پرواز بالگرد نبوغ در مریخ تا زمانی نامشخص به تأخیر افتاد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
اعضای تیم بالگرد مریخ‌پیمای نبوغ در بستر آزمایشی JPL مشغول کار بر روی نمونه‌ی زمینی آن

تیم بالگرد مریخ‌پیمای نبوغ با توجه به مشکل پیش آمده هنگام آزمایش پره‌ها، مشغول به‌روزرسانی و بارگذاری یک راه‌حل نرم‌افزاری تازه برای کنترل پرواز است و این موضوع، پرواز بالگرد را تا زمانی که فعلا معلوم نیست، به تأخیر می‌اندازد.

«نبوغ» (Ingenuity) آزمایش دور پایین پره‌ها را به‌خوبی انجام داد اما در ۹ آوریل (۲۰ فروردین) بود که طی آزمایش روتورها با دور بالا، یک مشکل در کنترل‌کننده‌ی توالی پرواز شناسایی شد و ادامه‌ی عملیات طبق برنامه‌ریزی را دچار چالش کرد. به دنبال این مشکل، تیم مأموریت چندین راه حل بالقوه را برای این موضوع بررسی و آزمایش کرد و نتیجه گرفت که اصلاح جزئی و نصب دوباره‌ی نرم‌افزار کنترل پرواز نبوغ، مطمئن‌ترین گزینه برای ادامه‌ی کار است.

این به‌روزرسانی نرم‌افزاری فرآیند راه‌اندازی دو کنترل‌کننده‌ی پرواز را تغییر می‌دهد و اجازه می‌دهد که سخت‌افزار و نرم‌افزار به‌خوبی به حالت پرواز منتقل شوند. این تغییرات نرم‌افزاری امروز و فردا در بستر آزمایشی در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) به‌طور مستقل آزمایش می‌شود.

در حالی که توسعه‌ی تغییر نرم‌افزار جدید ساده است اما روند تأیید اعتبار آن و تکمیل بارگذاری به بالگرد نبوغ کمی طول می‌کشد. جدول زمانی دقیق برای انجام دوباره‌ی آزمون چرخش سریع پره‌های بالگرد و همچنین نخستین پرواز آن هنوز در حال برنامه‌ریزی است.

روند به‌روزرسانی نرم‌افزار کنترل پرواز نبوغ پس از انجام اعتبارسنجی و طی یک فرآیند دقیق و آگاهانه از طریق مریخ‌نورد به ایستگاه پایه و سپس به بالگرد انجام خواهد شد. این روند شامل مراحل مهم زیر خواهد بود.

  • تشخیص مسأله و بارگذاری راه‌حل‌های بالقوه
  • توسعه، اعتبارسنجی و بارگذاری نرم‌افزار
  • بارگیری نرم‌افزار پرواز بر روی کنترل‌کننده‌های پرواز
  • راه‌اندازی نبوغ بر پایه‌ی نرم‌افزار جدید

پس از پشت سر گذاشتن این نقاط عطف، بالگرد مریخ‌پیمای نبوغ برای نخستین پرواز آماده خواهد شد که چندین روز مریخی طول خواهد کشید. به گفته‌ی ناسا هنوز برآوردی از تاریخ دقیق پرواز نشده است اما این آژانس تلاش می‌کند تا نقاط عطف به ترتیب دنبال شوند و در روزهای آینده امکان تعیین تاریخ پرواز باشد.

نمایی از بالگرد مریخ‌پیمای نبوغ روی سطح سیاره‌ی سرخ

نمایی از بالگرد مریخ‌پیمای نبوغ روی سطح سیاره‌ی سرخ
Credit: NASA/JPL-Caltech

رخ دادن چنین مشکلات و چالش‌هایی در مسیر یک فعالیت جدید برای آزمون و نمایش فناوری غیرمنتظره نیست. اما با وجود مشکل نرم‌افزار توالی پرواز، بالگرد نبوغ که در سطح مریخ تنهاست، همچنان سالم است.

ناسا خاطرنشان کرد که رویکرد پرخطر و مهم درنظر گرفته شده، امکان می‌دهد تا عملکرد به گونه‌ای بهبود یابد که در مأموریتی مانند پشتکار که برای چندین سال فعالیت طراحی شده است، امکان نداشت.

همچنان در حالی که تیم مأموریت نبوغ مشغول تلاش برای به‌روزرسانی نرم‌افزار است، مریخ‌نورد پشتکار (Perseverance) با مجموعه‌ای از ابزارهای خود به کار علمی ادامه می‌دهد و در حال آماده‌سازی برای آزمون نمایش فناوری «ماکسی» (MOXIE) است که نوعی درخت مصنوعی برای تهیه‌ی اکسیژن از جو رقیق مریخ است.

عکس کاور: اعضای تیم بالگرد مریخ‌پیمای نبوغ در بستر آزمایشی JPL مشغول کار بر روی نمونه‌ی زمینی آن هستند.

Credit: NASA/JPL-Caltech

منبع: NASAبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما