بهبود زندگی با ماهواره‌ها؛ موضوع هفته‌ی جهانی فضا در سال ۲۰۲۰

۱۳ مهر ۱۳۹۹ | ۲۲:۳۰ ۱۴ مهر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
پوستر هفته‌ی جهانی فضا 2020

امروز آغاز هفته‌ی جهانی فضاست و برنامه‌های گوناگونی به این مناسبت در سراسر جهان درنظر گرفته شده است که با توجه به همه‌گیری کرونا، اغلب به صورت آنلاین دنبال می‌شوند.

«هفته‌ی جهانی فضا» هفته‌ای بین‌المللی و رسمی است که هر ساله از ۴ تا ۱۰ اکتبر برگزار می‌شود تا بزرگداشتی برای سهم علوم فضایی را در توسعه‌ی تمدن بشری و بهبود زندگی باشد. فعالیت‌های این هفته، با هدف آموزش مردم در سراسر جهان در مورد فضا، ترویج نجوم و دیگر موضوعات مرتبط صورت می‌گیرد.

این رویداد در سال ۱۹۹۹ توسط سازمان ملل متحد پایه‌گذاری و تاریخ آن بر مبنای دو رویداد مهم انتخاب شد: پرتاب ماهواره‌ی «اسپوتنیک-۱» به‌عنوان نخستین ساخته‌ی دست بشر به فضا توسط اتحاد جماهیر شوروی در ۴ اکتبر ۱۹۵۷ (۱۲ مهر ۱۳۳۶) و امضای «پیمان فضای بیرونی» که در تاریخ ۱۰ اکتبر ۱۹۶۷ (۱۸ مهر ۱۳۴۶) انجام شد.

بزرگداشت هفته‌ی جهانی فضا

به نوشته‌ی استارواک، هر ساله یک موضوع خاص توسط کمیته‌ی مرتبط برای هفته‌ی جهانی فضا انتخاب می‌شود. برای نمونه در سال ۲۰۰۲ موضوع این هفته، «فضا و زندگی روزمره» بود و در سال گذشته «ماه: دروازه‌ی ستاره‌ها» به‌عنوان موضوع انتخاب شد. موضوع هفته‌ی جهانی فضا منبع الهام نمایشگاه‌ها، سخنرانی‌ها و دیگر رویدادهای جهانی در این هفته است.

برای برگزاری این رویداد سختگیری و قانون خاصی وجود ندارد و هر فعال علاقه‌مند به فضا می‌تواند در بزرگداشت این هفته در کشور و منطقه‌ی خود سهمی را ایفا کند. حتی نگاه کردن به آسمان شب و کاوش اجرام آسمانی و ماهواره‌های ساخت دست بشر به ویژه با کمک نرم‌افزارهای نجومی می‌تواند گزینه‌ای مطلوب برای اندیشیدن به نقش فضا در زندگی بشر باشد.

هفته‌ی فضا ۲۰۲۰

امسال موضوع هفته‌ی جهانی فضا «بهبود زندگی با ماهواره‌ها» انتخاب شده است و برگزارکنندگان رویدادهای گوناگون در سراسر جهان می‌کوشند درباره‌ی اهمیت ماهواره‌های ساخته‌ی دست بشر در حوزه‌هایی مانند ارتباطات، حمل‌ونقل، و پیش‌بینی آب‌وهوا اطلاعاتی را به اشتراک بگذارند.

در ایران هم هر ساله برنامه‌های گوناگونی به مناسبت هفته‌ی فضا برگزار می‌شود. امسال سازمان فضایی ایران، اسامی روزهای این هفته را به صورت زیر اعلام کرده است.

  • یکشنبه ۱۳ مهر؛ ماهواره‌ها زمینه ساز تحول در ارتباطات
  • دوشنبه ۱۴ مهر؛ ماهواره‌ها زیربنای توسعه آموزش و سلامت
  • سه‌شنبه ۱۵ مهر؛ ماهواره‌ها و بهبود مدیریت مخاطرات طبیعی و محیط زیست
  • چهارشنبه ۱۶مهر؛ توسعه کشاورزی نوین با ماهواره‌ها
  • پنج‌شنبه ۱۷ مهر؛ ماهواره‌ها و مدیریت هوشمند شهری
  • جمعه ۱۸ مهر؛ فناوری فضایی، ماهواره‌ها و شناخت جهان هستی
  • شنبه ۱۹ مهر؛ خدمات نوین ناوبری و موقعیت یابی با ماهواره‌ها

از سوی مراکز گوناگون نجومی و فضایی ایران هم به مناسبت هفته‌ی جهانی فضا ۲۰۲۰ برنامه‌های ترویجی و آموزشی گوناگونی درنظر گرفته شده است که با توجه به شیوع کرونا، اغلب آن‌ها از طریق اینترنت به صورت آنلاین دردسترس خواهد بود.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه