهی یک بار کوددهی به رشد بهتر فیکوس بنجامین کمک می‌کند اما در طول پاییز و زمستان هر دوماه یک بار کوددهی برای این گیاه کافی است.

اگر در طول فصل رشد از فیکوس بنجامین در فضای باز نگهداری می‌کنید، قبل از انتقال گیاه به فضای بسته برای زمستان، مهم است که قسمت‌های مختلف گیاه و همچنین داخل گلدان را از نظر وجود آفت‌ها یا بیماری‌ها بررسی کنید. باید بیماری‌ها را از روی علائم آن‌ها مانند تغییر رنگ برگ‌ها، وجود لکه‌های قرمز یا قهوه‌ای یا رشد قارچ‌ها تشخیص دهید. همچنین اگر مشاهده کردید که گیاه مورد هجوم آفت‌هایی مانند شپشک، شپشک آردی و ریشک‌بال قرار گرفته است، برای مقابله با این آفت‌ها اقدامات لازم را انجام دهید.

همچنین برای جلوگیری از سرایت بیماری‌ها و آفت‌ها به سایر گیاهان آپارتمانی، فیکوس خود را تا زمانی که بیماری‌ها درمان نشده‌اند و آفت‌ها از بین نرفته‌اند قرنطینه کنید.

در فضای بسته، مکان مناسبی را انتخاب کنید

فیکوس بنجامین

یکی از مهم‌ترین عوامل در مراقبت زمستانی از فیکوس بنجامین تأمین نور کافی برای گیاه است. هنگامی که می‌خواهید فیکوس خود را برای زمستان‌گذرانی به فضای بسته انتقال دهید، مکانی آفتاب‌گیر را انتخاب کنید. باید شرایطی برای گیاه خود فراهم کنید که بتواند در بیشترین زمان ممکن نور را دریافت کند. فیکوس بنجامین در زیستگاه بومی خود در محیط‌هایی رشد می‌کند که کاملاً آفتاب‌گیر هستند و این یعنی گیاه شما ترجیح می‌دهد حداقل ۶ ساعت در روز نور آفتاب را دریافت کند.

هر هفته فیکوس خود را به اندازه‌ی ۹۰ درجه به سمت پنجره بچرخانید تا همه‌ی قسمت‌های گیاه به طور یکسان نور را دریافت کنند. این چرخاندن به گیاه کمک می‌کند تا همه‌ی قسمت‌های آن رشد یک‌نواختی داشته باشند. اگر در فضای بسته مکانی که به این اندازه آفتاب‌گیر باشد وجود ندارد، می‌توانید از لامپ‌های رشد گیاه استفاده کنید. البته فراموش نکنید که برای شبیه‌سازی چرخه‌ی شبانه‌روزی، لامپ رشد را شب‌ها خاموش کنید.

علاوه بر این مراقبت‌ها، فیکوس خود را در معرض هوای سردی که از پنجره‌ها و درها وارد می‌شود یا از دریچه‌های وسایل سرمایشی خارج می‌شود قرار ندهید. همچنین از گیاه خود در برابر هوای گرم و خشکی که وسایل گرمایشی تولید می‌کنند محافظت کنید. نوسان شدید دما می‌تواند به گیاه آسیب بزند و باعث ضعیف شدن گیاه بشود. از طرفی دیگر، قرار گرفتن در معرض هوای خشک می‌تواند خشک شدن و ریزش برگ‌های فیکوس را به دنبال داشته باشد.

پیشگیری از ریزش برگ‌ها

فیکوس بنجامین

در تمام طول زمستان ریزش برگ رایج است و نباید بیش از اندازه به این موضوع واکنش نشان دهید. این یک روند طبیعی است که گیاه با کاهش دما و خشک شدن هوا بعضی از برگ‌های خودش را از دست می‌دهد تا بتواند انرژی بیشتری ذخیره کند.

به جای اینکه در واکنش به ریزش برگ‌ها آبیاری را افزایش دهید، کاهش نوبت‌های آبیاری در زمستان برای گیاه مفیدتر خواهد بود. در این شرایط، چیزی که گیاه شما واقعاً به آن نیاز دارد رطوبت بیشتر است. فیکوس بنجامین بومی مناطق گرمسیری است که تغییر فصل‌ها در این مناطق متفاوت با سایر اقلیم‌ها است. در این مناطق، فصل‌ها از گرمی به سردی تغییر نمی‌کنند بلکه از بارانی به خشک تغییر می‌کنند.

اگرچه مناطق گرمسیری در زمستان باران کمتری را تجربه می‌کنند، اما در این مناطق میزان رطوبت در طول سال پایدار است. می‌توانید با استفاده از دستگاه رطوبت‌ساز یا سینی سنگ‌ریزه رطوبت محیط را حفظ کنید. البته روش ساده‌تری هم برای این کار وجود دارد و آن غبارپاشی است که باید یک روز در میان آن را انجام دهید. حفظ رطوبت محیط به گیاه کمک می‌کند تا سالم بماند و می‌تواند ریزش برگ را به حداقل برساند.

آماده کردن شرایط برای شروع فصل جدید

هم‌زمان با گرم‌تر شدن هوا و طولانی‌تر شدن روزها، افزایش نوبت‌های آبیاری و کوددهی برای گیاه بی‌خطر است. همچنین این موقع از سال بهترین زمان برای تعویض گلدان فیکوس بنجامین است.

اگر ریشه‌های گیاه همه‌ی فضای گلدان را پر کرده‌اند، برای تعویض گلدان اقدام کنید. تعویض گلدان کمک می‌کند تا تعداد بیشتری از برگ‌های سالم گیاه حفظ شوند و در نتیجه فصل آینده گیاهی سالم‌تر و شاداب‌تر خواهید داشت.

وقتی فصل رشد فیکوس بنجامین شروع شد، دوباره سعی کنید به درستی از گیاه خود مراقبت کنید تا برای زنده ماندن در زمستان آینده به اندازه‌ی کافی رشد کند و قوی بشود.

منبع: Thespruceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما